RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od początku 2022 roku na śląskich drogach zginęło już 10 pieszych. Dane przerażają!

 • Dodano: 2022-02-08 08:30, aktualizacja: 2022-02-08 13:18

W ciągu zaledwie kilku tygodni 2022 roku w województwie śląskim w wypadkach drogowych zginęło dziesięciu pieszych, w tym aż pięciu na oznakowanych przejściach. Dodatkowo zagrożenie potęgują zmienne warunki atmosferyczne. Policjanci apelują zarówno do kierowców, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania.

Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych!

Do tragicznych zdarzeń na przejściach dla pieszych dochodziło na terenie dużych, jak i mniejszych miast śląskiej aglomeracji, takich jak: Gliwice, Chorzów, Mysłowice czy Pyskowice. W większości tych zdarzeń (z pierwszych ustaleń mundurowych) wynika, że kierujący nie ustąpili pierwszeństwa pieszym. Tylko w jednym przypadku prawdopodobnie zawinił pieszy.

Warto mieć świadomość, że w trudnych warunkach kierowca nie jest w stanie szybko zatrzymać pojazdu w miejscu, a zdarzenia drogowe z udziałem pieszych zwykle kończą się źle właśnie dla tych niezmotoryzowanych. Piesi w starciu z pojazdem mają niewielkie szanse na wyjście z opresji bez szwanku, nawet przy niskiej prędkości pojazdu.

Dlatego w kodeksie drogowym pojawił się przepis, który nakazuje zmniejszenie prędkości kierowcom pojazdów, czyli samochodów, motocykli itp. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Oznacza to, że widząc na chodniku pieszego, który wchodzi na przejście dla pieszych, trzeba ustąpić mu pierwszeństwa: zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się. Kierowcy muszą uświadomić sobie, że wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz omijanie innych pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to wykroczenia, które często skutkują poważnymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię:

 • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
 • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
 • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Policjanci przypominają, aby stosować się do zasady, o której już może cześć osób zapomniała, a która jest nadal aktualna i uczyliśmy się jej od lat najmłodszych. Zatrzymaj się, a następnie spójrz w lewo, później w prawo, jeszcze raz w lewo i jeśli czujesz się bezpiecznie, to skorzystaj z oznakowanego przejścia dla pieszych. Elementy odblaskowe założone także podczas poruszania się na terenie obszaru zabudowanego (poza obszarem zabudowanym obowiązkowe) powodują, że kierujący widzi pieszego z odległości ponad 100 metrów! Odblaski ratują życie.

Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj »

 • RiP

  "Tu leży pieszy, co miał pierwszeństwo"

 • BMW

  Idź do psychiatry psycholu!!!

 • Wreszcie

  Dobrze, że jest przed szkołą w Kochłowicach osoba przeprowadzająca dzieci na pasach przez ulicę tzw. pani stopka. Strach się bać jak by jej nie było. Było tam dużo wypadków bo kierowcy prują z góry ile wlezie. Teraz jest bezpieczniej.

 • kochłowice fajna wieś

  propo kochłowic bylam świadkiem jak 2 kierowców przejechało nie ustępując pierwszeństwa ( nawet jak sie stało)

  • kochłowice fajna wieś
   2022-02-11 21:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rudziol

  Dzięki durnym przepisom piesi myślą że wszystko mogą a auto stanie w miejscu. Teraz będzie tak że ktoś zginie a ktoś pójdzie siedzieć bo zgarnął kogoś na pasach, smutne ale prawdziwe. Do tego tak jak już ludzie wspomnieli, niektóre przejścia to są tak ciemnr że strach w ogóle tam jechać jak np ulica chorzowska od kina patria. Ciekawe czy rządzący widzą takie rzeczy czy mają to gdzieś.

 • KRÓL

  Już w latach 80-90 każdy przyjeżdżający do Polski z zachodu, wiedział, że trzeba się zatrzymać przed pasami, by przepuścić pieszych, tylko teraz dla tych miernych tzw kierowców jest to problem, wlepiać im mandaty po 1000 zł i będzie git.

