Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie ich kraju mogą starać się o nadanie numeru PESEL oraz profil Zaufany. W rudzkim Urzędzie Miasta zebrało się dziś wielu Ukraińców.
PESEL będzie potrzebny m.in. w przypadku chęci podjęcia pracy, zapisania dziecka do szkoły, czy też podczas korzystania z opieki medycznej. Bez uzyskania numeru PESEL nie będzie można ubiegać się również o przyznanie 300 zł jednorazowego zasiłku dla uchodźców.
PESEL dla Ukraińców
Dobra wiadomość dla uchodźców wojennych z Ukrainy, od dziś mogą starać się o nadanie numeru PESEL, który gwarantuje im różne przywileje. Mowa tutaj przede wszystkim o dostępie do opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej. Cudzoziemcy posiadający numer PESEL mogą również założyć na terenie naszego kraju własną działalność.
O uzyskanie numeru PESEL mogą się starać osoby, które:
- są obywatelami Ukrainy,
- są obywatelami Ukrainy i posiadają Kartę Polaka,
- są członkami najbliższej rodziny obywatela Ukrainy, który ma Kartę Polaka,
- są małżonkiem obywatela Ukrainy i nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego.
Warunkiem jest, aby Ukraińcy starający się o PESEL przybyli do Polski w okresie od 24 lutego bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi.
Jak wypełnić wniosek?
Osoby, które chcą ubiegać się o przyznanie numeru PESEL, powinny udać się do najbliższego urzędu gminy. Warto wniosek pobrać z internetu (dostępny jest tutaj) i wypełnić jeszcze przed przyjściem do urzędu. Dokumenty dostępne są w dwóch wersjach językowych: polsko-ukraińskim i polsko-rosyjskim. Wnioski dostępne są również w urzędzie.
We wniosku należy podać takie dane jak:
- imię i nazwisko,
- datę i miejsce urodzenia,
- obywatelstwo,
- datę wjazdu do Polski,
- ukraiński numer ewidencyjny (o ile osoba składająca wniosek go posiada).
W przypadku osób, które od razu chcą założyć również profil zaufany, konieczne będzie podanie adresu e-mail i numeru telefonu.
Idąc do urzędu, należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu podróży, Karty Polaka, lub dowolnego innego dokumentu zawierającego zdjęcie, który umożliwi identyfikację tożsamości. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat, konieczne będzie zabranie również aktu urodzenia. Osoby, które nie posiadają dokumentów, będą mogły złożyć odpowiednie oświadczenie. Do wniosku należy dołączyć również zdjęcie (takie jak do dowodu osobistego).
Uchodźcy w rudzkim magistracie
Ukraińcy masowo składają wnioski o nadanie numeru PESEL. W naszym mieście rejestracji można dokonać w Urzędzie Miasta Ruda Śląska Budynek "B" ul. Niedurnego 46.
- poniedziałek - środa: 8:00 - 16:00
- czwartek: 10:00 - 18:00
- piątek: 8:00 - 14:00
Przed rudzkim urzędem nie ustawiły się dziś długie kolejki, tak jak miało to miejsce m.in. w Katowicach, ale w środku Urzędu Cywilnego zebrało się sporo Ukraińców.
Jak informuje prezydent Dziedzic, rudzki magistrat z dnia na dzień nie ma możliwości przeniesienia do tego rodzaju pracy dodatkowych urzędników, gdyż potrzebne jest do tego specjalne przeszkolenie oraz uprawnienia, a także odpowiedni sprzęt wraz ze skanerami odcisków palców.
- Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość oraz by rozłożyć wizyty na kolejne dni. Uchodźcy nie muszą wyrabiać numerów PESEL „na już”, żeby uzyskać podstawową pomoc - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Profil Zaufany
Obywatele Ukrainy, przy okazji starania się o PESEL, mogą również wnioskować o założenie profilu zaufanego. To narzędzie umożliwia załatwianie większości spraw urzędowych przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Warunkiem założenia profilu zaufanego jest posiadanie przez obywatela Ukrainy telefonu komórkowego z działającym numerem od polskiego operatora oraz aktualny adres mailowy.
Więcej informacji na temat starania się o numer PESEL dla obywateli Ukrainy znajdziecie na stronie JakiWniosek.pl – portalu, którego celem jest uproszczenie biurokracji.