Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nazwa województwa do poprawki. Zamiast śląskiego będzie śląsko-małopolskie?

  • Dodano: 2019-02-21 20:15, aktualizacja: 2019-02-22 13:07

Wczoraj, 20 lutego, Stowarzyszenie Beskidzki Dom złożyło w Urzędzie Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Powodem tej decyzji, jak wyjaśniają pomysłodawcy inicjatywy, jest konieczność zadbania o traktowane do tej pory po macoszemu dziedzictwo kulturowe małopolskiej części regionu.

Pomysł na zmianę nazwy województwa powstał już dawno, a w 2015 roku stowarzyszenie to przypominało o egalitarnym traktowaniu wszystkich jego części. Obecnie Stowarzyszenie nadało temu szerszy zasięg, zapraszając do współpracy inne organizacje.

Jest to szerszy ruch społeczny. Naszą petycję poparło wiele organizacji z małopolskiej części województwa śląskiego: od Częstochowy poprzez Sosnowiec, Zagłębie aż po rejony bielskie i żywieckie – wyjaśnia historyk dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Jak pomysłodawcy oceniają swoje szanse na powodzenie?

Na dzień dzisiejszy pracujemy nad tym, żeby szanse te były jak największe. Natomiast politycy, od których zależy powodzenie naszej sprawy pewnie będą mieli pewne wątpliwości. Pojawią się liczne obawy z ich strony – dodaje dr Wnętrzak.

Wśród prawdopodobnych argumentów przeciwko akceptacji pomysłu wiceprezes stowarzyszenia wylicza m.in.: obawę przed jakimikolwiek zmianami.

Z pewnością zostanie też podniesiony nieśmiertelny argument, że wprowadzone zmiany będą kosztowne –  mówi.

Stowarzyszenie Beskidzki Dom zwraca uwagę na deprecjonowanie, marginalizowanie wschodniej części województwa, a swoją inicjatywą zainaugurowało dyskusję na temat tożsamości kulturowej regionu.

Myślę, że to początek dobrej debaty na temat województwa, które przecież jest niejednolite. Niestety, zaniedbana została jego wschodnia część i to nie tylko w wymiarze gospodarczym czy ekonomicznym, ale głównie w wymiarze kulturowym i społecznym. Głównym zaniedbaniem jest narzucanie tożsamości śląskiej i brak podkreślania odmiennej tożsamości pozostałych części województwa – dodaje dr Wnętrzak.

Warto przypomnieć, że województwo śląskie utworzono w 1999 roku. Jego teren jest niezwykle zróżnicowany, ponieważ leży na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego oraz Beskidów Zachodnich, a wiec składa się również z ziem historycznie przynależących do Małopolski.

Ta różnorodność nie została odzwierciedlona ani w nazwie, ani w heraldyce. A mamy przecież pozytywne przykłady szacunku dla różnorodności np. w województwie kujawsko-pomorskim, czy warmińsko – mazurskim – precyzuje.

Zdaniem pomysłodawców, podwójne nazewnictwo upodmiotowi wszystkie ziemie wchodzące w skład województwa i pozwoli mieszkańcom jego małopolskiej części czuć się współgospodarzami na równi ze Ślązakami. W petycji czytamy, że:

Praktyka podwójnego nazewnictwa sztucznych regionów administracyjnych jest praktykowana w Europie, na przykład w Niemczech (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia), Węgrzech (komitat Borsod-Abauj-Zemplin) czy Czechach (województwo śląsko-morawskie). Również w Polsce znajdziemy podobne przykłady (woj. kujawsko-pomorskie czy warmińsko-mazurskie). Wzorem właściwej wrażliwości historycznej może być powiat bielski ziemski, którego herb nawiązuje zarówno do tradycji małopolskich, jak i śląskich.

Zmiana nazwy województwa może generować obawy związane z postępującą decentaralizacją regionu.

Śląsk zostawiamy Ślązakom. Nie ingerujemy w sprawy śląskie, a jedynie dbamy o swoje dziedzictwo, które jest obecnie w bardzo złej sytuacji. Reforma administracyjna wprowadzona 20 lat temu nie została dobrze przeprowadzona. Ale nawet w ramach tak kulawego rozwiązania i niezwykle różnorodnego regionu, można było przekuć to w atut. Wymaga to jednak szacunku dla wszystkich mieszkańców, a tego tutaj brakuje – wyjaśnia dr Wnętrzak.

Przedstawiciele Stowarzyszenie Beskidzki Dom podkreślają także, że w złożonej petycji akcentują dbałość o dziedzictwo kulturowe małopolskiej części województwa.

Wśród jej sygnatariuszy znalazły się następujące organizacje:

  1. Stowarzyszenie Beskidzki Dom, Bielsko-Biała
  2. Stowarzyszenie Niezależni.BB, Bielsko-Biała
  3. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Będzin
  4. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Milówce, Milówka
  5. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach, Wilkowice
  6. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Bielsko-Biała
  7. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Bestwina
  8. Towarzystwo Miłośników Dankowic, Dankowice
  9. Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka
  10. Stowarzyszenie Lokalni, Częstochowa

Czy próba zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie powiedzie się?

Komentarze (28)    dodaj »

  • Karlus Jan Johann

    KATASTROFA

  • Wu

    Co za bzdura. Tym sposobem musielibyśmy utworzyć 200 województw, bo zawsze jakaś grupa będzie mówić o dyskryminacji. Kaszubskie, kurpiowskie, podhalańskie, roztoczańskie?

  • n4u

    Jak się nie podoba niech se zrobią swoje województwo ze swoimi podatkami. Darmozjadom się poprzewracało w d.

