Sklepy czynne w niedziele? Na początku maja media obiegł komunikat informujący, że market sieci Intermarché znalazł sposób, aby obejść zakaz handlu w niedzielę. W jaki sposób? Sieć poinformowała, że otwiera placówki pocztowe. Sklepy będą mogły być otwarte przez siedem dni w tygodniu, ponieważ poczta może działać przez cały tydzień. Z kolei 28 maja podobne kroki podjęła sieć Kaufland, jednak nie zdecydowała się na otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe.
Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele wprowadzono w Polsce w 2018 roku na mocy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W ciągu kilku lat sukcesywnie ograniczano liczbę niedziel handlowych. W efekcie w 2021 mamy ich zaledwie 7. Przypadają:
- 31 stycznia,
- 28 marca,
- 25 kwietnia,
- 27 czerwca,
- 29 sierpnia,
- 12 grudnia,
- 19 grudnia.
Podobnie było w 2020 roku. Sklep sieci Intermarche postanowił obejść zakaz. Zapowiedziano, że będzie otwarty przez siedem dni w tygodniu. Dlaczego? Zakaz handlu obejmuje sklepy, supermarkety, stragany, domy towarowe, stoiska, składy węgla, składy materiałów budowlanych, domy wysyłkowe, biura zbytu, w których praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych. Wprowadzano go stopniowo, zwiększając liczbę niedziel, w których sklepy nie mogły prowadzić działalności. Obecnie handel może być prowadzony jedynie w kilka wybranych niedziel w roku (dwie przed Bożym Narodzeniem, jedną przed Wielkanocą oraz po jednej przed wybranymi świętami).
Które sklepy mogą być czynne w niedziele niehandlowe?
Warto dodać, że w pozostałe niedziele mogą funkcjonować sklepy, w których za kasą stanie właściciel, a także apteki i punkty apteczne, placówki pocztowe, zakłady lecznicze dla zwierzą, punkty prasowe, kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie czy stacje paliw itp.
Intermarché co prawda nie spełnia żadnego z powyższych warunków, ale na terenie marketu w Bytomiu przy ulicy Zabrzańskiej 31 znajduje się placówka pocztowa. To jest kruczek, który postanowiono wykorzystać. Dzięki temu market będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00 - 21:00, a w niedziele w godz. 10:00 - 19:00.
W gronie marketów otwartych w niedziele niehandlowe znajdują się m.in.:
- Żabki,
- Intermarche (wybrane),
- Bricomarche (wybrane),
- Carrefour Express (gdy za ladą stoi właściciel)
A co z Kauflandem? Choć sieć zapowiedziała otwarcie placówek pocztowych, postanowiła się wstrzymać z otwarciem sklepów w niedziele niehandlowe.
- W dobie pandemii wzrosła popularność zakupów online, a co za tym idzie miejsc, w których można skorzystać z usług pocztowych. Potwierdzeniem tego jest m.in. ponad 71 000 paczek, które klienci Kaufland nadali lub odebrali przy okazji zakupów od marca 2020 roku do 23 maja br. Jeszcze do niedawna usługa była dostępna w ponad 100 marketach sieci, ale już teraz mogą cieszyć się nią kupujący we wszystkich sklepach Kaufland w całej Polsce – czytamy w komunikacie biura prasowego sieci Kaufland.
Funkcjonowanie placówki pocztowej na terenie marketu daje wiele korzyści, także tą związaną z możliwością handlu w niedziele niehandlowe.
- Prowadzenie usług pocztowych daje nam możliwość prowadzenia działalności w niedziele niehandlowe. Na razie nie zmieniamy sposobu funkcjonowania sklepów Kaufland, jednak uważnie obserwujemy sytuację na rynku dotyczącą otwartych placówek konkurencji i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będą odpowiadać na potrzeby naszych klientów. O zmianach będziemy informowali na bieżąco – wskazali przedstawiciele biura prasowego Kauflanda.
Temat handlu w niedzielę został podjęty m.in. przez metropolitę katowickiego Wiktora Skworca, który podczas tradycyjnej Pielgrzymki Mężczyzn do Piekar Śląskich ostro skrytykował próby obchodzenia zakazu prowadzenia sprzedaży w niedziele przez sklepy wielkopowierzchniowe.