Wiadomości z Rudy Śląskiej

Należy patrzeć perspektywicznie - Anna Duda

  • Dodano: 2014-01-08 08:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:43

Rozmawiamy z Anną Dudą, właścicielką Agencji Nieruchomości Lokator.

Proszę opowiedzieć czytelnikom o prowadzonej działalności.
Głównym profilem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Od kilku lat zajmujemy się także pośrednictwem w udzielaniu kredytów bankowych. Głównie hipotecznych.
Ponadto prowadzimy działalność doradczą w zakresie obrotu nieruchomościami. Jeżeli klient ma  problem natury prawnej, lub chce poznać opcje, które może wybrać odnośnie swojej nieruchomości, to służymy wtedy radą. Zakres prawny, kwestie związane z podatkami, skutki danej czynności, to kategorie, w których służymy pomocą.


Skąd pojawiła się decyzja o uruchomieniu takiej działalności?
W nieruchomościach pracuję od 2003 roku. Ponadto, kilka lat przed rozpoczęciem własnej działalności, zajmowałam się już zagadnieniami z tej branży. Działałam wtedy jako współpracownik firmy.


Czy to trudna branża?
Rynek się zmienia. W czasach, w których zaczynałam moją przygodę w tej branży, nie kładziono jeszcze nacisku na wirtualną formę reklamy oraz działalności. Nie było wielu serwisów internetowych z ogłoszeniami. Jednak na przestrzeni dziesięciu lat wszystko zmieniło się diametralnie.
Bardzo duża ilość mieszkań wpłynęła na rynek. Wiąże się to z ich wykupami. Oczywiście rozmawiamy tutaj o rynku wtórnym. Z kolei popyt na mieszkania pozostał taki sam.
Niestety dużo gorzej jest już z kredytami. To, co przechodzi u jednego klienta, wcale nie musi świadczyć o tym, iż inny otrzyma pożyczkę na tych samych warunkach.
Jest jeszcze wspomniany internet. To wspaniałe narzędzie, ale niestety stanowi też pole do działań szarej strefy. Ponadto lądują w nim niepewne oferty, które rzutują na cały rynek. W związku z tym wprowadzają one często w błąd potencjalnego klienta.


Kto jest Pani klientem?
Mamy dwie kategorie klientów. Pierwszym z nich jest klient popytowy, czyli ten, który szuka nieruchomości. Drugą grupę stanowią klienci podażowi, czyli ci, którzy coś sprzedają.
Zacznę od drugiej grupy. Są to klienci, którzy raczej zdają sobie sprawę, że reprezentują grupę bardzo wielu osób. Tak jak wspomniałam, ilość mieszkań jest spora. Niemniej jednak, spadek cen, który możemy ostatnio zauważyć, nie trafia do świadomości wielu z nich. W związku z tym, są mieszkania, które po kilka lat czekają na nowego właściciela.
Z kolei klient popytowy boryka się ze wspomnianym problemem z kredytami. Jest on po drugiej stronie barykady i widzi, że tych mieszkań jest bardzo dużo. W związku z tym ich oczekiwania co do niskich cen są bardzo wysokie. Często potrafią oni wyszukać pojedynczą, najtańszą ofertę, posługując się wspomnianymi przykładami z internetu, czy chociażby od znajomych, i starają się udowodnić na tej podstawie, że ogólne ceny mieszkań są niższe od tych proponowanych.


Na co warto zwracać uwagę, przed zakupem mieszkania?
Należy patrzeć perspektywicznie. Gdy widzę, że młoda para ogląda kawalerkę, dosyć drogą, to raczej proponuję, żeby zastanowili się nad mieszkaniem w podobnej cenie, lub niewiele droższym, ale już z małymi pokojami. Pojawi się dziecko i po pięciu latach znów będą szukali nowego miejsca. Ważne jest, aby myśleć w ten sposób podczas szukania mieszkania.


Jakie niebezpieczeństwa czyhają na potencjalnego klienta?
Jest wiele pułapek. Ale dlatego, po części, powstały agencje nieruchomości. To ich zadaniem jest pomoc w uniknięciu tych nieprzyjemności. Każdy pośrednik, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, przygotowuje umowę, w której uwzględniona jest informacja o polisie ubezpieczeniowej w zakresie odpowiedzialności cywilnej i zawodowej. Dlatego też każda transakcja z udziałem pośrednika jest odpowiednio zabezpieczona.
Pułapek może być wiele. Są takie związane z meldunkiem, zadłużeniem, czy innymi wadami prawnymi. Dlatego warto korzystać z usług profesjonalistów. Zakup mieszkania, jest czymś co robimy sporadycznie. Wobec tego często nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat. I w tym miejscu pojawia się pole działania dla pośrednika.


Jak prowadzi się działalność w Rudzie Śląskiej?
Powiem tak: jeżeli byłoby źle, to na pewno zmieniłabym siedzibę <śmiech>.


Co mogłaby Pani podpowiedzieć osobie, która myśli o uruchomieniu własnego biznesu?
Główną cechą, której brakuje wielu młodym przedsiębiorcom jest pracowitość. Chodzi mi o to, że własny biznes, związany jest z tym, że nie ma nad nami nikogo, kto mówiłby, co mamy zrobić. Tą osobą jesteśmy my. Jeżeli sami nie narzucimy sobie pewnych zasad działania, czy systematyczności, to nie zajdziemy daleko.


Gdyby miała Pani zaczynać raz jeszcze. Czy podjęłaby Pani taką decyzję?
Pewnie bym spróbowała, ale nie wiem z jakim skutkiem.


Czego życzyć Pani działalności w przyszłości?
Chyba wielu sympatycznych klientów <śmiech>.
Staram się kierować w życiu zasadą: przodem do ludzi. Dlatego też, życzę sobie dalszej sympatii i empatii w stosunku do innych, gdyż wtedy jest dużo łatwiej w życiu.


Tego też życzę. Dziękuję za rozmowę.


O FIRMIE:


Agencja Nieruchomości LOKATOR

1 Maja 227
41-710 Ruda Śląska

Tel. 793 017 323

WWW
 


Źródło: Redakcja