Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie wiesz, jaki rower kupić? Podpowiadamy!

  • Dodano: 2021-06-22 09:15, aktualizacja: 2021-06-23 09:27

Każdy, kto chce zacząć lub kontynuować przygodę z jednośladami, zastanawia się, jaki rower kupić. Dostępnych jest bowiem mnóstwo modeli, które kuszą swoimi parametrami oraz wyglądem. Najważniejsze jest jednak, aby dopasować rower od stylu jazdy, jaki mamy zamiar uprawiać. Nie wiesz, jaki jednoślad kupić? Dowiesz się z tego artykułu!

Rynek rowerów bardzo się zmienił, a konkretnie - wyspecjalizował. Nie ma jednego, czy też dwóch typów jednośladów, a jest ich kilka. Każdy za to jest przystosowany do innego rodzaju jazdy, czy też terenu. Dlatego tak ważne jest ich dopasowanie, abyśmy cieszyli się podróżowaniem, a nie męczyli. O to, jaki jednoślad kupić, najłatwiej dopytać w sklepie rowerowym. Od wykwalifikowanych pracowników dowiemy się, który z rodzajów będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb. Zanim jednak się tam pojawimy, możemy zasięgnąć informacji z tego artykułu. Przejdźmy zatem do krótkiej charakterystyki wybranych typów jednośladów.

Jaki rower kupić?

Żeby móc określić, jaki rower kupić, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania: gdzie i jak chcemy jeździć? Pomogą one zweryfikować nasze potrzeby, a w następstwie dobrać właściwy rodzaj jednośladu.

Do jazdy po mieście

Chcąc poruszać się głównie po zurbanizowanym terenie, czyli w większości po drogach asfaltowych, wybierzemy rower miejski. To ciekawe pod względem stylistycznym jednoślady, wpisujące się w zindustrializowany krajobraz. Elementem charakterystycznym jest ich nisko opuszczona rura ramy. W ten sposób zapewnione jest wygodne wsiadanie i zsiadanie z roweru, nawet w nagłych sytuacjach. W oczy rzuca się także bagażnik, możliwy w dwóch wariantach: przednim i tylnym, błotniki, a także oświetlenie. Komfortu w wygodnym podróżowaniu dodaje szerokie siodełko oraz specjalnie zagięta do wewnątrz kierownica. Rowery miejskie bardzo często wybierane są jako alternatywne rozwiązanie w stosunku do samochodów. Zamiast pokonywać kilka kilometrów, narażając się na stratę czasu w korkach, wygodniej i szybciej można trasę do pracy, na uczelnię, czy też na spotkanie ze znajomymi pokonać na takim jednośladzie.

Na długie wyprawy

Poruszając się po Polsce, możemy zauważyć, że powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. To nie tylko szlak komunikacyjny, ale także zachęta do poznawania bliższej i dalszej okolicy z poziomu siodełka. Jaki rower kupić na długie wyprawy? Który rodzaj sprawdzi się najlepiej? Na pewno rower turystyczny. Jego konstrukcja skupiona jest na zapewnianiu maksimum komfortu w trakcie jazdy. Mamy zatem odpowiednio wyprofilowaną ramę, a także wysoko umieszczone siodełko oraz kierownicę. Zabieg taki pozwala na wygodne zajęcie pozycji, która po kilku godzinach nie przyprawi nas o ból pleców. Z kolei cienkie koła zapewnią możliwość szybkiego pokonywania kolejnych kilometrów na asfaltowych drogach. Charakterystycznym elementem wyposażenia w przypadku rowerów turystycznych jest bagażnik tylny. Dzięki niemu możemy zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i przechowywać je w sakwach.

Do jazdy po trudniejszym terenie

Miłośnicy jazdy po trudniejszym terenie niż asfaltowy również znajdą coś dla siebie. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tym przypadku są rowery MTB. Jednoślady górskie znać może wiele osób - biły niegdyś rekordy popularności wśród prezentów komunijnych. MTB wyróżniają się bardziej agresywną sylwetką, niż wcześniej wymienione rodzaje. Takie wrażenie potęgują dodatkowo grube opony o charakterystycznym bieżniku, które poprawiają przyczepność. Z przodu roweru górskiego obowiązkowy jest amortyzator. Pomaga on w wybieraniu nierówności podczas jazdy po skomplikowanym terenie. W tego typu jednośladach nie znajdziemy bagażnika, chociaż czasami obecne są błotniki. Wyróżnia je za to ilość przełożeń, dzięki którym można śmiało pokonywać leśne zjazdy i podjazdy.

Do szybkiej jazdy po asfalcie

Ci, którzy zastanawiają się, jaki rower wybrać do szybkiej jazdy po asfalcie, powinni spojrzeć w kierunku szosówek. One również mogą być dobrze znane, ponieważ to tradycyjne kolarzówki, które były kiedyś popularne. W ich budowie wyróżnia się przede wszystkim kierownica - nie jest ona prosta, a wygięta i przypominająca baranie rogi. To pozwala na zachowanie aerodynamicznej pozycji w trakcie jazdy. Obowiązkowo znajdziemy w nich cienkie opony, które zapewniają mały opór toczenia. Rama z kolei jest bardzo lekka, a dodatkowy osprzęt obecny jest w minimalnym zakresie. Wszystko po to, aby uzyskiwać wysokie prędkości.

Podsumowanie

Gdy poczujesz, że pora rozejrzeć się za pierwszym lub nowym rowerem, pamiętaj, aby sprecyzować to, gdzie i jak masz zamiar się nim poruszać. Na tej podstawie dobierzesz jednoślad najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Będzie on spełniać wszystkie wymagania i pozwoli na pokonywanie kolejnych kilometrów na pewnej oraz sprawdzonej konstrukcji.

Poszukujesz roweru? Sprawdź internetowy sklep rowerowy PGBikes: https://pgbikes.pl/

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.