Okres jesienno-zimowy to czas trudny dla naszego samochodu. Niesprzyjające warunki pogodowe wpływają nie tylko na jego wygląd, ale również na prawidłowe działanie wszystkich jego systemów. Dlatego warto zadbać o auto wcześniej i odpowiednio przygotować je na zimę. Oprócz przeglądu i wymiany opon na zimowe, powinniśmy też odpowiednio zabezpieczyć karoserię przed szkodliwym działaniem mrozu i soli, wymienić płyny na te przystosowane do niskich temperatur oraz zadbać o klimatyzację. Dlaczego jest to tak ważne również zimą?
Czemu należy odgrzybiać klimatyzację?
Klimatyzacja samochodowa dba o nasz komfort podczas jazdy. Latem pozwala uniknąć upałów, a zimą pomaga w odparowywaniu szyb. Jednak klimatyzacja to także idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. By nie zadomowiły się w systemach wentylacyjnych naszego auta, należy regularnie, przynajmniej raz w roku wykonywać odgrzybianie klimatyzacji. Niestety, kierowcy bardzo często o tym zapominają. Jeśli podczas pracy wentylacji samochodowej ulatnia się z niej nieprzyjemny zapach przypominający pleśń, oznacza to, że w kanałach wentylacyjnych pojawiły się już grzyby i konieczna jest procedura czyszczenia. Możemy zlecić to zadanie mechanikowi podczas serwisowania auta, oddać samochód do specjalnego punktu zajmującego się wyłącznie czyszczeniem wentylacji albo zrobić to sami, z pomocą specjalistycznych preparatów. Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji przeprowadzimy dzięki piance dezynfekującej w formie aerozolu, z dołączoną rurką, którą wprowadza się bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Metoda ta jest zdecydowanie najtańsza i może być bardzo skuteczna, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona prawidłowo. Pianka wymaga dokładnego rozprowadzenia, dlatego ważne jest, aby trzymać się ściśle instrukcji dołączonej do opakowania. Pamiętajmy, że niedokładne odgrzybienie klimatyzacji sprawi, że w układzie mimo wszystko pozostaną zanieczyszczenia, a nieprzyjemny zapach niestety szybko powróci.
Warto także pamiętać, że bez względu na wybraną metodę, odgrzybianie klimatyzacji zawsze powinno być połączone z wymianą filtra kabinowego. Bez tego nie usuniemy z auta wszystkich zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu. Ceny takich filtrów zaczynają się już od 20 złotych. Chociaż nie jest duży wydatek, wymianę lepiej jest zlecić mechanikowi.
Podsumowując: nieprzyjemny zapach wydostający się z kanałów wentylacyjnych podczas pracy klimatyzacji to dyskomfort podczas podróży, jednak nie stanowi głównego problemu – ten pozostaje niewidoczny. Mikroorganizmy powodujące choroby wraz z powietrzem dostają się do naszych płuc, co w przypadku skrajnie zaniedbanej klimatyzacji może być nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Ponadto zaniedbana klimatyzacja znacznie skraca trwałość tego urządzenia, a koszty naprawy mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dbajmy więc o klimatyzację – dla dobra własnego oraz auta.