Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Miasto rozstrzygnęło nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów

 • Dodano: 2021-05-08 16:15, aktualizacja: 2021-05-10 12:30

Miasto rozstrzygnęło nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Rudzie Śląskiej. Jak podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer, jeśli nikt nie wniesie odwołania, to od 1 czerwca bieżącego roku odpady w naszym mieście będzie odbierać nowy podmiot - konsorcjum pod przewodnictwem firmy BM Recykling z Siemianowic Śląskich. 

- Oferta złożona przez tę firmę była tańsza od drugiej oferty (PreZero + Remondis)  o ponad 32 złote. Od czerwca za odbiór tony odpadów będziemy płacić 810 złotych brutto. Do tej pory płaciliśmy 855 zł - napisał wiceprezydent Mejer.

Zmiana wykonawcy oznacza wymianę w całym mieście pojemników na odpady. 

- Niewątpliwie będzie z tym sporo zamieszania, za co z góry przepraszam. Spróbujemy to tak zorganizować, by nie było kłopotów - napisał wiceprezydent.

Procedura przetargowa jeszcze się nie zakończyła. Firmie, która nie została wskazana przez komisję przetargową, przysługuje odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Ma na to 10 dni.

Część mieszkańców Rudy Śląskiej zastanawia się teraz, czy zmiana firmy odbierającej odpady w naszym mieście wpłynie na wysokość opłaty śmieciowej. Jak informuje wiceprezydent, miasto nie planuje podwyższyć opłaty za śmieci. Nie oznacza to jednak, że opłata będzie niższa.  

- Do końca roku nie planujemy podwyżki opłaty śmieciowej. Co dalej? Wszystko zależy od ilości zebranych w tym roku odpadów. [...] Obecna opłata śmieciowa była kalkulowana dla ceny ponad 780 złotych za tonę odpadów. A to oznacza, że nie możemy sobie pozwolić na obniżkę obecnej opłaty - napisał wiceprezydent w odpowiedzi na jeden z komentarzy.

Zobacz także

Komentarze (63)    dodaj komentarz »

 • Karlik

  Starych pojemników już nie ma, a nowych jeszcze nie ma, śmieci walają się wszędzie, czy ktoś się poda do dymisji, pewnie nikt nie ma sobie nic do zarzucenia ??

 • yahu pawul

  cena może i niższa o kilka groszy tylko czy rezultat będzie ??! Już widzę syf na śmietniku a butle plastic rzucam byle gdzie bo i tak nie ma gdzie konkretnie !!

 • :(

  W Rudzie 1 przy ulicy Gierałtowskiego tworzy się wielkie wysypisko, słoneczko przygrzewa, tylko patrzeć kiedy przybędą gryzonie.

 • mieszkaniec

  Pani Prezydent nawet śmieci nie potrafi zorganizować. Wielkie zamieszanie nam przygotowała, dziecinnie na Dzień Dziecka. Nikt nic nie dograł jak mają być przekazane i odebrane kontenery. Jeden wielki bałagan jak to w śmieciach.

 • Pytająca

  A harmonogram gdzie mogę znaleźć?

 • Zdenerwowany

  Kubłów nowych nie ma od trzech dni. Ludzie rzucają worki z odpadami w puste miejsce po pojemnikach PreZero. Ile mamy czekać? My mieszkańcy płacimy więc nie życzymy sobie bałaganu i smrodu pod swoim domostwem.

 • Tunkla

  W Kochłowicach na niektórych posesjach brak koszy.

 • life is brutal

  Jak to nie ma jak od wczoraj zwożą i są.

 • Wstyd i żenada

  Dziś dopiero 27 maj a przy ogródkach działkowych na Bykowinie przy Otylii już brak kontenerów na śmieci i wysypisko w ich miejscu. Jakoś władze mają dziwne pojęcie o ekologi czas rozliczenia się nieuchronnie zbliża.

 • Mieszkaniec

  Kubły nowej firmy już są. Szkoda tylko, że JEDEN na kilka wspólnot. Góra śmieci dookoła już rośnie. Mam nadzieję, że dołożą do każdego śmietnika jeszcze po minimum 4... Jeżeli nie, to trzeba będzie przygotować się na szczury... Ciekawe co wtedy miasto zrobi? Powie, że nie ma pieniędzy?

 • life is brutal

  Śmietników powinno być tyle ile było wcześniej bo na dzień dzisiejszy tzn 30 jest mniej niż było. Ruda schodzi na psy dzięki wybranej przez mieszkańców władzy.

