Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

O cyberprzemocy w MBP

  • Dodano: 2018-10-15 08:15, aktualizacja: 2018-10-15 07:22

Czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców oraz wiele innych związanych z wirtualnym światem tematów poruszają policjanci w trakcie spotkań z uczniami rudzkich szkół.

Właśnie rozpoczął się program profilaktyczny „Jestem przeciw ...” organizowany przez Miejskie Biblioteki Publiczne z Rudy Śląskiej i rudzką komendę.

Mundurowi z Rudy Śląskiej rozpoczęli cykl rozmów z uczniami rudzkich szkół, którzy są zapraszani do bibliotek na terenie miasta w ramach programu profilaktycznego „Jestem przeciw ...”. W trakcie spotkań policjanci z Wydziału Prewencji omawiają czym jest zjawisko cyberprzemocy, wymieniając formy oraz zagrożenia z nim związane. Przedstawiają przykłady, które mają pokazać młodzieży, z jakimi odczuciami musi zmierzyć się ofiara cyberprzemocy. Chodzi o to, aby uzmysłowić im, że złość, wstyd, poniżenie, ból i samotność, które odczuwa ofiara, mogą spowodować u niej odseparowanie od rówieśników i rodziny, a w skrajnych przypadkach nawet depresję.

Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefonie komórkowym filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Policjanci podkreślają, że cyberprzemocy nie można traktować w kategorii niewinnego żartu, gdyż konsekwencje mogą być bardzo poważne. Skutkiem agresji w sieci może być: strach, frustracja, utrata poczucia własnej wartości, depresja, a nawet próby samobójcze. Dlatego ważne jest by reagować na każdą formę niewłaściwego zachowania i przeciwstawiać się cyberprzemocy.

Cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. W Konstytucji, Kodeksie Karnym i Cywilnym znajdziemy zapisy, które chronią nas przed naruszeniem  wizerunku (upublicznienie czyjegoś  zdjęcia lub filmu z czyimś udziałem wbrew woli), zniewagą, zniesławieniem (upublicznienie ośmieszającego filmu lub zdjęcia), włamaniem na konto, groźbami, wulgarnym wyrażaniem się (naruszenie dobra osoby), a tym samym przed przejawami cyberprzemocy, które pociągają sprawców do odpowiedzialności karnej.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem, bądź inną zaufaną osobą dorosłą, gdyż wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Zoka

    Ciekawe jakie kompetencje mają policjanci przeprowadzający te pogadanki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.