Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 1 czerwca PreZero i Remondis zajmą się odpadami w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2024-05-31 07:15, aktualizacja: 2024-06-03 13:25

Za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Rudy Śląskiej od 1 czerwca 2024 r. do 30 września 2026 r. odpowiadać będzie konsorcjum firm PreZero Service Południe Sp. z o.o. i Remondis Górny Śląsk Sp. z o.o. W środę podpisana została umowa z wybranym w przetargu wykonawcą usługi. Wartość zamówienia wynosi ponad 128 mln zł.

Brak zmian w opłatach śmieciowych

- Najważniejsza informacja dla mieszkańców jest taka, że po 1 czerwca nie będzie zmiany wysokości „opłaty śmieciowej”. Nie będzie także wymiany pojemników na odpady – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.

Mobilna zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych dwa razy w roku

Nowym elementem, który pojawił się w zawartej w środę umowie, jest zapis dotyczący przeprowadzenia dwa razy do roku w dzielnicach miasta mobilnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów.

Transpondery RFID w pojemnikach na odpady

- Nowością będzie również wyposażenie pojemników na odpady w transpondery RFID, co ułatwi monitorowanie funkcjonowania systemu. To rozwiązanie planujemy wdrożyć do grudnia – zaznacza Jacek Morek, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki komunalnej.

Powrót nieruchomości niezamieszkałych do systemu gospodarki odpadami

Warto przypomnieć, że także od 1 czerwca tego roku do miejskiego systemu wracają nieruchomości niezamieszkałe, na których wytwarzane są odpady komunalne, chyba że ich właściciele złożyli do 18 września 2023 r. oświadczenie o wyłączeniu się z systemu odbierania odpadów komunalnych. Pozostali właściciele nieruchomości, które wracają do systemu, muszą złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Aktualne pozostają stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujące od 1 lutego 2023 r. Dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, wynosi ona 37 zł miesięcznie od osoby w przypadku odpadów zbieranych w sposób selektywny. W zabudowie jednorodzinnej przysługuje ulga za kompostowanie odpadów w przydomowym kompostowniku, wynosząca 2,50 zł od mieszkańca.

Stawki „opłaty śmieciowej” dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy zależą od wielkości pojemnika. Przykładowo za pojemnik 120 l stawka za wywóz wynosi 26,8 zł w przypadku odpadów zbieranych selektywnie. W przypadku domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe ryczałtowa stawka roczna wynosi 206 zł dla śmieci segregowanych.

Statystyki odpadów komunalnych Ruda Śląska 2023

W 2023 r. w Rudzie Śląskiej wytworzono ponad 61,86 tys. ton odpadów komunalnych, w tym m.in.:

 • 31 229,56 ton niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,
 • 6 233,91 tony odpadów wielkogabarytowych,
 • 8 158,24 ton odpadów bioodpadów,
 • 6 992,56 tony odpadów budowlanych i rozbiórkowych,
 • 2 302,63 tony szkła,
 • 2 944,11 tony tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych,
 • 2 285,61 ton papieru,
 • 1 500,66 ton popiołu.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Rudzianin 63

  Jak na razie w podanych harmonogramach brak terminu wywozu odpadów zmieszanych. Czyżby miasto oczekuje że przywiozę je do prezydenta? Jeżeli tak zrobię to z wielką przyjemnością

 • Kpina + ironia / szydera

  Po 1 czerwca podwyżki nie będzie, ale nie jest wykluczone, że po 1 lipca/sierpnia/września/najdalej po nowym roku (niepotrzebne skreślić) podwyżki też nie będzie... No i te pojemniki na śmieci z transponderami - do czego to doszło: pojemniki śledzone przez satelity... :-)

 • Użyteczna

  Szkoda, że nie będzie wymiany pojemników, Dzwony były bardziej praktyczne. Teraz dziecka nie wyślesz ze śmieciami, bo nie otworzy duzego pojemnika na ulicy Pokoju,

 • boluś

  Te tysiące ton odpadów dopisywane co roku do Rudzkich to z RELOKACJI NIEMIECKIEJ ? Czy radosna TFUrczość Urzędu MIASTA mająca uzasadniać kolejne podwyżki CEN ŚMIECI ?

 • Halembiorz

  Kolejna "zmiana" operatora i kolejny rok z rzędu z tego powodu po zmianie harmonogramu nie są odbierane planowo wielkokabaryty w miesiącu Czerwiec z naszego osiedla. Kto mi zwróci pieniądze, za niedotrzymywanie umowy?

 • lora

  a kiedy był przetarg? czyżby z wolnej ręki?

 • boluś

  A to Ci dopiero NOWINA ? A ile tysi TON DDPADÓW przybyło w stosunku do ubiegłego ROKU ? na papiorze !

 • qaz

  Czyli mamy nadal zaśmiecone miasto na kolejne dwa i pół roku. Wiecznie pełne kontenery na papier i plastik. Kosze na przystankach i chodnikach przepełnione, przy mocniejszym wietrze wszystko fruwa, gabaryty leżą tygodniami przy śmietnikach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również