Wiadomości z Rudy Śląskiej

Obsługa Pacjenta w rudzkich placówkach medycznych - teleporada czy tradycyjna wizyta?

 • Dodano: 2020-10-02 14:30, aktualizacja: 2020-10-06 08:17

W związku z panującą sytuacją epidemiczną w kraju na popularności zyskały teleporady z lekarzami niemal wszystkich specjalizacji. O ile młodsze pokolenie traktuje ten rodzaj konsultacji lekarskich jako oszczędność czasu i niemałą wygodę, to starsze pokolenia nie są przekonane co do profesjonalności i efektywności tego rozwiązania. Podpowiemy, na czym polegają teleporady z lekarzem internistą, jak przygotować się do konsultacji i co zrobić, by uzyskać receptę przez telefon.

Teleporady w POZ

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia   2020   roku   w   sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, teleporada jest rodzajem świadczenia lekarskiego udzielanego na odległość za pomocą m.in. telefonu. Do   grona   osób   mogących   udzielać   ten   rodzaj porady należą: lekarz,  położna   lub pielęgniarka. Warunki rozmowy są stworzone w taki sposób, aby pacjent miał pewność, że konsultacja odbywa się w atmosferze poufności. Bez względu na to, z czyich usług chce skorzystać dany pacjent, może on umówić wizytę w formie teleporady u kardiologa,   dermatologa,   ginekologa   czy   nawet   dentysty dla   dzieci.

Jak   wygląda   obsługa   Pacjenta   w   kilku   rudzkich   placówkach   medycznych? Zapytaliśmy 3 znane przychodnie!


Co zmieniło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Państwa placówce?

Usprawniliśmy   proces   rejestracji, uruchomiliśmy Telefoniczne Centrum   Obsługi Pacjenta oraz wdrożyliśmy rygorystyczne procedury bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę,   iż   Poradnie   Medycyny Rodzinnej Szpakmed są całkowicie otwarte, co oznacza że nasi Pacjenci sami wybierają z jakiej formy konsultacji chcą skorzystać. Do wyboru mają Wizytę standardową w poradni, teleporadę oraz wizytę lekarską w Mobilnej Poradni Medycyny Rodzinnej pod swoim domem.

Z jakich porad można skorzystać w placówce w ramach POZ

Nasi Pacjenci mogą korzystać ze standardowych wizyt w poradni, teleporad oraz wizyty lekarskiej w Mobilnej Poradni Rodzinnej pod swoim domem. Usprawnieniem które dodaliśmy w ostatnich miesiącach jest możliwość zamówienia recept na lekarstwa on-line. Wystarczy wejść na stronę www.szpakmed.pl i w prawym górnym rogu wybrać zakładkę "zamów e-receptę". Po otrzymaniu zlecenia, w ciągu 24 godzin wysyłamy do Pacjenta SMS z kodem pin do zamówionej e-recepty

Z jakich porad można skorzystać w placówce komercyjnie?

Nasze poradnie rodzinne posiadają kontrakt z NFZ, co oznacza, iż wizyty w nich są bezpłatne. Oczywiście, jeśli Pacjent nie jest obywatelem naszego kraju lub nie jest objęty ubezpieczeniem NFZ możliwe jest skorzystanie z wizyty prywatnej. 

Co wyróżnia Państwa placówkę?

