Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Papierowa fotografia to najszlachetniejsza forma uchwycenia chwili - Studio Fotograficzne Jadzia

  • Dodano: 2015-03-25 11:15, aktualizacja: 2015-10-01 13:32

O tradycji studia fotograficznego i zawodzie fotografa rozmawiamy z Łukaszem Dyktą ze Studia Fotograficznego Jadzia.

Jesteście Państwo jednym z najdłużej istniejących zakładów fotograficznych w Rudzie Śląskiej.

Zakład istnieje od lat powojennych. Zmieniał przez ten czas nieco właścicieli, lecz od przeszło 30 lat prowadzony jest stale przez małżeństwo Małgorzatę i Macieja Geyerów. Jest to wśród zakładów fotograficznych w Rudzie Śląskiej unikatowy przypadek. Cały ten czas studio "Foto Jadzia" funkcjonuje w stałym miejscu – przy ulicy Niedurnego w Nowym Bytomiu. Mogą to potwierdzić mieszkańcy doskonale pamiętający tamte czasy.

Stała lokalizacja to bez wątpienia plus dla firmy.

Tak. Z tym miejscem wiąże się nasza marka. Jest to dla studia także pewne zobowiązanie, gdyż nie możemy sobie pozwolić na żadne działania świadczące przeciwko nam, bo zapewne zostałoby to zapamiętane i automatycznie przypisane naszemu zakładowi z racji rozpoznawalności i kojarzenia tego miejsca z firmą. Cały czas staramy się więc świadczyć jak najlepiej nasze usługi i pracować na markę.

W czym specjalizuje się studio fotograficzne Jadzia?

Oferujemy wykonanie szerokiej gamy fotografii okolicznościowych, reportażowych, na przykład zdjęć ślubnych, fotografii z uroczystości. Oferujemy także obsługę fotograficzną dla firm, w tym fotografię produktową i kroporacyjną. Można u nas zamówić reportaż fotograficzny z różnego rodzaju wydarzeń firmowych oraz imprez masowych. Najpopularniejsza jest jednak fotografia identyfikacyjna, która jest ważnym i potrzebnym działem w naszym studiu. Muszę nieskromnie przyznać, że nasze zdjęcia do dokumentów wykonane są z największą starannością w mieście.

Czy zdjęcie do dokumentu może być ładne?

Oczywiście. Podkreślić należy, że zdjęcie identyfikacyjne to nie jest portret, lecz może być wykonane z większą bądź mniejszą starannością i dbałością o detale. Większość fotografów, wykonując zdjęcie paszportowe czy te do dowodu osobistego, nie zwraca uwagi na estetykę. Uważa, że to zwykłe „zdjęcie głowy”. My mamy do tego zupełnie inne podejście. Podchodzimy do jego wykonania jak do portretu i staramy się, by móc jak najbliżej przyrównać te dwie kategorie. Stąd też mamy klientów z Zabrza czy Świętochłowic, którzy przyjeżdżają do nas, bo uważają, że dzięki nam na zdjęciu do dowodu osobistego mogą wyglądać ładnie.

Czy wprowadzone niedawno zmiany w wyglądzie zdjęć do dowodów osobistych są odczuwalne dla fotografów?

Zmiana jest dla klientów o tyle niekorzystna, że zdjęcia wykonywane dotąd w lewym półprofilu z widocznym lewym uchem i z możliwym uśmiechem zostały zmienione na takie, jakie obowiązują w paszportach. Oznacza to, że mogą być odbierane jako zdjęcia policyjne – en face, z poważnym wyrazem twarzy. Generalnie nie są tak ładne jak stare zdjęcia, ale dalej można je zrobić albo dobrze, albo źle. Zdjęcia biometryczne mają też bardzo szczegółowe instrukcje co do techniki ich wykonania, klient który uda się do nieprzygotowanego fotografa, musi liczyć się z tym, że zdjęcie może zostać nieprzyjęte w urzędzie.

Jakie specjalne życzenia klientów zdarza Wam się wykonywać?

Spełniamy praktycznie wszystkie życzenia naszych klientów. Najciekawsze przygody przeżywamy podczas sesji plenerowych na ślubach. Wykonywaliśmy sesje w wodzie, zjeżdżaliśmy z parą młodą do kopalni. Takie nietypowe zadania są dla fotografa dużym wyzwaniem, ale także świetną formą rozwoju.

Studio Fotograficzne Jadzia przyciągą klientów atrakcyjną ofertą.

Mamy dobrą promocję dotyczącą zdjęć do dokumentów, która cieszy się niesłabnącą popularnością. To oferta 4 + 4 gratis lub 4 + 1 duże zdjęcie gratis. W naszej ofercie mamy także zdjęcia studyjne i popularne dziś sesje dla noworodków w konkurencyjnych cenach wobec rynku lokalnego. Zapraszamy klientów do odwiedzenia naszego studia, a także zapoznania się z naszymi zdjęciami na Facebooku i na stronie internetowej.