 • Dziadek

  Po co zmieniać coś, co bardzo dobrze funkcjonuje? Na moim osiedlu nie ma przepełnionych kontenerów, wszystko jest odbierane zgodnie z harmonogramem, a nawet częściej, zwłaszcza w okresach przedświątecznych, kiedy to ludzie generują więcej śmieci. Odkąd spółdzielnie pozamykała śmietniki jest czysto. Poza tym, jak słusznie zauważył ktoś na tym forum, obecna firma płaciła podatki w naszym mieście, zapewne była to bardzo duża kwota, więc może p. Mejer ją ujawni mieszkańcom ile pieniędzy straciliśmy... No a nowa firma jest podobno z Siemianowic i ma jakąś przystawkę z małopolski. Czyżby znów ktoś zrobił nas w .... ?

 • life is brutal

  Dobrze funkcjonuje?W większych miastach śmieci są tańsze a tu tego nie wezmą to ludzie później podrzucają gdzie popadnie i syf coraz większy. Śmietniki powinny być własnością miasta bo to oni wiedzą kto jest tu zameldowany i im obowiązkowo powinni dać. Wyeliminowało by to patologię która jest zameldowana w Rudzie i za śmieci nie płaci a później podrzuca innym. Wiem że tak robią bo gość z domku jednorodzinnego obok mnie tak robi 30zł na śmieci nie ma ale codziennie nawa lony chodzi.

 • 200301

  Po pierwsze gratuluje Mejerowi odwagi za stwierdzenie ze 1 czerwca odbior zrobi juz nowa firma. BM nie dostarczył jeszcze mieszkańcom nawet jednego pojemnika na odpady i trzeba przypomnieć ze rudzianie nie maja juz prawa wrzucac odpadow do pojemnikow Prezero i remondis po północy 31 maja. Po drugie zanim BM zakupi wymagane samochody, zatrudni ludzi, dostarczy worki i pojemniki to bedzie wrzesien albo pozniej a wtedy ruda juz bedzie pływać w śmieciach. Do tego wykonanie harmonogramow odbioru i poznanie przez kierowcow rejonow to wielkie wyzwanie. Szczury juz czekaja zeby zasiedlic sie w Rudzie. Mam nadzieje że wladze Prezero i remondis wypną się na miasto z dniem 1 czerwca i nie pomogą wywiezc nawet 1 kg opdadów,

 • No

  200301 możesz mieć niestety rację oby do tego nie doszło.

 • 09876

  Twierdzisz, że firma która nie ma samochodów, pracowników itd została dopuszczona i wygrała przetarg? Brednie.

 • 200301

  Niektórzy mają głębokie kieszenie. Dla przykładu w trzecim przetargu nie było wymagane jak poprzednio posiadanie pojazdów na paliwo alternatywne ( gaz, lub elektyka ). Pominąłem jeszcze jedną ważną dla miasta kwestię- mniejsze wpływy dla remondisu i prezero= mniejsze podatki wpłacane do miejskiej kasy bo będą się teraz bogacić siemianowice.Zresztą zobaczycie ten armagedon, miasto będzie pływać w odpadach i władze jeszcze zatesknią za aktualnymi wykonawcami- wspomnicie moje słowa.

 • 09876

  Jeśli faktycznie warunki przetargu są" śmieszne" takiej sytuacji powinien się przyjrzeć CBA a osoba która je wymyśliła odpowiedzieć karnie. Ale z jednym się chyba wszyscy zgodzą im droższe śmieci tym większy syf a i w Rudzie pełno cia rachów mieszka co podrzuca śmieci gdzie się da. UM płacze że wszędzie pełno dzikich wysypisk ale sam do takiej sytuacji doprowadziło. Czas rozliczyć na wyborach tych nieudolnych radnych itd

 • fajerberga

  "Zmiana wykonawcy oznacza wymianę w całym mieście pojemników na odpady." Czyli co: sytuacja, jak jeszcze jakiś czas temu z ładowarkami do telefonów? Każda firma śmieciowa ma unikatowe pojemniki i tylko do nich dostosowane pojazdy? Ale jaja, ale jaja... a i tak zapłacą mieszkańcy.

 • jo...

  Bo ta róznica bedzie znowu na takie płyty betonowe jak stoja kolo domu kultury na Nowym Bytomiu ..bo zamiast parkingu to woli zastawic parking z płytami i luz blus .a na Parkowe .Markowej i Wojska Polsiego nie idzie postawic auta bi wszystkie parkingi zastawione przez pracowników urzedu ..a mieszkańcy danych ulic nie moga zaparkować jak przyjadą z pracy.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.