Jesteśmy Poradnią Rodzinną nie tylko z nazwy, od początku naszej działalności każdego z naszych Pacjentów traktujemy jako członka naszej Szpakmedowej rodziny. To nie są tylko slogany. Tak jak podczas największych kryzysów nie opuszcza się swojej rodziny, tak my nie potrafilibyśmy zostawić naszych Pacjentów w potrzebie. Dlatego właśnie, kiedy wybuchła Pandemia, drzwi naszej poradni pozostawały cały czas otwarte. Kiedy Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenie  zamknięcia  drzwi we wszystkich poradniach rodzinnych w kraju, my intensywnie szukaliśmy sposobu, dzięki któremu w dalszym ciągu będziemy się mogli z naszymi Pacjentami spotykać. Efektem było stworzenie pierwszej w kraju, jeśli nie na świecie Mobilnej Poradni Medycyny Rodzinnej. Specjalistycznego   pojazdu,   wyposażonego w dokładnie taką samą aparaturę medyczną jak nasze stacjonarne placówki. Dzięki Mobilnej Poradni, w czasie kiedy wszystkie poradnie były dla swoich Pacjentów  zamknięte, my mogliśmy dalej pracować i pomagać naszym Pacjentom podjeżdżając bezpośrednio pod ich dom. Kiedy obostrzenia zostały zdjęte ponownie otworzyliśmy drzwi naszych poradni i wróciliśmy   do   realizacji   stacjonarnych   wizyt   lekarskich. Aktualnie nasi  Pacjenci   mogą wybierać spośród wielu dostępnych opcji. To nasi Pacjenci wybierają, z jakiej formy pomocy chcą skorzystać, mają do wyboru Wizytę lekarską w  poradni, teleporadę, elektroniczne zamówienie e-recept oraz przyjazd Mobilnej Poradni Medycyny Rodzinnej Szpakmed pod domem.Co zmieniło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Państwa placówce?

Zgodnie z obostrzeniami związanymi aktualnym stanem epidemii, wdrożyliśmy szereg zmian i usprawnień w naszej placówce medycznej. Wprowadziliśmy telekonsultacje z wybranymi specjalistami m.in. internistą, psychiatrą. Zastosowaliśmy nowe procedury sanitarne, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, lekarzy i personelu, m.in. pomiar temperatury pacjentów, szyby oddzielające lekarzy od pacjentów.


Jak wygląda konsultacja medyczna pacjenta?

Przebieg konsultacji medycznej pacjenta jest uzależniony od rodzaju wizyty. Zazwyczaj zaczyna się od zebrania wywiadu z pacjentem, po czym wykonywane są odpowiednie badania. Na przykład podczas konsultacji kardiologicznej, lekarz po zebraniu wywiadu z pacjentem wykonuje badanie EKG oraz echo serca (najczęściej przy pierwszej wizycie pacjenta). Z kolei podczas pierwszej konsultacji endokrynologicznej wykonywane jest USG tarczycy.

Z jakich porad można skorzystać w placówce komercyjnie?

Nasze Centrum Medyczne oferuje pacjentom szeroki zakres konsultacji specjalistycznych. W placówce można odbyć wizytę u: alergologa, chirurga, chirurga dziecięcego, dermatologa, dietetyka, endokrynologa, genetyka klinicznego, ginekologa, kardiologa, laryngologa, neurologa, okulisty, ortopedy, proktologa, psychiatry, urologa. Można wykonać badania diagnostyczne takie jak USG, EKG, holter ciśnieniowy, holter EKG. W naszej placówce można również zrealizować badania dla kierowców oraz badania z zakresu medycyny pracy.

Jakie są terminy oczekiwania na wizytę?

Terminy oczekiwania na wizytę są krótkie; zazwyczaj można się umówić na wizytę z dnia na dzień, a maksymalny czas oczekiwania to na ogół do 7 dni.

Co wyróżnia Państwa placówkę?

Naszą placówkę wyróżnia sprawna obsługa rejestracji. Oddzwaniamy na każde nieodebrane połączenie. Istnieje możliwość rejestracji on-line. Można wybrać dogodny termin wizyty w godzinach popołudniowych lub porannych.


Co zmieniło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Państwa placówce?

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy zmuszeni byliśmy wprowadzić dodatkowe lub zmienione procedury, aby stanąć na wysokości zadania i zapewnić nieprzerwaną, ale bezpieczną pomoc dla Pacjenta.

Jak wygląda konsultacja medyczna pacjenta?

Na dzień dzisiejszy przeprowadzamy pełen pakiet badań i zabiegów. W trakcie konsultacji badamy dokładnie pacjenta, zbieramy wywiad i odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania. Jeżeli występuje konieczność leczenia wszelkie niezbędne procedury wykonujemy niemalże natychmiast. 

Z jakich porad można skorzystać w placówce komercyjnie?

Na ten moment przeprowadzamy niezbędne leczenie zarówno zachowawcze, jak i specjalistyczne. Odbudowujemy zęby poprzez wypełnienia , korony, mosty, licówki. W razie konieczności usuwamy zęby. Dodatkowo przyjmują ortodonta i endodonta. Ponadto wykonujemy zabiegi poprawiające estetykę jak higienizacja czy wybielanie. Leczymy zarówno dzieci jak i dorosłych.

