Wiadomości z Rudy Śląskiej

Straż Miejska w Rudzie Śląskiej prowadzi kontrole pieców. Czy mieszkańcy palą śmieci?

  • Dodano: 2024-11-07 10:15

Nadeszła jesień, a wraz z nią ochłodzenie temperatury, które zmusiło wiele osób do rozpoczęcia ogrzewania gospodarstw domowych. Rudzcy strażnicy nie próżnują i prowadzą już kontrole pieców. Do końca sierpnia, strażnicy nałożyli 40 mandatów za nieprzestrzeganie przepisów antysmogowych oraz 39 za spalanie odpadów

Jakie paliwa są zakazane w domowych piecach?

Kwestie dotyczące ograniczeń w spalaniu paliw stałych w instalacjach reguluje Uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku. Na mocy tej uchwały wprowadzono zakaz spalania w kominkach:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego użyciem,
  • mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • paliw zawierających więcej niż 15% drobnych cząstek węgla kamiennego (poniżej 3 mm),
  • biomasy stałej (np. drewna), której wilgotność przekracza 20%.

Nowe kotły centralnego ogrzewania mogą być używane tylko wtedy, gdy spełniają standard emisyjny 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012. Oznacza to, że muszą emitować mniej zanieczyszczeń. Potwierdzenie spełnienia tych wymogów musi być wydane przez akredytowaną jednostkę, np. Polskie Centrum Akredytacji lub inne europejskie instytucje.

Od 1 września 2017 r. kominki, piece kaflowe, kozy i inne urządzenia grzewcze muszą spełniać tzw. wymagania „ekoprojektu”. Oznacza to, że muszą osiągać minimalną efektywność energetyczną i spełniać normy emisji zanieczyszczeń. Te zasady dotyczą urządzeń na paliwa stałe. Dla urządzeń zainstalowanych przed 1 września 2017 r. te wymagania zaczęły obowiązywać od 2023 roku.

- Do najczęściej spalanych niedozwolonych materiałów należą opakowania po mleku i sokach, plastikowe butelki, lakierowane lub laminowane fragmenty mebli, panele podłogowe oraz kolorowe gazety. Warto też pamiętać, że w Rudzie Śląskiej obowiązuje zakaz spalania odpadów roślinnych, takich jak skoszona trawa czy liście. Tego typu odpady można kompostować, a jeśli to niemożliwe, należy je umieścić w pojemnikach na odpady lub workach i przekazać firmie zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych - przekazuje Zbigniew Dzwinczyk Kierownik Referatu Obsługi Administracyjnej Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej

Jakie materiały można palić w piecu?

Jak zatem prawidłowo palić w piecu? W naszych domach możemy palić przede wszystkim węglem kamiennym, niemalowanym i nieimpregnowanym drewnem, ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi. Dodatkowo dozwolone są lekkie oleje opałowe oraz biopaliwa, czyli np. łupiny orzechów. 

Straż Miejska w Rudzie Śląskiej sprawdza przestrzeganie przepisów

Straż Miejska w Rudzie Śląskiej przez cały rok przeprowadza kontrole dotyczące prawidłowego gospodarowania odpadami, przestrzegania uchwały antysmogowej oraz wymiany pieców, które nie spełniają norm. Kontrole odbywają się zarówno u mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Strażnicy mają prawo wejścia na teren nieruchomości prowadzących działalność gospodarczą przez całą dobę, a na teren prywatnych posesji w godzinach od 6:00 do 22:00.

Działania te są zarówno planowane, jak i wynikają ze zgłoszeń mieszkańców lub nieprawidłowości zauważonych przez strażników podczas patroli. Warto pamiętać, że utrudnianie lub uniemożliwianie takich kontroli może skutkować karą pozbawienia wolności do 3 lat, zgodnie z art. 225§1 kodeksu karnego.

- Do kontroli wykorzystywany jest również bezzałogowy statek powietrzny zakupiony w 2023 r. ze środków województwa śląskiego w konkursie „Inicjatywa Antysmogowa” w  ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza - przekazuje Zbigniew Dzwinczyk, Kierownik Referatu Obsługi Administracyjnej Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

W 2023 roku wystawiono 45 mandatów za łamanie uchwały antysmogowej oraz 76 mandatów za spalanie odpadów. W bieżącym roku, do końca sierpnia, strażnicy nałożyli 40 mandatów za nieprzestrzeganie przepisów antysmogowych oraz 39 za spalanie odpadów.

