Pogoda za oknem nie sprzyja kierowcom - liście opadające z drzew, mokra i śliska nawierzchnia oraz pierwsze opady śniegu, negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panującej aury, wymieńmy opony na zimowe i zadbajmy o odpowiednie przygotowanie samochodu. Pieszym przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych. Pamiętajmy również o światłach w czasie złych warunków pogodowych.
Okres jesienno-zimowy na drogach bywa niebezpieczny. Niesprzyjająca aura ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Aby na drogach było bezpieczniej, zadbajmy o przestrzeganie podstawowych zasad ostrożności i odpowiednio przygotujmy się do nadchodzącej zimy.
To już ostatni dzwonek na to, aby wymienić opony na zimowe. Za nami już pierwsze opady śniegu, a za oknem od dłuższego czasu odnotowujemy spadki temperatur. Kierowcy muszą także pamiętać o tym, by przed każdą podróżą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu, upewnijmy się, że światła w pojeździe działają prawidłowo, dobrze jest też mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić. Kierowcy muszą także zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów, a gdy spadnie śnieg dokładnie odśnieżyć szyby oraz odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód.
Pogoda za oknem nie sprzyja kierowcom
Doświadczeni kierowcy wiedzą, że wraz ze zmianą pogodowej aury zmienia się również technika prowadzenia pojazdu. Przypominamy, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów. Pamiętać trzeba również o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.
Światła dzienne
Pamiętajmy, że w deszczu i mgle LED-y wykorzystywane jako światła dzienne stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców – gdy są one włączone, często nie świecą lampy tylne. Jak się okazuje, coraz częściej można spotkać taką sytuację w gęstej mgle czy w trakcie opadów deszczu, których w ostatnich dniach coraz więcej.
Okazuje się, że wraz ze zwiększeniem ilości samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej, spada świadomość kierowców, jak powinno się z nich korzystać. W mijającej epoce, w których pojazdy nie były wyposażone w LED-y, pamiętano o włączaniu świateł mijania w trudnych warunkach. Obecnie sytuacja jest diametralnie inna. Nawet doświadczeni kierowcy wsiadają do swoich samochodów, nie myśląc o światłach mijania. Jest to szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy auto z włączonymi lampami do jazdy dziennej podróżuje we mgle, podczas opadów deszczu lub śniegu, w których przejrzystość powietrza jest pogorszona. Pojazd jest wówczas bardzo słabo widoczny, co może doprowadzić do uderzenia w tył nieoświetlonego auta. Przypominamy, że światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności bez opadów atmosferycznych. Za jazdę bez wymaganych świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.
Odblaski dla pieszych
Pieszym przypominamy o korzystaniu z elementów odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym, ale zachęcamy, aby korzystać z nich zawsze dla własnego bezpieczeństwa. Jesienna i zimowa aura, a dodatkowo ciemne ubrania pieszych, nie ułatwiają sprawy kierowcom, którzy moją ich zwyczajnie nie dostrzec. Dzięki np. opaskom odblaskowym jesteśmy o wiele bardziej widoczni na drodze, a tym samym dajemy szansę kierującym na odpowiednio wczesną reakcję. Wszyscy użytkownicy dróg powinni pamiętać, że opady deszczu i spadające liście znacznie wydłużają drogę hamowania. Jeśli nie zadbamy o dostateczną widoczność, możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które dla nas lub dla innych uczestników ruchu może zakończyć się tragicznie. Bezpieczeństwo własne i innych niech będzie zatem dla nas priorytetem.
Rozsądek, odpowiedzialność i respektowanie obowiązujących przepisów drogowych na pewno będą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Apelujemy więc o ostrożność i bezpieczną jazdę!