Jakie są terminy oczekiwania na wizytę?

Na wizytę czeka się zazwyczaj do 2 tygodni

Co wyróżnia Państwa placówkę?

Jesteśmy jedną z nielicznych placówek w mieście oferującą szeroki zakres zabiegów stomatologicznych od higienizacji po leczenie wysokospecjalistyczne jak np. ortodoncja, endodoncja, protetyka czy implantoprotetyka. Ponadto posiadamy placówki w dwóch lokalizacjach dzięki czemu dostępność dla Pacjentów jest większa.

 

Jak umówić się na konsultację lekarską w formie teleporady w Twojej przychodni?

Teleporada w obecnym czasach ma być zastępstwem dla tradycyjnych, stacjonarnych spotkań z lekarzami w gabinetach POZ. Z tego rodzaju konsultowania pacjentów korzystają niemal wszystkie poradnie, w tym poradnia ginekologiczna, poradnia dermatologiczna czy poradnia chirurgiczna.

Jak umówić wizytę? Przede   wszystkim   należy   skontaktować   się   ze   swoją   przychodnią telefonicznie lub za pomocą jego strony internetowej, gdzie zostanie ustalony dogodny dla obu   stron   termin   teleporady.   Umówiona   w ten sposób wizyta może być przeprowadzona zarówno przez telefon, jak i wideo czat lub za pomocą wiadomości   mailowej. Umówienie wizyty   powinno być poprzedzone   potwierdzeniem tożsamości pacjenta   i   zapewnienie poufności teleporady. Podczas indywidualnej rozmowy lekarz zadecyduje o konieczności (lub jej braku) bezpośredniego spotkania w przychodni. Szukasz numeru telefonu do przychodni? Skorzystaj z Katalogu firm i instytucji.

Jak uzyskać receptę i skierowanie?

Bez   względu na  to, w jakim momencie zagrożenia epidemicznego się znajdujemy ludzie wciąż potrzebują recept oraz skierowań do specjalistów.

E-recepta i e-skierowanie. Lekarze mają obowiązek wystawiania e-recept, e-skierowań oraz orzeczeń o tymczasowej niezdolności do pracy, podając pacjentowi niezbędne dane lub prosząc o odebranie skierowań bezpośrednio w przychodni w wyznaczonych godzinach. Obecna   sytuacja   wymaga   podjęcia   zdecydowanych   kroków,   które   usprawnią   konsultacje lekarskie i zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania wirusa pomiędzy pacjentami a personelem medycznym. Teleporady nie powinny budzić obaw, bo zostały przygotowane i opracowane dla ludzi - po to, by dbać o ich zdrowie i komfort życia.


Źródło: Redakcja

Komentarze (24)    dodaj komentarz »

 • Mieszanka

  Wszyscy jada po lekarzach jak po psach, a może by się tak zastanowić zamiast głupoty wypisywać w internecie? Dlaczego w przychodniach nie przyjmują, a prywatnie tak? BO W PRZYCHODNIACH MAJA DYREKTORÓW NAD SOBĄ, KTÓRZY NIE POZWALAJĄ NA WIZYTY, chociażby ze względu na oszczędności (rękawiczki, płyny, maseczki, ręczniki, to wszystko teraz kosztuje.) Prywatnie lekarz sam zarządza własnym czasem i tym czy będzie pracował czy nie, wiec 90% lekarzy przyjmuje. Ludzie zacznijcie myśleć.

 • wirek

  zobaczcie jak pracują rejestratorki w przychodni na Jankowskiego .Wstyd i hańba

 • Pacjent

  Niestety ta przychodnia to totalne DNO. Tam wszystkich trzeba by było zwolnić.

 • Ola

  tam zawsze tak było... i do tego jeszcze Pan Doktor Zvbowicz . Tragedia po prostu.

