Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oświetlenie LED na kolejnych ulicach

 • Dodano: 2018-10-30 06:45, aktualizacja: 2018-10-30 07:00

Nowe oświetlenie działa już przy ulicach Xawerego Dunikowskiego, Jacka Malczewskiego, ks. Ludwika Tunkla, Józefa Pordzika oraz Józefa Chełmońskiego w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach.

Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych. Zmodernizowane zostanie również oświetlenie kilku ulic w dzielnicy Halemba.

Systematycznie modernizujemy oświetlenie będące w złym stanie oraz uzupełniamy je w miejscach do tej pory nieoświetlonych, z zastosowaniem energooszczędnych opraw – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Na kochłowickim osiedlu złożonym ze wspomnianych ulic zdemontowano słupy betonowe, zamiast których zainstalowano 57 słupów aluminiowych z 60 energooszczędnymi oprawami typu LED.

Betonowe słupy oświetleniowe były w złym stanie technicznym i zagrażały bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i poruszających się pojazdów - mówi Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. – Układ latarń się nie zmienił – dodaje.

Wartość zadania to 546 tys. zł. Rozstrzygnięty został już przetarg na modernizację oświetlenia w Halembie, przy ulicach: Junaków, Chłopskiej, Świętojańskiej, Strzelców Bytomskich, Jutrzenki, Marzanny, Sobótki i Dziewanny. 

W tym przypadku również słupy betonowe zostaną zastąpione aluminiowymi, a oprawy sodowe energooszczędnymi typu LED. Ich liczba się nie zmieni, słupów będzie 47, a opraw 51 – informuje Marcin Lis.

Inwestycja będzie kosztować prawie 543 tys. zł i zrealizowana zostanie do 24 grudnia br.

Obie inwestycje są częścią projektu, na który miasto chce pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Łącznie mają zostać zamontowane 263 oprawy typu LED na 104 słupach aluminiowych. Złożony właśnie wniosek o dofinansowanie oprócz zadań w Kochłowicach i Halembie dotyczy również ul. Chorzowskiej w Nowym Bytomiu, ul. Na Piaski w Bielszowicach oraz ul. Hlonda w Orzegowie.

Wartość projektu to prawie 1,54 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to niemal 1,1, mln zł – mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Wniosek obejmuje trzeci etap kilkuletniego projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej”. W jego ramach w poprzednich latach udało się pozyskać dofinansowanie unijne do wymiany oświetlenia przy ulicach: Obrońców Westerplatte, Gen. Hallera, Weteranów, Niedurnego, Lwa Tołstoja, Macieja, Kościelnej, Żelaznej, Konstytucji oraz Ustronnej. Dofinansowanie pochodziło z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ścieżki pozakonkursowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Łącznie w tegorocznym budżecie na modernizację oświetlenia ulicznego zarezerwowano ponad 1,7 mln zł, do tego dochodzą prace w tym zakresie realizowane w ramach inwestycji drogowych. Ogółem zadania realizowane w tym zakresie od 2016 r. na terenach miejskich w Rudzie Śląskiej obejmują ponad 1000 słupów oświetleniowych i ponad 1300 opraw.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Rudziol

  Szkoda tylko że jedna stara sodówka świeciła jak trzy te ledowe. Więc nie wiem może i oszczędność ale efektu jakości i poprawy oświetlenia brak.

 • Mieszkaniec

  Parking na przy ul.Dunikowskiego jest tak oświetlony nowymi lampami że z pięciu metrów nie widać samochodów. Zaproszenie dla złodzieja trzeba było wysłać a nie lampy za pół banki montować

 • as

  W Rudzie to nawet jak się DTŚ jedzie to na całej trasie świecą lampy, prócz Rudy Śląskiej.

 • mieszkaniec

  pani prezedent zapraszam na ul L Tunkla 143 i zobaczyc jak to wyglada zadnej lampy ciemno jak wiadomo gdzie

 • Aneta

  Racja. Zapraszamy! Strach po zmroku wyjść z domu.

 • Kieres

  Oświetlenie LED jest na pewno bardziej nowoczesne i zdecydowanie bardziej energooszczędne, jednak te zastosowane u nas (nie wiem czy wszędzie) ma zasadniczą wadę - daje światło dużo bardziej punktowe niż latarnie, które były wcześniej. Wskutek tego jasno jest tylko pod samą latarnią i w najbliższym jej otoczeniu. W nieco dalszej odległości panują już głębokie ciemności.

 • Brol

  Panie Lis niech się pan nie wykręca brakiem lamp macie ich od groma np. z Kochłowic my mieszkańcy ul.Glinianej czekamy na tą jedną obiecaną już 2 lata.

 • miastemrządzimafia

  A kiedy postawicie chociaż z 3 zwykle lampy na ul.starej??

 • zyga

  Nie powstaną tak szybko, ale za to cały czas oświetla się łąki na Bykowinie - tam gdzie latem był piknik lotniczy. Nikogo w UM nie interesuje fakt, że ciągle lampy są tam włączane. Czyli jak widać mrówki muszą mieć jasno, a ty człowieku nie. Wstyd,żeby w XXI wieku ludzie po ciemku chodzili.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również