Wiadomości z Rudy Śląskiej

Policja przypomina – włączamy odpowiednie światła!

 • Dodano: 2022-01-28 06:45, aktualizacja: 2022-01-28 07:05

Kierowcy coraz częściej posiadają bardzo zaawansowane systemy w swoich samochodach. Wielu z nich dla wygody włącza światła w pozycję "AUTO". Policja przypomina, że nie zwalnia to kierowcy z manualnego przełączenia świateł w odpowiednią pozycję, gdy warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a system samochodu nie zareagował.

Panujące obecnie niekorzystne warunki pogodowe w postaci opadów atmosferycznych można obserwować na terenie całej Polski. Policja apeluje i przypomina o śliskiej nawierzchni i dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze. Niezwykle istotne w takich niekorzystnych warunkach pogodowych jest włączenie świateł mijania. Nie ufajmy automatycznym ustawieniom oświetlenia w swoich samochodach, które nie zawsze odpowiednio wcześnie przełączają światła do jazdy dziennej na światła mijania.

Kierujący w razie kontroli drogowej muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu:

 • za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu w kwocie 300 zł i 4 punkty karne,
 • za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu w kwocie 100 zł i 2 punkty karne,
 • za jazdę bez wymaganych świateł w tunelu niezależnie od pory doby w kwocie 200 zł i 4 punkty karne,
 • za niewłączenie w pojeździe wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w kwocie 200 zł i 2 punkty karne.

Ponadto warto zadbać o systematyczną kontrolę ciśnienia w kołach (nie tylko podczas zmiany opon). Prawidłowe ciśnienie ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, zmniejszy spalanie oraz wydłuży żywotność opon. Dbajmy także o uzupełnienie w zbiorniku płynu do spryskiwaczy oraz o prawidłowe ustawienie oświetlenia. Wszystko to przekłada się na nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że pojazd przygotowany w sposób prawidłowy do jazdy poprawia bezpieczeństwo kierującego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Komentarze (2)    dodaj »

 • eReS

  Policja przypomina a sama jeździ po Rudzie Śląskiej na dziennych. Oznakowana Corsa na Wirku.

 • jadymy

  aaa tam, przecież włączam normalnie bo ładnie wygląda, pozycyjne + dolne halogeny i elegancko się prezentuję, o czym oni w ogóle do mnie piszą, mój ałdi ma taką opcję i mam prawo korzystać, tak jak przy opuszczaniu ronda, opuszczam i już, a nie jakieś kierunkowskazy, przecież PROSTO jadę...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również