 • Anonim

  Mi lekarka Powiedziala ze z [...]ami sie nie przychodzi do lekarza a corka miala ponad 39 stopni goraczki przez zapalenie w buzi

 • Anonim

  Mi lekarka Powiedziala ze z [...]ami sie nie przychodzi do lekarza a corka miala ponad 39 stopni goraczki przez zapalenie w buzi

 • jo

  wiecej ludzi umiera na brak poprawnej diagnozy. Lekarze się boją ale za kase prywatnie to bardzo odważni są. Podwyższanie cen za usługi bo dezynfekuja pomieszczenia. A wcześniej tego nie robili? Nie dyzenfokawali narzędzi itp? Kpina.

 • Jarek Ruda śląska 1

  Teleporada co to ma kuwa być?!! Czemu nie mogę jak normalny człowiek wejść do przychodni ,zostawić karteczkę z lekarstwami (dla mamy bo jest niepełnosprawna) do przepisania ,a na drugi dzień odebrać wypisaną receptę?Przychodnie pozamykane bo koronawirus panuje? Bardziej chyba panuje DEBILIZM .Ciekawe gdyby właściciele sklepów wprowadzili tylko telesprzedaż ,bo przecież wszystkie kasjerki i sprzedawczynie są ZDECYDOWANIE BARDZIEJ NARAŻONE NA ZAKAŻENIE NIŻ TE WIECZNIE PRZEPRACOWANE (czyt. rozleniwione) panie rejestratorki w przychodniach. Czy ktoś w końcu zacznie testować pracowników HANDLU ?Wtedy to śmignie liczba zakażonych ,aż miło.

  • Jarek Ruda śląska 1
   2020-10-05 12:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Tele czlowiek

  Akurat przyjście tylko po receptę do przychodni jest debilizmem.

 • Max

  To zmień przychodnie. Proste. Też pracuje w służbie zdrowia i nikt mnie nie badał i nie płacze.

 • Mamamuminka

  Poradnia Unii Brackiej w Nowym Bytomiu, ul PokojuLekarz przez telefon (bez zdjęcia) wypisuje steryd na skórę, nie wiedząc co to jest, dla 75 latka.

 • real

  Diagnoza przez telefon dla umysłowo chorych , obecna sytuacja w kraju tworzy z ludzi totalnych lemingów skaczących w przepaść bez dna .

 • Ruta

  ludzie chodzący bez maseczek powinny sami płacic za badania i leczenie, takim patologom nie nalezy sie leczenie z państwoej kasy

 • Daniel

  Jakim patologom czy wiesz ile ludzi w Polsce tygodnowo umiera na nowotwór złośliwy? 2000 tyś a ty o jakimś covidzie który robi spustoszenie ale w głowach i siejecie panikę.

 • ...

  Skąd ty masz takie dane, że dwa miliony ludzi na nowotwór złośliwy umiera w Polsce.

 • Magma

  Nieco rozumienia matematyki by się przydało. 2000 tyś to inaczej 2000000 czyli 2 mln.

 • boluś

  Zdalnie leczynie to jak żuchlanie canolda bez papiorek abo łonacynie bez gumka. Tela w tym sensu co bez'sensu. Proponuja wprowadzić usługi znachorów i szeptuch! I połno odpłatność za zioła i zamawianie'niych se tyż nazbierajom punktów i łodwiedzom ciepłe kraje kiej dochtorki. Stawio Matka Natura niy KONCERNY FARMACEUTYCZNE

 • Pacjent

  Taka tak w reklamie wszystko ładnie i pięknie.Poniedziałek od 8 dzwonię do przychodni .10:15 wkoncu jest udało się dodzwonić niestety dowiedziałem się że już ZA PÓŹNO nikt mnie nie przyjmie ani nie zadzwoni.Pani w słuchawce mówi niech pani idzie na SOR.Parodia lekarze boją się wirusa to tak jak by strażak bał się ognia a policjant złodzieja

 • Pacjentka

  W przypadku poradni Szpakmed mogę potwierdzić że tak właśnie jest, natomiast nie wysyłają kodu recepty. Córka pije mleko na receptę, wysyłam zgłoszenie i po 48h muszę sama dzwonić i dopytywać o kod. Został wysłany raz i to na samym poczatku

 • Ziga z Wirku

  Lekarze z poradni są na pierwszej lini frontu z covid19, dzielnie walczą z pod kołdry z telefonem przy uchu.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.