Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oświetlenie pojazdu - ważna sprawa. Czy znasz przepisy?

 • Dodano: 2019-12-20 06:45, aktualizacja: 2019-12-20 07:23

Trwa ogólnopolska kampania: "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na właściwe oświetlenie pojazdów i jego wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas działań w dniach 16 i 23 listopada br., kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach na wybranych stacjach diagnostycznych. Z kolei dzięki aplikacji "Yanosik", jej użytkownicy z łatwością znajdą najbliższą stację kontroli pojazdów biorąca udział w kampanii.

Przypominamy: 

w myśl art. 51 kodeksu drogowego: kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Ponadto w art. 30 ustawodawca wskazał, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Należy zatem stosować się do zasady, iż tylko od świtu do zmierzchu i tylko przy dobrej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania można włączyć światła do jazdy dziennej. Przy tym oba rodzaje świateł nie mogą być włączone równocześnie. Osoby planujące zakup świateł do jazdy dziennej powinny zwracać uwagę na ich zgodność z obowiązującymi warunkami technicznymi. Taką zgodność potwierdzają naniesione w widocznym miejscu litery RL oraz znak homologacji E z liczbą w kółeczku. 

Przypominamy o trwającej kampanii "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Oświetlenie pojazdu - ważna sprawa. Czy znasz przepisy?

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • P O

  A ja muszę moje nowe auto chyba sprzedać ponieważ świeca mi ledowe że światłami mijania

 • szofer

  aha... a ja myślałem że pozycyjne plus halogeny u dołu jest OK, przecież to ładnie wygląda, i w ogóle komu to przeszkadza... pozdrawiam wszystkich praktykujących ten tok myślenia, o ile myśleniem można to nazwać...

 • Rudziol

  Masa aut jeździ z pseudo światłami do jazdy dziennej policja ma to w nosie tak samo diagności gdzie jest to prawo?

 • hahaha

  Masa kierowców nie zależnie od stażu nie potrafi prawidłowo używać kierunkowskazów.

 • driver

  Racja. Nawet przy kiepskiej widoczności "oszczędni" jeżdżą z tymi ogarkami a policja to ignoruje.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.