 • fajerberga

  W Polsce piesi to potencjalni samobójcy bo większość gło mbów nawet się nie obróci tylko włazi pod auto. Inteligentni inaczej.

 • Hmmm

  Nie generalizuj inteligentna inaczej.

 • n4u

  prawda jest taka, że niektóre przejścia dla pieszych są bardzo słabo (albo w ogóle nie) oświetlone, do tego dochodzą notorycznie źle ustawione światła aut z naprzeciwka i jak masz widzieć idiotę co łazi po ciemku w czarnych ciuchach. W zeszłym tygodniu zatrzymałem się by przepuścić psa, a jak był przed maską okazało się że razem z nim szła jakaś parka. Odblaski powinny być obligatoryjne - szczególnie jak miasto oszczędza na latarniach ...

 • Ja p...

  A ty chodzisz wariatko w odblaskowych ciuchach?

 • Pieszy

  To są skutki wmówienia społeczeństwu, że zawsze mają pierwszeństwo na pasach. Nikt nie kontroluje nagłych wtargnięć oraz korzystania ze smartfonów. Zamiast edukować ludzi jak należy zachować się przechodząc przez ulicę, [...] wprowadzili zmiany w przepisach. A teraz cmentarze będą pełne..... O żałosnym oświetleniu przejść dla pieszych to już można napisać całą powieść. Ulica 1 maja oświetlona jak się chce - od Plazy do skrzyżowania z Czarnoleśną - ciemno, dalej - jasno.

 • gratuluję polotu myślowego

  Tak a kierowcy to święte krowy, które mogą rozjeżdżać pieszych przechodzących na pasach.

  • gratuluję polotu myślowego
   2022-02-08 23:29
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Benedykt Syguda

  Ci, co sobie za bardzo wzięli do serca bełkot o swoim BEZWZGLĘDNYM pierwszeństwie na pasach, będą teraz mieli na nagrobku napis: Tu leży ten, co miał pierwszeństwo i je wyegzekwował bez względu na wszystko... Jadę swoim bolidem, widzę faceta idącego chodnikiem i kiedy jestem 5m od przejścia, ten tak energicznie i zamaszyście jak szedł, robi zwrot o 90* i celuje mi pod koła. Nawet, gdybym kopnął w hamulec, to raz, że zatrzymam się jeśli nie za, to na przejściu, a dwa - jadący za mną wjedzie mi do doopy, a pieszy nieniepokojony przez nikogo oddali się z miejsca zdarzenia - bo przecież on miał prawo! Kamerka jest teraz niezbędna, bo sztywny pieszy niczego już nie potwierdzi. "Kluby dyskusyjne" w okolicy przejść to swoją drogą, ale niektórzy kierujący są tak wystrachani, że zatrzymują się, kiedy pieszy nie wykazuje zamiaru skorzystania z przejścia i... idzie sobie dalej chodnikiem... Gdzie tu ekologia - się pytam? :-)

 • Te

  Musisz mieć słabe umiejętności jazdy autem bo tak bełkoczesz.

 • kierowco

  To miej oczy dookoła [...]. Sam jesteś sobie winien jak jeżdzisz jak szaleniec.

 • Benedykt Syguda

  No już dobrze, nie podniecaj się tak, bo nie wiesz, jak jeżdżę. Tylko widzę, że piesi mają same prawa, a kierowcy obowiązki... kier owco :-)

 • Marian

  Zaapelujcie do miasta żeby nie wyłączali oświetlenia to może się statystyki poprawią.

 • Ernest_Vitczok

  Mowa o całym województwie, a nie mieście! Ale fakt wyłączanie oświetlenia ulicznego jest głupotą!

 • Karminadel

  Piesi po zmianie przepisów rządzą na pasach. Tyle razy mi ktoś wtargnął na przejście przed moim samochodem, cud, że nie załapałem się do statystyk! Są też tacy, co to sobie urządzają klub dyskusyjny przy pasach, a ja staję przed pasami i oczekuję aż jaśnie państwo zdecydują się przejść!

 • koniarz

  Masz słabe umiejętności jeździeckie dlatego wciąż narzekasz.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.