RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie zostawiaj zwierząt w nagrzanym samochodzie! Policja przypomina o kampanii

 • Dodano: 2022-07-12 08:00, aktualizacja: 2022-07-12 08:43

Wielu z nas letni czas kojarzy się ze słoneczną pogodą i wypoczynkiem. W wakacyjną podróż często zabieramy swoich czworonożnych przyjaciół, lecz zapominamy, jak niebezpieczne jest zostawianie ich w aucie. Policja przypomina, że samochód nagrzewa się bardzo szybko i stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych pupili!

W ramach kampanii „Naturalnie, że chronimy" w trosce o czworonożnych pupili, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z partnerami opracowali plakat profilaktyczny, który ma zwrócić uwagę na to, że wnętrze samochodu jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt i nie należy ich w nich zamykać nawet na chwilę.

Zbliża się okres letni. Upalne dni są trudne do zniesienia dla ludzi, a co dopiero dla zwierząt. Zamknięte auto nagrzewa się błyskawicznie. Szyby przepuszczające promieniowanie słoneczne, nie tylko to widzialne, ale i podczerwone, które odpowiada za wzrost temperatury są dodatkowym izolatorem, przez co ciepło zostaje w aucie. Nawet samochód, który stoi w cieniu, zmienia się bardzo szybko w piekarnik. Już kilka minut przebywania w takich warunkach może doprowadzić do przegrzania organizmu i śmierci, bez względu na to, czy w aucie znajduje się pies, kot, dorosły człowiek, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu tylko w niewielkim stopniu. Wydawać by się mogło, że nic złego się nie stanie, jeśli zostawimy psa tylko na chwilkę, by zrobić szybkie zakupy, czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego!

W zamkniętym aucie temperatura rośnie błyskawicznie

Nie doprowadzajmy do takich sytuacji. Przez brak naszej rozwagi może dojść do tragedii.

Reagujmy! Widząc pozostawione w rozgrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę natychmiast skontaktujmy się ze służbami ratunkowymi, wybierając numer alarmowy 112. Pamiętajmy też, że w przypadku, gdy widzimy, że ich życie jest zagrożone, możemy wybić szybę, nie czekając na pomoc służb. Nie będziemy wówczas pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczone mienie.

Więcej o kampanii "Naturalnie, że chronimy" można przeczytać TUTAJ.

Nie zostawiaj zwierząt w nagrzanym samochodzie! Policja przypomina o kampanii

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • Dalton

  A mój pies zawsze grzecznie na mnie czeka bo nauczył się że nawet jak go zostawię w aucie to maksymalnie na 10min więc nie marudzi że mu gorąco.

 • jeb rsl

  spoko podaj adres tez zamknę cie na 40 minut płace 500 za godzine place 1500 na 2 godziny 5.000 bez wody zamkniete okna zwiazany abyś cwaniaku nie otworzył szyb i opowiazkowo polar lub kurtka abys poczól jak [...]

 • Binia

  Biedny ten pies bo ma takiego właściciela ograniczonego umysłowo i kompletnie bez wyobraźni!!! A co jak w trakcie tych 10minut coś Ci się stanie np zawału dostaniesz z utratą przytomności? Albo stanie się cokolwiek wydłużającego te 10minut? Pomyśl trochę!!!

 • Mimoza

  Serio, ludziom trzeba to mówić?

 • Binia

  Ludziom może nie ale tej całej reszcie najwyraźniej trzeba a i tak nie dociera...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.