No właśnie. Dziś fotografia to już nie tylko papierowy kartonik.

Fotografia jest dziś w swoim wieloletnim rozwoju o tyle plastycznym medium, że można ją wykorzystać na wiele sposobów. Tworzymy scenografię dla naszych modeli, wykonujemy zdjęcia w plenerze, sesje wyjazdowe. Później w dalszym procesie obróbki możemy stworzyć z wykonanego zapisu nie tylko zdjęcie, które włożymy do ramki, ale standardem stało się nadrukowywanie zdjęć na koszulkach, umieszczanie ich na kubkach czy grawerowanie laserowe w bloku kryształu. Staramy się, aby fotografowane chwile zatrzymać dla naszych klientów w takiej formie, jaką sobie życzą. Osobiście jednak uważam, że tradycyjne zdjęcie odbite na papierze to nadal najszlachetniejsza forma fotograficzna. Odbitka jest skończonym dziełem.

Co jest największym wyzwaniem w tej pracy?

Jest wiele sytuacji, w których fotograf musi stać się niewidzialny. W fotografii reportażowej, na przykład podczas koncertów czy dokumentowania ważnych chwil, musimy być „przezroczyści”, robiąc przy tym jak najlepsze jakościowo zdjęcia. Nie wspomnę o świetnym i opanowaniu sprzętu, który obsługiwać trzeba w błyskawicznym tempie. Profesjonalnie nie można fotografować trybie automatycznym aparatu, trzeba rozumieć prawa fotografii i błyskawicznie stosować wiedzę w praktyce.

Sprzęt fotograficzny ulega dzisiaj ciągłemu ulepszeniu. Trzeba stale być na bieżąco.

To prawda. Technologia pędzi w takim tempie, że sprzęt tuż po dokonaniu zakupu nie jest już tym najnowszym i najnowocześniejszym. My jako studio fotograficzne musimy zapewnić klientowi jak najlepszą jakość i oprawę wykonywanych zdjęć, stąd też staramy się być na bieżąco tak z wiedzą na temat fotografii jak i nowoczesnym sprzętem do wykonywania i obróbki zdjęć.

Ile czasu zajmuje Panu obróbka zdjęć?

To zależy o jakiej fotografii mówimy. Najszybsza jest ta wykonywana do dokumentów. Od „pstryknięcia” do wydruku mijają niespełna 2 minuty. To proces natychmiastowy. Zdjęcia ślubne wymaga czasochłonnej i długiej obróbki. W tym przypadku jedno zdjęcie obrabia się od 15 minut do godziny. Zdarzają się też sytuacje, które wymagają specyficznego podejścia do obróbki, a wymagania klienta są ściśle określone i bardzo wysokie. To na przykład zdjęcia wyborcze czy zdjęcia do portfolio.

Wróćmy do sesji norowodkowych. To w fotografii nowa moda. Czy często realizujecie takie zamówienia?

Coraz częściej rodzice przychodzą ze swoim maluszkiem na sesję. Ostatnio modne jest dawanie świeżo upieczonym rodzicom prezentu w formie vouchera na sesję noworodkową. Można go u nas zamówić. Wtedy otrzymuje się ozdobny kartonik i obdarowuje się nim znajomych czy bliskich, u których właśnie pojawił się noworodek. Kiedy mama z dzieckiem czują się na siłach, przychodzą do nas do studia, które jest odpowiednio przygotowane, czyli ogrzane, zabezpieczone pod względem higienicznym. Wykonujemy zdjęcia maluszkowi zazwyczaj podczas snu. Staramy się dziecka nie fotografować zbyt długo, robimy to w komfortowych i bezpiecznych dla niego warunkach. Otrzymane po sesji zdjęcia to piękna pamiątka dla rodziców, ale także dla samego dziecka, które za kilkanaście lat będzie mogło dokładnie zobaczyć, jak wyglądało w pierwszych chwilach swojego życia.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszego rozwoju dla Studia Fotograficznego Jadzia.

Dziękuję.

O FIRMIE:

Studio Fotograficzne Foto Jadzia

Ul. Niedurnego 39

41-709 Ruda Śląska

www.fotojadzia.pl

Papierowa fotografia to najszlachetniejsza forma uchwycenia chwili - Studio Fotograficzne Jadzia

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Krzysztof

    Ja robiłem zdjęcia w Krakowie w Fotopress55 i jestem zadowolony. Super studio z dobrymi cenami ;)

  • xyz

    Polecam ! Ceny są o wiele niższe niż u innych fotografów :)

  • din

    foto jadzia jest spoko :-)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.