Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polska telefonia komórkowa pod lupą

  • Dodano: 2017-07-31 10:45

W 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania dotyczące kondycji polskiej telefonii komórkowej. Wyniki analiz pozwoliły stwierdzić, że Polska znajduje się w europejskiej czołówce telekomunikacyjnej, jednak wiele spraw wciąż wymaga udoskonalenia.

Doładowania pre paid są passe, rośnie liczba abonentów

Pod lupę wzięto nie tylko jakość proponowanych usług, ale także preferencje konsumentów. Na podstawie wyników badań oraz danych statycznych dostarczonych przez Główny Urząd Statystyczny, możemy nakreślić obraz współczesnej telefonii komórkowej w Polsce. Sprawdzono m.in., czy, podobnie jak w poprzednich latach, popularnością cieszą się telefony na kartę i szybkie doładowania pre paid, czy może usługi abonamentowe zyskują coraz większe grono fanów.

Zakres badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Specjaliści Urzędu Komunikacji Elektronicznej wzięli pod lupę usługi głosowe i dostęp do Internetu we wszystkich dostępnych w sieciach technologiach (GSM, UMTS i LTE). W ramach badań zostały wykonane liczne próby pozwalające ocenić kondycję polskiej telefonii komórkowej.  Wśród nich znalazły się m.in. testy: połączeń głosowych, transferu danych - Download, transferu danych - Upload opóźnienia pakietu danych, zmienności opóźnienia, referencyjnej strony WWW oraz test YouTube. Analiza wyników badań i danych statystycznych GUS pozwoliła na sporządzenie raportu, w którym stwierdzono, że kondycja polskiej telefonii komórkowej jest zadowalająca.

Telefony na kartę i doładowania pre paid 

Według danych statystycznych GUS z usług telefonii komórkowej w Polsce korzysta obecnie 54,7 milionów osób, z czego 41% to użytkownicy telefonów na kartę. Specjaliści zauważyli, że odsetek Polaków sięgających po doładowania pre paid zmniejszył się o 17,2% w stosunku do roku poprzedniego. Można przypuszczać, że przyczyną zaobserwowanych zmian jest wprowadzenie obowiązku rejestrowania każdego numeru telefonu. Tym samym kupienie karty SIM i doładowania nie jest już tak proste jak kiedyś, ponieważ formalności zajmują tyle samo czasu, co podpisanie umowy abonamentowej. Wiele osób, które dotychczas używały telefonu na kartę, decyduje się więc na abonament, korzystając z nowych ofert operatorów. Kolejnym powodem zmieniającej się tendencji są z pewnością atrakcyjne propozycje czołowych polskich firm świadczących usługi telekomunikacyjne.

Abonament - raz, dwa, trzy i gotowe

W latach dziewięćdziesiąt, gdy telefonia komórkowa zaczyna podbijać polski rynek, podpisanie umowy z operatorem i zaopatrzenie się w telefon komórkowy było nie lada wyzwaniem. Zawarcie kontraktu było nie tylko kosztowne. Wymagało także dostarczenia zaświadczenia o zarobkach oraz długiego związania się z siecią. Z biegiem lat operatorzy wprowadzili wiele uproszczeń, by dziś każdy mógł podpisać umowę i cieszyć się atrakcyjnym abonamentem. Wychodząc na przeciw konsumentom, sieci komórkowe przygotowują wiele ofert, które są dopasowane do potrzeb i portfeli Polaków. Badania pokazują, że zwrócenie się w kierunku klienta opłacało się. Statystyki mówią, że aż 61% wszystkich użytkowników telefonów komórkowych w Polsce to abonenci. Oznacza to, że 681 tysięcy Polaków ma podpisaną umowę z jednym z obecnych na naszym rynku operatorów. Liczba abonentów rośnie z roku na roku, sprawiając, że telefony na kartę oraz popularne kiedyś doładowania pre paid przechodzą do lamusa.

Wszystkie media w jednym miejscu

Komentując badania UKE, Magdalena Gaj pełniąca funkcję prezesa powiedziała, że widać, że jesteśmy w czołówce Europy, jeśli chodzi o jakość sieci mobilnych, to świadczy,  że działają mechanizmy inwestycyjne, bez nich nie byłoby szybkiego mobilnego Internetu.

To właśnie Internet stał się przyczyną kolejnej rewolucji w telefonii komórkowej. W ostatnich latach użytkownicy telefonów poszukują ofert łączonych, które zapewnią im nie tylko korzystne cenowo wysyłanie smsów i wykonywanie połączeń, ale także pozwolą na nieprzerwany dostęp do Sieci. Specjaliści zauważyli również, że coraz więcej osób jest zainteresowanych łączeniem usług, stąd wiele propozycji, które, w ramach jednej abonamentu, gwarantują nie tylko połączenia i smsy, ale także użytkowanie telewizji i Internetu. Popularnością cieszą się również umowy pozwalające na niedrogie korzystanie z usług kilku osobom.

Badania rynku telefonii komórkowej pozwoliły na analizę tendencji panujących w Polsce. W opinii UKE Polacy są zadowoleni z jakości usług poszczególnych operatorów, jednak wciąż wiele kwestii wymaga dopracowania. Specjaliści zauważyli, że z roku na roku telefony na kartę tracą na popularności, przez co spada także zainteresowanie doładowaniami pre paid. Coraz więcej osób decyduje się zaś na podpisanie umowy i wzięcie telefonu na abonament. Dzięki ofertom operatorów rośnie też zainteresowanie usługami łączonymi, co zdecydowanie usprawnia korzystanie ze wszystkich dostępnych mediów. Można stwierdzić, że propozycji sieci działających na rynku polskim odpowiadają bieżącym potrzebom Polaków, co pozwala Polsce znaleźć się w czołówce europejskich standardów telekomunikacyjnych.

Komentarze (4)    dodaj »

  • jadek

    Osttanio zdecydowałem że wynosze się z tych dużych i potestuje małych operatorów i teraz jestem w a2Mobile i za miesiąc, bo akurat tak u nich można ewakuuje się nie wiem jesczze gdzie. Wróce tam gdzie po tych testach będzie najlepiej.

  • fal

    Te mniejsze przynajmniej walczą o klienta, a te duże już mają go gdzieś.

  • dusza

    pakiety społecznościowe mają konkurencyjne. Akurat robię w social mediach więc mi sie przydaje.

  • dober

    Mam to samo i szukam właśnie czegoś takiego. Poza tym wifi calling jest mi potrzebny więc oni wyglądaja póki co najepiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.