Zgłoszenia o nieprawidłowościach w spalaniu odpadów

Jeśli zauważysz nadmierne zadymienie, możesz to zgłosić całodobowo, dzwoniąc na numer 986 lub 32 342 30 60, a dyżurny wyśle patrol na miejsce. Przy zgłaszaniu należy podać swoje dane oraz lokalizację zdarzenia. Możliwe jest również zgłoszenie interwencji drogą mailową na adres straz@ruda-sl.pl lub przez platformę Geoportal. Warto jednak pamiętać, że zgłoszenia telefoniczne są realizowane od razu, natomiast te przekazywane mailem lub przez Geoportal mogą być rozpatrzone dopiero po kilku dniach.

Osobom, które nie przestrzegają przepisów dotyczących spalania w piecach może grozić  pouczenie, albo mandat karny, który może wynosić od 20 zł do 500 zł. Sprawa może zostać również skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę nawet do 5 tysięcy złotych.
 

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: Zbigniew Dzwinczyk, Uchwała nr V/36/1/2017 / fot. pixabay

Komentarze (41)    dodaj »

  • Ola

    Gdyby SM robiła co trzeba to by wystawiali w miesiąc tyle mandatów co wystawili w rok.

  • SM

    Oni i tak są lepsi od statystyk policyjnych pod względem wystawiania mandatów. Mają nowe drony, kamery termowizyjne, elektryczne wozy to pewne, że wystawią więcej mandatów.

  • pomogli mi

    Dostali premie i dotacje od miasta dlatego spisują się na medal. Motywacja kluczem do sukcesu.

  • Mer

    Podłączenie do sieci centralnego ogrzewania i po problemie, tylko jakiś ktosiek musi podjąć decyzję. A tak to ludzie radzą sobie jak potrfią

  • Achim

    Opal jest tak drogi ze sam pale smieci. A czasami przy mroznej zimie, jak sasiad wystawia worki to wezme 2 z plastikiem i papierem. A najlepsze sa plyty meblowe

  • Eko kocioł

    Mam w domu piec 7 klasy ale nie mam kotłowni, nawiewów do przewietrzenia pomieszczenia, takich co montuje się do okna. Czujnik czadu posiadam. Czy SM będzie, aż tak szczegółowo sprawdzać mieszkańców? Podobno latają drony więc widać kolory zadymień. Co w przypadku niskiego ciśnienia tzw. niżu barycznego, gdzie występuje zjawisko nisko opadającego dymu na ulicę i chodnik. Na warunki pogodowe palacz nie ma wpływu.

  • Dymek

    Ale co ładujesz do piec masz wpływ.

  • Eko kocioł

    Eko groszek z podajnika.

  • kaflok

    To wina miasta miało robić przyłącza centralnego ogrzewania dla mieszkańców mających piece. W paru dzielnicach przyłączono ale nie we wszystkich. Takie były obiecanki przedwyborcze. Swój mandat wyślę do UM.

  • Bufor

    SM do komina też będą wchodzić, czy chodzą z wynajętym kominiarzem? Rozumiem, że sprawdzą czy również jest wkład kwasoodporny, jeżeli chodzi o wyposażenie kotłów eko.

  • Pijus

    Teraz jest ekologia co dziennie wybierają nowego papieża bo z kominów wydobywa się bezwonny biały dym. Amen!

  • Pindek

    Dni konfidenta będą trwać w okresie jesienno- zimowym. Przez mandaty od SM załatają w urzędzie dziurę budżetową a na ich premie świąteczne też jeszcze starczy. Właśnie po to jest ta cała ekologia.

  • Torcida

    Pindek ale ty masz już rentę na głowę.chlopie ty byś był szczęśliwy jak byś okna nie mógł otworzyć bo cały ten syf masz w domu i tym oddychasz.nie rozśmieszaj mnie .gdzie tu jest sfera konfidenta

  • Mieszkaniec

    Jakoś efektów tego nie widać? Dziś smog nad całym Śląskiem a nawet mrozów jeszcze nie było, bydło kopci i smrodzi na potęgę, karać to i tępić ile wlezie ale tak żeby w końcu były jakieś efekty

  • Zbynio

    Czarny Las kopciuchy jedne ekolog by się zaczadził.

  • SZKŁO

    Budynek kopalni Karol ,Firma BALLGLASS ta to pali czym się da

  • Jasiula

    Unosi się śmierdzący żółty dym to czym oni palą w familokach na ul. 11 listopada???

  • Bielszowice

    Jakby straż miejska chciała być sprytna, to wystarczy pójść w terminie wystawiania śmieci. Zapraszam do Bielszowic ulice Szymanowskiego i Kingi, palą śmieci na potęgę.

  • Mieszkaniec

    Raciborska smród,że w oczy szczypie.

  • Torcida

    Ja też zapraszam na orzegów na ulicę młodego Górnika. Niech straż miejska zobaczy co tam się dzieje wieczorem .nie można nawet wyjść z domu taki smród

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również