W przededniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich prezydent Michał Pierończyk uczestniczył w mszy św. oraz złożył kwiaty w miejscu pamięci o powstańcach orzegowskich.
Obchody Dnia Powstań Śląskich
Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony przez Sejm w 2022 roku dla upamiętnienia trzech zrywów z lat 1919-1921 i ich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Z tej okazji 19 czerwca w Orzegowie odbyła się uroczystość upamiętniająca Powstańców Śląskich z Orzegowa, która rozpoczęła się mszą świętą w intencji śląskich bohaterów. Następnie przy herbie Rzeczypospolitej uczniowie z klasy wojskowej z IV LO im. H. C. Hoovera odczytali Apel Pamięci, po czym złożono wieńce w miejscu, gdzie przed II wojną światową stał pomnik poświęcony Powstańcom.
- "Wśród Słowian jestem Polakiem, wśród Polaków jestem Ślązakiem". Myślę, że tego tutaj dzisiaj dotykamy. Cchcemy sobie wytłumaczyć, dlaczego Powstania wybuchły, dlaczego ta walka nastąpiła. Myślę, że można to w tym zdaniu zawrzeć. Jest to kwestia określenia siebie, własnej tożsamości postrzegania tego najbliższego świata - mówił Michał Pierończyk.
W uroczystości wzięli udział: Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska, Komendant Straży Miejskiej, Z-cy Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Z-ca Komendanta Miejskiego Policji, Prezes OSP, Komendant Straży Granicznej, dyrektorzy rudzkich szkół i instytucji kultury, członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa oraz uczniowie i mieszkańcy dzielnicy.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich
Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich "bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej".
Prezydent Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Dnia Powstań Śląskich na początku czerwca 2022 roku w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach. Uchwalenie ustawy było efektem apelu, z którym do Prezydenta RP zwrócili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny, „o to, by ustanowić dzień, który będzie upamiętnieniem powstań śląskich i oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przed 100 laty Śląsk w swej części – część Górnego Śląska – wróciła do macierzy”.
Ustawa została przyjęta przez obie izby parlamentu niemal jednomyślnie, a podziękowania za inicjatywę trafiły do Prezydenta ze wszystkich klubów parlamentarnych. Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie jest dniem wolnym od pracy.
Powstania Śląskie
Powstania Śląskie to trzy konflikty na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919–1921. I powstanie wybuchło w sierpniu 1919 r. i zostało stłumione przez Niemcy. II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję, udało się uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.
Dwa powstania poprzedzały zapowiedziany na marzec 1921 r. plebiscyt, w którym mieszkańcy Górnego Śląska mieli wypowiedzieć się, czy chcą przyłączenia tego regionu do Polski, czy do Niemiec. Za przynależnością do Polski zagłosowało 40,3 proc. głosujących. Po plebiscycie alianci zaproponowali przyznanie Polsce jedynie powiatów pszczyńskiego i rybnickiego.
III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. Do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry św. Anny. Za koniec III powstania uznaje się dzień 5 lipca 1921 roku.