Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 1 czerwca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przejść dla pieszych

  • Dodano: 2021-06-19 14:00

Od 1 czerwca 2021 roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego dotyczące przejść dla pieszych. Nowe zapisy dotyczą zarówno kierowców jak i pieszych.

Nowe przepisy obowiązują każdego, niezależnie od tego, czy się z nimi zapoznał. Dlatego warto już dziś dowiedzieć się, jak wyglądają nowe regulacje. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Piesi należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i są najbardziej narażeni na wypadki drogowe. Według nowych zapisów, przejścia dla pieszych powinny być dla nich bezpieczniejsze.


Przejścia dla pieszych – nowe przepisy

Jak przekazuje rudzka Policja, zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym od 1 czerwca pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych. Co ważne, nie dotyczy to tramwaju. Jeśli kierowca nie zatrzyma się przed przejściem, na które wchodzi pieszy, czekają go konsekwencje.

– Na kierującego można nałożyć mandat karny w wysokości 350 zł z równoczesnym przypisaniem 10 punktów karnych do jego kartoteki, skierować wniosek o ukaranie do Sądu, bądź kierującego pouczyć w myśl art. 41 Kodeksu Wykroczeń – mówi oficer prasowy KMP w Rudzie śląskiej - asp. szt. Arkadiusz Ciozak.


Piesi - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Według danych KGP w 2019 roku niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, rowerzyści i motocykliści, stanowili 40% wszystkich ofiar wypadków drogowych, a w 2020 roku było to 42%. Jeśli nowe przepisy realnie poprawią sytuację na drogach, statystyki te powinny się zmienić.

– Liczymy na to, że nowe przepisy zmniejszą ilość potrąceń na przejściach dla pieszych. Jednak dużo kierujących w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy z podstawowych zagrożeń manewrów, których się dopuszczają, tj. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu skręcając w drogę poprzeczną – mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak.


Ruda Śląska: Czy kierowcy stosują się do nowych przepisów?

Minęły już ponad dwa tygodnie od wprowadzenia nowych przepisów. Czy na drogach można dostrzec różnice?

– Część kierowców zapoznała się ze zmianami przepisów i zaczyna się do nich stosować, zauważamy poprawę w tym zakresie, jednak w dalszym ciągu duża część nie stosuje się do nowych przepisów – mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak. – Zdajemy sobie sprawę, że potrzeba czasu, aby te zmiany weszły w nawyk wszystkim kierowcom. Na wymierne efekty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.


Co o nowych przepisach sądzą mieszkańcy Rudy Śląskiej?

Mieszkańcy aglomeracji śląskiej nie zauważyli większych zmian w zachowaniu kierowców. Jak twierdzą, część kierowców przyśpiesza, zamiast zatrzymać się przed przejściem dla pieszych.

– Czasem zdarza się, że znajdzie się paru bardzo kulturalnych kierowców, którzy zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, ale w większości wygląda to tak, że jeszcze przyśpieszają, żeby nie musieli się zatrzymywać kiedy przechodzę. Nowe przepisy pewnie nic w tej kwestii nie zmienią – powiedziała pani Anna z Rudy.

– Byłam świadkiem nieprzestrzegania nowych przepisów, a nawet zwykłego chamstwa. Kierowca nie dość, że nie zatrzymał się przed przejściem, to jeszcze przyśpieszył, kiedy przez przejście przechodziła kobieta – powiedziała pani Justyna z Halemby. – Przed kierowcami jeszcze długa droga, by przyswoić nowe przepisy – dodała.

Zdaniem części kierowców, piesi również nie są wzorem do naśladowania.

– Piesi nie uważają na przejściach i chodzą, jak chcą. Wydaje im się, że są nieśmiertelni. Myślą, że jak mają pierwszeństwo, to wszystko im wolno. Przez nowe przepisy będzie tylko gorzej – powiedział pan Janusz z Halemby.

– Niejednokrotnie w swojej pracy kierowcy zawodowego spotykałem się z karygodnym zachowaniem pieszych na drodze. Przykładem takich zachowań może być np. wchodzenie na przejście dla pieszych osób, które wpatrzone są w ekrany swoich telefonów i kompletnie nie zwracają uwagi na to co dzieje się na drodze. Moim zdaniem, zmiana przepisów dotyczących pieszych, spowoduje w razie wypadku, zrzucenie całej winy na kierowców samochodów. Nawet jeżeli wypadek będzie spowodowany nieodpowiedzialnością ze strony pieszego – powiedział pan Jakub z Bielszowic.

Rudzcy policjanci nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że piesi nie są zobowiązani do uważnego przechodzenia przez jezdnię.

– Szczególna ostrożność powinna być zachowana zarówno ze strony kierujących, jak i pieszych – mówi oficer prasowy KMP w Rudzie śląskiej.

Warto wspomnieć, że nowe przepisy zakładają też pewne ograniczenie dla pieszych. Podczas przechodzenia przez przejście obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych, które ograniczają możliwość obserwacji otoczenia.

Nieznajomość nowych przepisów nie zwalnia z konieczności ich przestrzegania. Policjanci będą weryfikować czy są one respektowane.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • fajerberga

    Co się stało z komentarzami, które były wcześniej pod tym artykułem? Były niepoprawne politycznie? A podobno cenzura odeszła razem z komuchami...

  • Greg

    A ja w przeciwieństwie do tego artykułu chcę powiedzieć że jako kierowca zatrzymując się przed przejściem dla pieszych by przepuścić kobietę by przeszła każe bym dalej jechał. Miejsce tego wydarzenia też Halemba i mam nadzieję że to nie była pani Justyna.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.