RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

P. Muller: Ukraińcy zainteresowani szczepieniami przeciw COVID-19 mogą z nich skorzystać

  • Dodano: 2022-04-01 11:45

"Ukraińcy zainteresowani szczepieniami m.in. przeciw COVID-19 mogą z nich skorzystać, nie ma potrzeby organizowania specjalnych masowych szczepień" - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Muller.

Masowe punkty szczepień dla uchodźców z Ukrainy?

Rzecznik był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy planowane są specjalne, masowe punkty szczepień dla uchodźców z Ukrainy, zarówno przeciw COVID-19, jak i innym chorobom.

"W tej chwili szczepienia są dostępne od ręki. Każdy, kto chce się zaszczepić może to zrobić. Nie potrzeba żadnych masowych szczepień, bo w tej chwili dostęp do szczepień jest masowy i wolny. Od każdej chwili, każdy, kto chce, może się zaszczepić i tu się nic nie zmieniło od czasu, kiedy powstał Narodowy Program Szczepień. Cały czas jest to możliwe" - powiedział Muller.

Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie informowało, że każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5. roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, ma możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy

Szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy są realizowane preparatami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień, zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce. Na Ukrainie szczepienia prowadzone są zarówno preparatami dopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej, jak i takimi, które w UE nie są dopuszczone.

MZ wydało także wytyczne dot. sposobu realizacji szczepień dzieci z Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju. Resort rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie Programu Szczepień Ochronnych na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Dzieci pozostające na terenie naszego kraju ponad okres 3. miesięcy od przekroczenia granicy, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i trwającymi na obszarze tego państwa działaniami wojennymi, które spowodowały migrację ludności na terytorium Polski, minister zdrowia umożliwił też organizacje i prowadzenie bezpłatnych szczepień akcyjnych m.in. przeciwko odrze, błonicy, gruźlicy, polio i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • rudziol

    Przybyszom postawią ultimatum i zgodzą się na wszystko.

  • Zanidariuszka

    Z tymi śmierdzionkami jest jak ze szmatami na twarz. Niby nic nie daje, ale przynajmniej człowiek wygląda jak [...].

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.