Co wspólnego mają ze sobą Bytom, Gliwice, Chorzów, Lubliniec, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Tarnowskie Góry? Będą współpracować przy projektowaniu i budowie tras rowerowych. Deklarację w tej sprawie podpisano 9 marca w Tarnowskich Górach. Jej nazwa to INICJATYWA 605.
INICJATYWA 605 - nowe trasy rowerowe
Celem INICJATYWY 605 jest wytyczenie punktów styku i przebiegu tras rowerowych na niektórych odcinkach korytarzy nr 602, 603 i 605, czyli prowadzących z Gliwic do Katowic, z Gliwic do Tarnowskich Gór i z Bytomia do Lublińca, a więc łączących centrum aglomeracji z północą i zachodem.
Strony zobowiązały się do wspólnego określenia kosztów projektowych i budowlanych oraz analizy i wskazania możliwości pozyskania środków na realizację tras, a także do promocji projektu na wszystkich etapach jego realizacji.
– Każdy z naszych samorządów planuje, projektuje lub buduje własne trasy rowerowe, połączenia między nami powinny być projektowanie wspólnie, między innymi dlatego, aby się wzajemnie uzupełniały. Chcemy wspólnie koordynować prace i mam nadzieję, że w przeciągu kilkunastu lat osiągniemy efekt, z którego będziemy dumni – mówił podczas podpisywania deklaracji Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.
Współpraca kilku śląskich miast
Aby osiągnąć cel, sygnatariusze zgłosili gotowość do wzajemnego informowania się o postępach realizacji projektu, zapewnienia niezbędnego dla jego realizacji personelu oraz finansowania związanych z nim działań. Wszystkie uzgodnienia, projektowanie i budowa muszą odbywać się z uwzględnieniem kryteriów technicznych określonych w „Założeniach regionalnej polityki rowerowej Województwa Śląskiego wraz z koncepcją sieci Regionalnych Tras Rowerowych (w ujęciu korytarzowym)”.
– My zainteresowani jesteśmy budową dróg rowerowych zarówno w wymiarze turystycznym jak i komunikacyjnym. U siebie rudzianie mają gdzie jeździć, ale myślę, że z chęcią przyjechaliby rowerem na przykład do Tarnowskich Gór – komentował Krzysztof Mejer, Zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej.
Obecnie w Rudzie Śląskiej mamy około 35 km ścieżek i tras rowerowych. Miasto chce rozwijać tę infrastrukturę w taki sposób, by mieszkańcom było łatwo poruszać się na rowerach nie tylko w obrębie naszego miasta, ale także by łatwo mogli przejechać do okolicznych miejscowości.
- To bardzo ważne z punktu widzenia metropolii, którą współtworzymy, a także z uwagi na aspekt ekologiczny. Na początek wszyscy zobowiązaliśmy się do wspólnego określenia kosztów projektowych i budowlanych oraz analizy i wskazania możliwości pozyskania środków na realizację tras - napisał na swoim internetowym profilu Krzysztof Mejer.