Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Policja kontroluje światła – brudne lampy czy tablica to nawet 500 zł mandatu

 • Dodano: 2019-12-19 12:15

W sobotę na Drogowej Trasie Średnicowej policjanci zatrzymali 42-letniego kierowcę z Rudy Śląskiej, który miał całkowicie nieczytelną tablicę rejestracyjną. Osobowy volkswagen był pokryty grubą warstwą brudu. Policja przypomina, że jazda pojazdem z nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi to wykroczenie.

W sobotę tuż po godzinie 8 gliwicka drogówka, patrolująca DTŚ w kierunku Zabrza, zainteresowała się matowo-szarym samochodem. Nie był to jednak fabryczny kolor pojazdu. Osobowy volkswagen był pokryty grubą warstwą brudu. Co prawda posiadał tablice rejestracyjne, ale były one całkowicie nieczytelne. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli.

Kierujący, a był nim 42-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej, tłumaczył, że dużo jeździ i dlatego nie zwrócił uwagi na stan tablic czy świateł.

- Policjanci mają świadomość, że podobne praktyki, szczególnie wśród kierowców zawodowych, mają miejsce. Niektórzy mogą wręcz liczyć, że odczytanie brudnej tablicy przez fotoradar lub kamerę uniemożliwi identyfikację pojazdu, co z kolei pozwoli uniknąć ewentualnego mandatu. Każdy kij ma jednak dwa końce. Taki "kamuflaż" rzuca się w oczy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Widząc pojazd z nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi, drogówka niezwłocznie zatrzymuje go do kontroli. W czasie wspomnianej kontroli funkcjonariusze zauważyli, że całe auto pokryte jest sporą ilością brudu, również jego reflektory. Stróże prawa przeprowadzili z kierowcą rozmowę instruktażowo-dyscyplinującą, dotyczącą stanu przepuszczalności światła przez klosze lamp i zapoznali go z możliwymi konsekwencji z tym związanymi - jak potrącenie pieszego na nieoświetlonej drodze - mówi podinspektor Marek Słomski - rzecznik prasowy KMP w Gliwicach.

Policja zaznacza, że nawet reflektory i lampy najnowszej generacji tracą efektywność, gdy warstwa brudu zalega na kloszach oświetlenia. Tym samym wzrasta ryzyko niedostrzeżenia człowieka i najechania na niego, nawet gdy pieszy wyposażony jest w odblaski. Policjanci apelują o należyte dbanie o stan techniczny pojazdów. Szczególnie w okresie jesienno-zimowych szarówek sprawne i czyste światła to jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa. Trzeba więc dbać nie tylko o ich stan techniczny, ale również o czystość.

Warto pamiętać, że brudne tablice rejestracyjne to wykroczenie. Prawo o ruchu drogowym mówi, że zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne, jest zabronione i pozwala policji na nałożenie grzywny, nawet 500 zł.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Aman

  No bo najłatwiej na kierowcach żerować i widać, że oni też już to ogarniają, bo już mało kto bez Yanosika jeździ. Jakoś trzeba łatać budżet, który jest bardzo ciasny.

 • kierowca

  Ja widziałem przedwczoraj zamiatarkę w Zabrzu. Szczotki miał ponad pół metra od krawężnika - w rezultacie na całej trasie przejazdu wszystko pozostało bez zmian.Może gdyby przejechał pług to by zebrał więcej.

 • eReS

  A mogą ukarać firmę z końca ulicy Tołstoja? Cała jezdnia jest upier**lona aż do wyjazdu na Czarnoleśną. A Kokota to samo. Mało tego - dziś na tej ulicy na przejściu dla pieszych poślizgnął się facet, bo błoto rozwożą ciężarówki z EKD i nikt tego nie sprząta. Chcą karać za nieczytelne tablice rejestracyjne? Wystarczy przejechać kilka kilometrów po rudzkich drogach i samochód zmienia kolor... Służby drogowe mają to w d**ie. Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem na 1 Maja zamiatarki...

 • błotna ulica

  Podobna historia z ciężarówkami jest na ul. Tunkla w Kochłowicach, tyczy się wjazdu do byłej kopalni Polska - Wirek.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.