Wiadomości z Rudy Śląskiej

Noś odblaski - świeć przykładem! Elementy odblaskowe mogą uratować życie

 • Dodano: 2021-01-11 08:15, aktualizacja: 2021-01-11 06:34

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących.

Dlatego też, korzystanie z drogi, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększenia uwagi zarówno przez pieszych jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Noś odblaski - Świeć Przykładem!

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych może uratować życie

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

1. Noś odblaski - nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie  –  świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.

4. Kochasz  – zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • fajerberga

  Kierowca - nie sowa, latać nie potrafi :-)

 • instruktor

  każdy bez odblasku powinien dostac 500 zł mandatu , wtedy szybko kupia odblaski.Mam nadzieje ze szybko wejdzie ustawa że Policjant bedzie mógł wymierzac kary i nie bedzie odmowy mandatów

 • fajerberga

  Mam nadzieję, że będziesz pierwszym, któremu gliniarz będzie wciskał ciemnotę wiedząc, że nie możesz odmówić przyjęcia mandatu. Lubisz być trzymany na krótkiej smyczy i za mordę jednocześnie - twoja sprawa, ale widzę, że za najgłębszej komuny obywatel miał więcej praw i swobody...

 • Dolas

  Z tym mandatem dość wysokim to pojechałeś:)

 • Rysiu

  Dobrze by było wiedzieć gdzie te odblaski kupić w mieście?

 • można?

  W tym okradzionym sklepie rowerowym na Wirku.

 • za free

  Jak bydzie SM rozdować za darmo kożdymu mieszkańcowi taki odblask to rudziole bydom świycić przikładym.

 • babcia

  Gdzie nabyć odblaski

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.