Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oszuści znów próbują oszukać seniorów. Policjanci apelują o ostrożność

  • Dodano: 2019-10-01 07:00, aktualizacja: 2019-10-01 07:09

Po długiej przerwie w naszym mieście znów rozdzwoniły się telefony seniorów, a po drugiej stronie oszuści działający starą metodą „na wnuczka”.

W piątek wnuk zadzwonił do kilkunastu rudzian w wieku od 67 do 85 lat, część wyczuła, że to podstęp i nie dała się oszukać. Jednak jeden z telefonów spowodował, że 79-letnia mieszkanka mieszkanka naszego miasta przekazała kurierowi 19 tys.

Ostatnio znów rozdzwoniły się telefony stacjonarne u starszych mieszkańców Rudy Śląskiej

Oszust zadzwonił między innymi do 81-letniej rudzianki i podając się za policjanta poprosił o pomoc dla jej córki, która miała wypadek. Potrzebne było pilnie 40 tys. Kobieta nie dała się jednak nabrać, podobnie jak 81-letni rudzianin do którego dzwonił ten sam policjant – oszust. Rady policjantów i rodziny pamiętała 80 i 67-latka, do których dzwonił fałszywy wnuk, na szczęście dzięki temu panie nie dały się oszukać. Telefonów od oszustów było pewnie więcej, oni nie dają za wygraną i dzwonią do skutku. Przestępca dodzwonił się również do 79-letniej rudzianki, której wmówił, że jest policjantem a jej wnuk miał wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy aby policja nie wsadziła go do więzienia. Kobieta dała mu wiarę i przekazała przygotowane 19 tys. przysłanemu kurierowi. Rudzcy policjanci przejęli jednak pieniądze przekazane kurierowi, które wróciły szczęśliwie do rudzianki. Przestępcy, żądni łatwych zysków coraz bardziej modyfikują swoje metody, aby wzbudzić w seniorach chęć pomocy członkowi rodziny. Często do odbioru pieniędzy zatrudniają przypadkowe osoby, które są wynajmowane jako kurierzy niewtajemniczani w ich przestępczy proceder.

Apelujemy do czytających tę informację, przekażcie swoją wiedzę dalej

Przypominanie i uczulanie najbliższych na tego typu działalność oszustów może zapobiec utracie oszczędności. Warto też porozmawiać ze starszą sąsiadką i sąsiadem. Traktujmy to jako nasz obywatelski obowiązek.

Przestrzegamy osoby starsze dysponujące telefonem stacjonarnym, których nazwiska i imiona figurują w książkach telefonicznych. Właśnie wiek na który wskazują imiona używane często kilkadziesiąt lat temu, stacjonarny telefon oraz jego numer ujawniony w książce to dla oszustów elementy pomocne przy przeprowadzania ataku.

Przypominamy: o każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie zawiadomić policję pod numer 997 lub 112 ! 

Przestrzegamy również osoby najmujące się do odbioru paczek. Zatrudnienie na podstawie rozmowy telefonicznej do odbierania paczek, reklamówek czy kopert od starszych ludzi powinno wzbudzać podejrzenia. Należało by się zastanowić, czy warto narażać siebie na udział w przestępstwie.

Oszuści znów próbują oszukać seniorów. Policjanci apelują o ostrożność

Komentarze (3)    dodaj »

  • jacenty

    też trzeba być czujnym jak z zaproszeniami wydzwaniają, bo to różnie się kończy potem słyszałem o geriamedica że na badania darmowe zapraszają a potem na spotkaniach pakiety po kilka tysiaków ludziom starszym wciskają; to też nie w porządku;

  • Tere

    Jednego znam co okrada starsze osoby.... Ojciec dyrektor..

  • andreas %%

    Szkoda że tak do mnie nie zadzwoni ,nie wiem czy by zdążył policzyć schody

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również