Wiadomości z Rudy Śląskiej

Po szychcie czas na fajrant! Za nami Industriada

  • Dodano: 2022-09-04 12:30

Tegoroczna Industriada odbyła się w sobotę 11 września. Była to już 13. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia był slogan "Po szychcie czas na fajrant!".

Industriada 2022 w Rudzie Śląskiej 

W ubiegłą sobotę aż dwa obiekty na terenie Rudy Śląskiej wzięły udział w  Industriadzie 2022, czyli święcie Szlaku Zabytków Techniki. Jednym z nich była "Kolonia Robotnicza Ficinus", natomiast drugim odrestaurowany dworzec w Chebziu - "Stacja Biblioteka". Podczas wydarzenia nie zabrakło kreatywnych warsztatów, spektakularnych pokazów, a także atrakcji dla najmłodszych. 

Świętowanie na Ficinusie rozpoczęło się w samo południe spotkaniem z postaciami z ballad i romansów Adama Mickiewicza. O godz. 13:00 przez Ficinus przeszła uroczysta parada. Orszak sprzed kościoła ewangelickiego poprowadziła Orkiestra Dęta KWK „Pokój” oraz mażoretki z II Liceum Ogólnokształcącego. Towarzyszyła im parada śląskich beboków i straszków. Po przemarszu można było wysłuchać koncertu orkiestry pod dyrekcją Jacka Kampy i obejrzeć występ mażoretek. 

Program artystyczny przygotowały również dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 19 na Ficinusie. Na rudzkiej INDUSTRIADZIE nie mogło zabraknąć akordeonistów im. Edwarda Huloka pod kierunkiem Roberta Kiera, którzy od 75 lat podtrzymują śląskie tradycje związane z muzykowaniem. Ten wyjątkowy zespół z bogatym dorobkiem artystycznym wystąpił o godz. 15:30. Następnie można było przysłuchać się babskim klachom. Dorota Książek, laureatka licznych konkursów, m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich, przedstawiła swoje monologi po śląsku, a Oliwia Stawicka, zdobywczyni III miejsca w regionalnym konkursie gwary śląskiej opowiedziała o warzyniu. 

Ponownie w muzyczny nastrój przeniósł zebranych, chór mieszany „Słowiczek”. Od ponad 100 lat wirecki zespół starannie pielęgnuje  miłość do muzyki i tradycji. Następnie prezentację o paradnym stroju śląskim przedstawił Mateusz Kitel, historyk z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Sporą dawkę humoru zapewniła publiczności Inga Papkala, która wystąpiła z recitalem. Z kolei o godz. 19:00 było można wysłuchać koncertu młodych artystów Amatorskiego Teatru „Pierro” działającego przy II LO w Rudzie Śląskiej. Tworzy go grupa energicznych młodych osób, które rozwijają swoją pasję pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka. Występy artystyczne na scenie zakończył koncert Zespołu Kamraty.

Industriada na Ficinusie 

Obok programu zaplanowanego na scenie i wokół Biblioteki Ficinus była również okazja do poznania historii osiedla i okolic. Przez cały dzień odbywało się zwiedzanie z przewodnikiem pod hasłem „Fajrant. Idymy do dom”. Zwiedzanie poprowadził Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum  Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz Andrzej Godoj - historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego tej placówki. Można było obejrzeć wnętrze kościoła ewangelickiego, który jest nieodłącznym elementem Ficinusa oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie. 

W samym budynku Biblioteki Ficinus można było obejrzeć wystawę sztuki nieprofesjonalnej z kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia oraz zajrzeć do tradycyjnej regionalnej kuchni, gdzie czekały śląskie maszkyty m.in. Piekarni - Cukierni Jakubiec.

Na pasażu Kubiny znalazły się również stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne. Można było zaopatrzyć się m.in. w wyjątkowe produkty, które tworzy z lawendy Anna Mazur czy miód z pasieki „Pasjonata”. Swoje rękodzieło zaprezentowały również koronczarki, wyjątkowymi znaczkami i okolicznościowymi pocztówkami pochwalili się rudzcy filateliści, a hodowlę gołębi pokazał Kazimierz Płaczkowski. Można było spotkać się z Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci oraz zaopatrzyć się w wydawnictwa Muzeum Miejskiego. Różne pyszności serwowały Spiżarnia Starego Domu, Pani Lodzia i KarmaMa Bistro i Zioło.

Industriada w Stacji Biblioteka

Również w tym roku do świętowania przyłączyła się Stacja Biblioteka, która ponownie została obiektem zaprzyjaźnionym INDUSTRIADY. Od godz. 12:00 można było oglądać wystawę prac malarzy amatorów działających w grupie artystycznej „Sztuka bez barier 14”, a dla chcących odkryć swój talent przygotowano plener malarski. Do godz. 15:00 dostępne były sztalugi, pędzle, farby i płótna. Z kolei dla melomanów przygotowano „Winylowy koncert życzeń” - do wyboru było prawie 1000 tytułów płyt.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych: bańki mydlane, planszówki, malowanie twarzy, mini-golf. Odbył się także spektakl teatralny dla dzieci „Podróż na koniec tęczy” w wykonaniu grupy „Lokomotywa”, autorstwa Moniki Czoik-Nowickiej. Można było także „Rzucić okiem na świat”. Przy pomocy gogli VR odwiedzający mogli udać się w podróż dookoła świata lub w podróż w czasie. O 16:00 rozpoczął się fajrant przy grillu i muzyce grup: Asymetrio, Stiff Capella, Maszkety i Zespołu Ed-Ka.

Komentarze (1)    dodaj »

  • kurde bele

    ze takimi frelami sie fajnie po szychcie fajruje

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również