Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 1 czerwca odpady komunalne w Rudzie Śląskiej odbierać będzie nowe konsorcjum firm

 • Dodano: 2021-05-20 18:00, aktualizacja: 2021-05-21 12:57

Od 1 czerwca odpady komunalne od mieszkańców Rudy Śląskiej odbierać będzie nowe konsorcjum firm, które wygrało postępowanie na świadczenie tej usługi do końca maja 2023 roku. Wiąże się to z wymianą części pojemników na śmieci. 

Nowym operatorem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Rudzie Śląskiej od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2023 r. będzie konsorcjum firm BM Recykling Sp. z o.o., PZOM STRACH Sp. z o.o. Sp. k. oraz Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o., które złożyło ofertę na kwotę niemal 100 mln zł.

- W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z nowym wykonawcą. Dla mieszkańców nie zmieni się wiele, ponieważ organizacja systemu odbioru odpadów komunalnych wynika z uchwał Rady Miasta, a harmonogramy będą oparte na dotychczasowych, chociaż możliwe są pewne korekty – informuje prezydent Grażyna Dziedzic.


Jak miasto będzie obsługiwane w zakresie odbioru odpadów?

Jak informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer, w dzielnicach położonych od autostrady A4 na południe odpady będzie odbierać firma REMONDIS. Tu nic się nie zmienia. W tej części miasta nie ma konieczności wymiany pojemników. Za część miasta położoną pomiędzy autostradą A4 a trasą DTŚ odpowiadać będzie firma BM RECYKLING. Natomiast w dzielnicach położonych na północ od DTŚ-ki odpady będzie odbierać firma STRACH. 

Konieczna jest więc wymiana pojemników na odpady w tej części miasta, która dotychczas obsługiwana była przez PreZero Service Południe Sp. z o.o. 

- Od 1 czerwca br. odpady z Rudy Śląskiej będzie odbierać nowe konsorcjum firm, które wygrało przetarg. W związku z tym od dziś ruszamy z wymianą pojemników na odpady. Nowe już czekają na rozwiezienie. Tej wymiany nie da się zrobić w ciągu jednego dnia. Jest to duże przedsięwzięcie logistyczne. Może zdarzyć się tak, że gdzieś pojemniki nie dojadą na czas. Dlatego wszystkich Państwa proszę o wyrozumiałość. Może też zdarzyć się, że na przełomie miesiąca pojemniki będą przepełnione. Pracujemy nad tym, by tak się nie stało, ale musimy zakładać również o takie scenariusze - napisał wiceprezydent Mejer.


Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych

Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych na kolejne miesiące zostaną opublikowane w najbliższym czasie na stronie internetowej miasta oraz w aplikacji EcoHarmonogram, będą też dostarczane do gospodarstw domowych. Opracowywane są na podstawie obowiązujących do tej pory.


Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Również od 1 czerwca przestaną funkcjonować dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, prowadzone przez dotychczasowego operatora systemu przy ul. Kokotek i Piotra Skargi. Zastąpi je nowo wybudowany gminny PSZOK przy ul. Noworudzkiej 8.

 – W tym miejscu mieszkańcy, w ramach "opłaty śmieciowej", mogą oddawać wytworzone przez siebie, posegregowane odpady komunalne, w tym elektrośmieci, zużyte opony, odpady budowlane, wielkogabarytowe czy niebezpieczne – przypomina Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. – Oprócz odpadów zmieszanych PSZOK nie przyjmuje także papy, wełny mineralnej, waty szklanej, zderzaków, rur kanalizacyjnych czy styropianu do ocieplania budynków – dodaje.

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych pracować będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, a w sobotę w godzinach 10:00-14:00, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • wnerwiony mieszkaniec

  po prostu za każdy dzień zwłoki w odbiorze powinny lecieć kary dla firmy...

  • wnerwiony mieszkaniec
   2021-06-11 13:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ika

  Porażka dzisiaj 10 dzień bez kubłów pytam się gdzie wyrzucać śmieci

 • Dorota

  Jakas porazka. Telefon do firmy non stop zajety wykonalam ich od rana 40

 • Teresa

  Żarty sobie robicie z obywateli.Dwa czarne kontenery plus 4 kubły na bloki przy Ks.Niedzieli.Śmieci firma zabrała tylko z pojemników a cała sterta na którą nie było miejsca w pojemnikach się została.To już teraz tak Będzie?Miasto chce nam zaserwować nową zarazę?

 • Kochlo

  Dziś są już wszystkie kosze na swoim miejscu.

 • Teresa

  To żart! Dwa kontenery czarne plus 4 kubły nakilka bloków !ul.ks.Niedzieli!

 • MA

  W czwartek 27 maja pozabierano kubły ( umowa obowiązuje do 31maja ??? ) 31.maj koszy brak gdzie wyrzucać śmieci ??????

 • mietlorz

  Kosze dostarczone w sobotę dwa na odpady zmieszane na trzy familoki. Zawsze były dwa kubły na jeden familok. Kto i kiedy dowiezie resztę brakujących koszy?

 • czarna wizja

  Same złe opinie w necie o Strachu dlatego jest tani wywóz, często mają opóźnienia.

 • Już jest [...]

  Dzień trzeci brak pojemników ile jeszcze to potrwa?

 • Mietlorz

  Dziś przywóz koszy do segregacji, zapomniano dać kosz bio i na odpady zmieszane.

 • #DziedzicRaus

  Co to ma być? Gdzie są pojemniki? Skoro umowa obowiązuje do dnia 31.05.2021! Mają być kary dla prezero inaczej dziedzic raus!!

 • 1 czerwca

  Dziś PreZero brali kosze na śmieci, jesteśmy bez nich, kiedy wrócą, gdzie wyrzucać odpady zmieszane.

 • Janusz

  umowa obowiązuje do końca maja pojemniki zabrali dzisiaj śmieci będziemy wozić pod urząd miejski

 • W d...palec

  Po cholerę tracić paliwo ja nie mam pojemników już od dwóch dni. Moi sąsiedzi wyrzucają worki z odpadami zmieszanymi w puste miejsce po koszach na śmieci to na ten czas dobre rozwiązanie.

 • MPO

  Słuszny komentarz w mojej dzielnicy kubły dzisiaj zabrali. Ciekawe jak długo mieszkańcy pozostaną bez nowych pojemników na odpady?!

 • Aldon

  Strach o matko tragedia, dobrze ze stary wikitowal to na koniec nie zrobia moze sprawy sadowej miastu, nawet nie wiedza z kim podpisali umowe...

 • Szu

  Opinie i firmie Strach są jak widać w ratuszu nieznane. Miała być nowa miejska spółka a tu pojawia się jedna z najbardziej nierzetelnych firm śmieciarskich w tym kraju

 • uszok

  nowa firma sobie nie poradzi; wówczas mejer podpisze z obecną umowę na interwencyjny wywóz śmieci za WYŻSZĄ CENĘ, a na sesji RM bedzie dyskutowana podwyżka dla nas; czy mejer nie jest powiązany z aktualna firmą?

 • Ernest_Vitczok

  Prezero raus!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.