Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 3. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla 4 województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego, które obowiązuje od 12 do 16 września. Wojska Obrony Terytorialnej zostały postawione w stan gotowości.
Najwyższy stopień zagrożenia
Po bardzo gorącym lecie przyszedł czas na intensywne opady, szczególnie w południowej części kraju. We wszystkich powiatach województwa śląskiego, a także w województwach dolnośląskim, małopolskim i opolskim ogłoszono 3. stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu. W związku z tym realne jest ryzyko podtopień. Władze wielu śląskich miast powołały sztaby kryzysowe, aby przygotować się na ewentualne skutki ulewnych deszczy. W stan gotowości postawiono także Wojska Obrony Terytorialnej.
Strażacy apelują o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych.
Powołano sztab kryzysowy
W związku z zapowiadanymi ulewami, w Rudzie Śląskiej powołano sztab kryzysowy składający się z przedstawicieli służby zarządzania kryzysowego, rudzkich wodociągów, straży pożarnej, straży miejskiej oraz pozostałych służb mundurowych działających w mieście. Podczas zwołanego posiedzenia omówiono działania prewencyjne, mające na celu zminimalizowanie ryzyka podtopień, a także zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa.
W magazynie przeciwpowodziowym przygotowanych zostało 1 300 worków z piaskiem. W rezerwie do napełnienia przygotowanych jest kolejnych 3 000. W gotowości jest specjalistyczna ładowarka do piasku, o przepustowości 1 000 worków na godzinę. W pogotowiu są także specjalistyczne rękawy przeciwpowodziowe. Pracownicy PWiK sprawdzają i udrażniają wpusty uliczne m.in. z zalegających liści. Sprawdzone zostały także wloty zbiorników retencyjnych. Sprawdzono także stan przepompowni wód deszczowych w naszym mieście i zadysponowano instalację mobilnej pompy dużej wydajności w rejonie ul. Bałtyckiej/ Radoszowskiej w Kochłowicach.
Sztab wyznaczył również lokalizacje najbardziej zagrożone zalaniem, które w sytuacji nawalnych opadów mogą być nieprzejezdne. Są one stale monitorowane. Mowa o:
- rejonie ul. Nowary/Czajkowskiego,
- wiadukcie kolejowym przy ul. Asfaltowej w Chebziu,
- ul. Kochłowickiej w rejonie budynku nr 66,
- rejonie ul. Szkolnej/Szymanowskiego,
- rejonie ul. Kokota/PCK,
- rejonie ul. Magdziorza/Gabora,
- rejonie ul. Bałtyckiej/ Radoszowskiej,
- ul. Halembskiej w rejonie przepustu nad Kochłówką,
- ul. Halembskiej w rejonie nr 124,
- rejonie ul. Tunkla/Zjednoczenia,
- rejonie ul. Pordzika/Plebiscytowej,
- wiadukcie kolejowym przy ul. Piastowskiej,
- ul. Ligockiej w rejonie ujścia potoku Jamna do rzeki Kłodnicy,
- ul. Przyjaznej,
- ul. Piłsudskiego w rejonie nr 196,
- ul. Zgrzebnioka w rejonie budynków 16-18-20,
- rejonie ul. Sławika i ul. Karskiego,
- rejonie ul. Kokota/Gęsiej,
- rejonie ul. Szkolnej/Szymanowskiego,
- ul. Oświęcimskiej w rejonie MOP przy A4,
- ul. Granicznej,
- ul. Wireckiej;
Strażacy z PSP i druhowie z OSP postawieni są w stan podwyższonej gotowości. Sztab wydał również zalecenie, aby organizatorzy imprez plenerowych zaplanowanych na ten weekend zmienili ich termin bądź przenieśli je do zamkniętych przestrzeni.
Akcję w mieście koordynuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo, pod numerem 800 158 800.
Jak zachować się w czasie powodzi?
W związku z bardzo dużym ryzykiem wystąpienia podtopień warto wiedzieć, jak zachować się w przypadku powstania powodzi. Przede wszystkim w miarę możliwości nie należy zbliżać się do wezbranych rzek. Już w trakcie intensywnych opadów, przed powstaniem powodzi, służby rekomendują, aby naładować telefon, przenieś dokumenty i najbardziej wartościowe przedmioty na górne kondygnacje budynku i koniecznie śledzić komunikaty o zagrożeniu. W trakcie wystąpienia powodzi odłącz w domu lub mieszkaniu prąd i gaz, a następnie przygotuj się do ewakuacji. Bez względu na wszystko, słuchaj poleceń wydawanych przez służby!