  • ślązak

    To śląskie kopalnie spowodowały że rejon Beskidów zmienił się w atrakcyjny region turystyczny ,Poza tym my Ślązacy zostawiamy tam ogromne fortuny , przez co Beskidy ciągle się rozwijają i nikt tam nie ma prawa narzekać ,że się ich traktuje po macoszemu .Zawsze ktoś coś musi mącić , tylko nie wiadomo po co ?Tyle jest ważniejszych problemów do rozwiązania , a ktoś się zajmuje głupotami .Jak co to my też możemy złożyć petycje ,że nie chcemy żadnych zmian ...i jeszcze się w to Altreich wp...a.

  • Kierowca

    No faktycznie, te tereny to Zachodnia Małopolska - politycy trefnie nazwali to nasze województwo. Najlepiej niech się połączą z małopolskim, a to co zostanie ze śląskiego, do kupy z opolskim niech stworzy śląskie albo górnośląskie. Poza tym, nie wiem za bardzo jak głosowały w ostatnich wyborach samorządowych Czewa i okolice razem z Zagłębiem, ale Żywiecczyzna to raczej zagłębie PiSu (kasę na swoje wiochy, biznesy i traktory już pobrali z UE więc teraz wstają ochoczo z kolan), więc przy ewentualnym połączeniu z opolskim (tam PiS w sejmiku nie ma większości), pozbycie się ich na rzecz małopolskiego, może być korzystne. Dać im krzyżyk na drogę i niech gnają tam gdzie wg nich będą docenieni.

  • Dodo

    Problem w tym, że Opolskie woli być niezależne niż podlegać pod Katowice.

  • Kierowca

    Szkoda. W sumie to ich rozumiem - ciężko sobie to opolskie wywalczyli, ale i tak mi do nich bliżej niż do tych od tej petycji. Tak czy tak, tych co im nazwa śląskie ciąży, odesłałbym do małopolskiego. Zwłaszcza Żywiecczyznę, ze względów, o których pisałem.

  • oburzony

    Hmmm , mamy województwo śląskie i małopolskie , to może lepiej ten teren oddać województwu małopolskiemu i po problemie.

  • anty

    a po co w ogóle województwa ...wszystkie pieniadze do jednego PiSowskiego miecha i po kłopocie ...macie dobra zmiana

  • PIS nas zrujnuje

    znowu o kase chodzi

  • kwiatowe

    Wojedztwo slasko-malopolsko-czestochowsko-podbeskidzko-zaglebiowsko-cieszynskie. SMCPZC w skrocie. Tak samo glupia dyskusja jak spor o nazwe metropolii i wyszlo z tego jakies GZM.

  • Andrzej

    To i tak będzie zakłamanie historyczne!!! W historii bowiem Małopolska zaczynała się mniej więcej w połowie dzisiejszego woj, śląskiego, a jej granice (jako całości - czyli Małopolski Zachodniej i Wschodniej) biegły nawet przez Lublin. Przypominam, że "stolicą" historycznej Małopolski Zachodniej jest Kraków, a Małopolski Wschodniej jest Lwów!!! Więc co z woj. Podkarpackim??? Tak naprawdę połowa tego województwa to jeszcze Małopolska Zachodnia, ale już mniej więcej od Rzeszowa to początek Małopolski Wschodniej!!! Ale to tyczy też Mazowsza czy Śląska - jako całości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby nazwanie wszystkich województw od nazw ich stolic: woj. krakowskie, woj. katowickie, rzeszowskie, warszawskie, wrocławskie itd!!!

  • Hanys

    W d...e się przewraca wszędzie niech po do pisują w końcu małopolskie graniczy z świętokrzyskim tam też powinni zmienić na mało-świętokrzyskie, i następne jak leci z kim graniczy tak dodawać, przynajmniej znowu ktoś zarobi na rejestracjach, dowodach itp...... Co za kraj czysty debilizm może przywróćmy historyczne mapy????

  • jooo

    Kto to zaś wymyślił??Jest Śląskie niech tak zostanie,

  • Ika11

    Ktos chce na slazakach zarobic

  • PEREŁKA

    Jestem bardzo dumna że jestem Ślązaczką i mieszkam na Śląsku dlatego kategorycznie jestem na NIE żeby zmienić nazwę.

  • katowickie

    Cały ten cyrk z tymi nazwami województw był niepotrzebny. W każdym województwie mają uwagi. Lepszy już był ten dawny podział: katowickie, opolskie, krakowskie itp.

  • mmx

    Dobra, zimenimy nazwę. Potem okaże się , że Zagłebie nie jest ani śląskie ani małopolskie, i zażąda zmiany na Województwo Śląsko- Zagłebiowsko-Małopolskie. no i znowu będzie debata i ...zmiana :) a potem się okaże, że np. Ziemia Raciborska uzna, że tak historycznie to oni są trochę związani z Opolem i własciwie to warto dodać do nazwy województwa jeszcze ich... i tak bez końca.Czy na prawdę nie ma w tym kraju większych problemów niż zmiana nazwa województwa czy ulic itp . ? Zajmijmy się poważnymi sprawami a nie bzdetami.

  • Emeryt

    Mają rację,woj.Śląskie to sztuczny twór.Powinno być po staremu woj.Katowickie,oczywiście już bez Zagłębia,Częstochowy i Bielska. Opolszczyzna to też jest Śląsk,a są osobno.

  • niedźwiedź

    Nowe urzędy, stołki, teczki, krzesła, gabinety. To prawdziwy powód, armia urzędników musi się zwiększyć. Inaczej Ci, którzy nie odnajdują się w sferze biznesu będą klepali biedę, a na to koledzy i rodzina z urzędu nie może pozwolić. Parafrazując znane słowa kultowego filmu. Po co komu taki twór? Nikt nie wie, więc nie musisz się martwić, że ktoś zapyta...

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również