Wiadomości z Rudy Śląskiej

Plan ewentualnej relokacji chorych na Śląsku. Poznajcie szczegóły!

 • Dodano: 2021-03-28 10:00, aktualizacja: 2021-03-28 22:56

"Przygotowany plan ewentualnej relokacji pacjentów ze Śląska, gdzie jest najtrudniejsza sytuacji pod względem infrastruktury szpitalnej, przewiduje transport samolotami z wykorzystaniem lotniska w Pyrzowicach" - poinformował w sobotę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.


Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Niedzielski poinformował, że w sobotę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewodów, szefa MSWiA i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego dokonano przeglądu sytuacji w poszczególnych regionach.

Podkreślił, że obecnie trzecia fala pandemii zrównała się ze średnimi wynikami z drugą falą. Dodał, że trzecia fala znacznie przewyższy drugą falę zarówno pod względem liczby zakażeń, jak i zajętości łóżek.

Minister zdrowia zaznaczył, że sytuacja w poszczególnych regionach Polski pod względem liczby zakażeń i zajętości łóżek dynamicznie zmienia się. Jako przykład województwa, w którym sytuacja jest najtrudniejsza wymienił województwo śląskie, gdzie - jak poinformował - średnia zakażeń z ostatnich 7 dni przekracza 80 na 100 tys.

- Tam mamy najtrudniejszą sytuację, jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, o dostępność łóżek. Dlatego razem z MSWiA, MON, przygotowaliśmy ewentualny plan relokacji pacjentów ze Śląska, który przy wykorzystaniu śmigłowców, samolotów, będzie ewentualnie przewidywał transport pacjentów do innych regionów - mówił Niedzielski.


Koronawirus: Trudna sytuacji na Śląsku

Wiceszef resortu zdrowia - Waldemar Kraska w Polsat News, również mówił o trudnej sytuacji na Śląsku, wskazując m.in. na zużycie tlenu w szpitalach. 

- W tym szczytowym okresie drugiej fali na jesieni, dzienne największe zapotrzebowanie na ciekły tlen to było 30 tys. kg. W tej chwili jest to dwukrotnie więcej. Czyli widzimy, że tych pacjentów nie tylko przybywa, ale także zapotrzebowanie na tlen rośnie - mówił wiceszef resortu zdrowia. - Dlatego uruchamiamy szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to mamy opracowany plan, że ten szpital będzie miejscem, gdzie będą trafiali pacjenci, którzy ewentualnie będą wymagali dyslokacji do innych województw, do innych szpitali, jeżeli - oczywiście - Śląsk już będzie na tyle nasycony pacjentami, że nie będzie mógł tych pacjentów przyjąć - wskazywał.

Przekazał, że plan relokacji pacjentów został opracowany wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ministerstwem Obrony Narodowej. 

- Będą użyte śmigłowce nie tylko LPR, ale także i wojskowe, które mogą zabrać na swój pokład zdecydowanie więcej pacjentów. Są przygotowane już załogi do tego, personel medyczny - dodał. - To jest ostateczność, na którą także jesteśmy przygotowani - oświadczył wiceminister zdrowia.

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Usia

  bolus dla ciebie jest miejsce zawsze w szpitalu...na psychiatryku

 • boluś

  Mom zaklepane' ale zdo mi sie co som barzij potrzebujoncy! Kobiecie w potrzebie niy odmówia ' zgłoś sie tam i powołej na mnie!

 • ANDRZEJ

  HA HA HA SĄ PRZYGOTOWANI KPINY JAKIEŚ Z NARODU

 • Wjl

  Rząd idiotów zlodzieji i nic więcej. Dbają o własne interesy. Państwo z dykty

 • boluś

  TAK JAK WSZYSTKIE POPRZEDNIE!

 • Zatroskany

  A wy dalej głosujcie na tych debili z PiS.... Tak nieporadnego rządu dawno nie było! Za ładowanie kilku chorych na jedną salę powinni karać śmiercią!

 • rado

  PiS czy PO co za różnica.

 • boluś

  Bele niy do SOSNOWCA'

 • Ziga z Wirku

  Boluś, gdyby Cię to spotkalo to po wyzdrowieniu szybko leć na bańka 15 do Katowic a potem już autobusem 7 lub 23 do Rudy.

 • boluś

  Znać cuś dopsze skomunikowany z somsiadami zza Brynicy! w razie czego na ta bańka łod ciebie moga liczyć? znoć dobrego somiada.

 • Mike

  Jesteśmy przygotowani, i tak od roku...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.