Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pianki poliuretanowe tapicerskie PUR - rodzaje i zastosowanie

  • Dodano: 2022-05-05 12:15

Czytasz ten artykuł, siedząc na krześle, fotelu lub kanapie? Pod ozdobnym materiałem okrywającym siedzisko mebla znajdziesz najprawdopodobniej piankę tapicerską PUR, czyli taką wykonaną z poliuretanu. To właśnie ona zapewnia Ci wygodę, a siedzisku odpowiednią wytrzymałość na długie lata. Jakie rodzaje pianek poliuretanowych znajdziemy na rynku i jakie jest ich zastosowanie?

Twardość – czyli najważniejszy parametr pianki PUR

Głównym parametrem pianek typu PUR jest ich twardość wynikająca z gęstości zastosowanego do produkcji poliuretanu. 

Dlaczego to właśnie twardość pianki jest kluczowa? To właśnie ona determinuje zastosowanie pianki PUR. Do zastosowań tapicerskich najlepiej nadają się twardsze pianki, które nie są podatne na odkształcenia. 

Do określania twardości pianki używa się oznaczeń alfanumerycznych. Oznaczenia literowe determinują rodzaj pianki: 

  • T – zwyczajna pianka
  • R – pianka polieterowa
  • RF – pianka trudnopalna
  • HR – pianka wysokoelastyczna; dostosowuje się do anatomicznej budowy ciała jest też bardziej wytrzymała od pianki typu T

Natomiast do oznaczania właściwej twardości pianki używa się oznaczeń numerycznych. Najczęściej używa się oznaczeń w zakresie od T14 (lekka i miękka pianka), aż do wariantów T35 oznaczających ciężkie i niezwykle wytrzymałe pianki.

Do czego stosuje się poszczególne twardości pianek

Lekkie pianki z początku skali (T14-T17) wykorzystywane są najczęściej tam, gdzie zależy nam na dużym komforcie użytkowania. Taka pianka używana jest najczęściej przy wykonywaniu oparć krzeseł czy produkcji materacy. 

Najpowszechniej stosowaną twardością pianek PUR jest ta oznaczona jako T25. Gwarantuje ona bowiem odpowiedni balans między miękkością a twardością gwarantując zarówno odpowiedni komfort użytkowania jak i trwałość elementu wykonanego za jej pomocą.

Najczęściej pianki z zakresu T18 do T21 stosuje się do:

  • obić drzwi
  • materiałów wypełniająco-uzupełniających
  • oparć
  • podłokietników

Pianki od twardości T25 świetnie sprawdzają się jako obicie:

  • krzesła
  • foteli
  • siedzisk
  • leżysk 

Nie tylko twardość – czyli pozostałe parametry pianek tapicerskich

Oczywiście poszukując idealnego materiału np. na obicie siedziska krzesła, nie możemy ograniczyć się wyłącznie do dobrania odpowiedniej twardości pianki. Przeglądając oferty sklepów, które w swoim asortymencie mają pianki tapicerskie jak np. tutaj: https://neopak.pl/, natkniemy się również na oznaczenia parametrów takich jak sztywność i grubość pianki.

Sztywność pianki określa się za pomocą numerycznego kodu, na który składają się liczby w zakresie od 18 do 60. Na skali tej pianki poniżej numeru 30 określane są mianem pianek miękkich. Te z wyższym oznaczeniem numerycznym uznawane są natomiast za pianki twarde.

Od sztywności pianki zależy również jej elastyczność. Przyjmuje się, że próbka pianki o grubości 10 cm, oznaczona jako np. T3044 (twardość T30, sztywność 44), powinna ugiąć się o 4 cm przy nacisku wynoszącym 4,4 kPa. Tym samym im mniejsza sztywność tym pianka jest bardziej elastyczna. 

Oprócz twardości i gęstości nie bezznaczenia jest również grubość pianki. Na oparcia krzeseł najlepiej nadaje się pianka o grubości od 2 do 3 cm, na ich siedzisko pianka o grubości od 3 do 6 cm. Oparcia i siedziska foteli natomiast mogą być nieco grubsze, dlatego w obu przypadkach poleca się pianki o grubości od 3 do nawet 7 cm.

Natomiast do wykonania poduszek na ławy lub meble wykonane z palet poleca się grube pianki mające od 6 do 10 cm grubości.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.