Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pamiętajmy o światłach podczas złych warunków pogodowych

 • Dodano: 2020-09-30 06:15, aktualizacja: 2020-09-30 06:17

Coraz częściej pogoda robi nam psikusa, a w ciągu ostatnich dni często pada deszcz. Wielu kierowców zapomina jak należy się zachować w takiej sytuacji. Na drogach pojawiają się „niewidoczne” samochody. Właściciele aut wyposażonych w światła dzienne LED często zapominają bowiem o włączeniu świateł mijania w trudnych warunkach atmosferycznych.


Pamiętajmy, że w deszczu i mgle LED-y wykorzystywane jako światła dzienne stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców – gdy są one włączone, nie świecą lampy tylne. Jak się okazuje, coraz częściej można spotkać taką sytuację w gęstej mgle czy w trakcie opadów deszczu, których w ostatnich dniach coraz więcej.


Okazuje się, że wraz ze zwiększeniem ilości samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej, spada świadomość kierowców, jak powinno się z nich korzystać. W mijającej epoce, w których pojazdy nie były wyposażone w LED-y, pamiętano o włączaniu świateł mijania w trudnych warunkach. Obecnie sytuacja jest diametralnie inna. Nawet doświadczeni kierowcy wsiadają do swoich samochodów, nie myśląc o światłach mijania. Jest to szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy auto z włączonymi lampami do jazdy dziennej podróżuje we mgle, podczas opadów deszczu lub w innych przypadkach, w których przejrzystość powietrza jest pogorszona. Pojazd jest wówczas bardzo słabo widoczny, co może doprowadzić do uderzenia w tył nieoświetlonego auta. Przypominamy, że światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności bez opadów atmosferycznych. Za jazdę bez wymaganych świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne.

Komentarze (8)    dodaj »

 • górnik

  stacje diagnostyczne sa winne bo przepuszczaja takie auta z żarówkami bez homologacji, kupi jeden z drugim zaróweczki na aliexpres i zakłada badziewia do auta, jak by zabrali licencje takim stacjom kontroli za przepuszczanie takich aut to by bardziej sprawdzali na przegladach

 • mgx

  co "sprytniejsi" jeżdżą na przegląd z właściwymi żarówkami, po tym znowu na rok wsadzają te co "lepiej świecą" :( raczej bym nie szukał winnych na stacjach diagnostycznych - bo oni widzą te samochody raz do roku.

 • mgx

  może oprócz pisać artykulik z banałami, trzeba jakoś wpłynąć na policjantów ? Niech pomimo deszczu wyłapują tych którzy stwarzają niebezpieczeństwo - bez świateł, na chińskich ledowych "dziennych", długich służących za dzienne, chińskie ksenony w miejscu żarówek, oślepiające światła, itd... lista wykroczeń związanych ze światłami jest długa, i z pewnością zapewni stały dochód z mandatów , tylko trzeba chcieć ...ale chyba prościej w ciepły słoneczny dzień ustawić się w krzakach z radarem :/

 • mgx

  no i "wykrakałem" - dzisiaj wyszło słoneczko i od razu na Górnośląskiej stali z radarem...

 • obserwator

  Ino oswietlejcie,aludziom nałeby sie woda leje ,bo gołe przystanki autobusowe,Bykowina os,

 • Ewwa

  W mijającej epoce - ślicznie!

 • żorż

  najlepsze rozwiązanie - jedziesz za takim - włącz sobie drogowe to po 1 go będziesz lepiej widział a po drugie tak go oświetlisz, że może się łaskawie zorientuje - oczywiście jeśli z przeciwnego kierunku nic nie jedzie żeby nie oślepić.

 • Papaj

  I o czym to świadczy, że ten pierwszy na sklerozę lub za bardzo się nasłuchał ekologów i oszczędza a ten drugi co robi tak jak piszesz to zwykły kretyn ze słabym wzrokiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również