Dżem, Mery Spolsky, Oberschlesien i CoverNostra – to ci artyści zagrają podczas koncertu na terenach targowych w Wirku w ramach tegorocznych Dni Rudy Śląskiej. Osobom wybierającym się na imprezę, przybliżamy sylwetki tegorocznych gwiazd, które wystąpią podczas Święta Miasta. Poznajcie historię zespołu Dżem!
Dni Rudy Śląskiej 2023 coraz bliżej
Tegoroczne Dni Rudy Śląskiej zbliżają się wielkimi krokami. Po kilkuletniej przerwie impreza, na którą z utęsknieniem czekali mieszkańcy, powraca z rozmachem. Na scenie zobaczyć będzie można między innymi Mery Spolsky, Oberschlesien oraz CoverNostra. Gwiazdą niedzielnego wieczoru podczas Dni Rudy Śląskiej będzie w tym roku zespół Dżem.
Dżem – ikona polskiej muzyki rockowo-bluesowej
Dżem często określany jest przez fanów jako „polscy Rolling Stonesi”. Jest to zespół tworzący i wykonujący muzykę w gatunku rockowo-bluesowym. Na polskiej scenie muzycznej wyróżnia ich nie tylko staż, ale także niebanalny styl i skomplikowane losy zespołu.
Początki muzycznej kariery zespołu Dżem
Polacy zespół Dżem poznać mogli na początku lat 80. Historia zespołu zaczęła się jednak już w 1973 roku za sprawą muzykujących wspólnie braci Beno i Adama Otrębów, Pawła Bergera oraz Aleksandra Wojtasiaka. Na początku muzycznej kariery członkowie zespołu grywali w domach kultury, klubach i na potańcówkach. Po pewnym czasie do ekipy dołączył Ryszard Riedel.
Na przestrzeni lat nieustannie zmieniał się skład zespołu. Spośród osób, które dołączyły do zespołu, największą siłę napędową nadał mu Ryszard Riedel oraz Leszek Faliński. Dzięki nim zespół posiadał skomponowane, oryginalne piosenki. Wymieniona dwójka muzyków namówiła także kolegów z zespołu do wzięcia udziału w festiwalu Jarocin ’80. i pomimo tego, że Dżem nie wygrał konkursu, okazał się odkryciem imprezy.
Po kilku latach zmagań zespół zyskał nieco większą popularność. Wystąpił na imprezach takich jak: Folk-Blues Meeting, Rawa Blues, Jarocin, Rock Na Wyspie czy Rockowisko. Po spotkaniu się z aprobatą Dżem zaczął także nagrywać własne piosenki. Jedne z pierwszych autorskich piosenek, a między innymi „Whisky” i „Paw”, stały się przebojami. Pomimo tego, że przez jakiś czas o zespole było dosyć głośno, brak managera oraz inne czynniki wywołały w zespole stagnację.
Dżem – dalsze losy zespołu
Dopiero w momencie, gdy managerem Dżemu został Marcin Jacobson, losy muzyków całkowicie się odmieniły. Zespół zaczął więcej nagrywać, odbywać zagraniczne wyjazdy i koncertować.
Pomimo zyskania sławy i wydania kultowych utworów, takich jak „Czerwony jak cegła” czy „Skazany na bluesa”, w historii zespołu nie brakuje także mniej optymistycznych aspektów. Niektórzy członkowie zaczęli nadużywać narkotyków, co przełożyło się między innymi na opuszczanie przez nich koncertów i konieczność zastępowania ich innymi muzykami.
Nie tylko problemy z narkotykami stanowiły dla zespołu wyzwanie. Okazały się nim także problemy zdrowotne wokalisty Ryszarda Riedla, który zmarł w lipcu 1994 roku. To przykre wydarzenie skłoniło Dżem do zorganizowania konkursu, który miał wyłonić nowego wokalistę. Wybór padł na Jacka Dewódzkiego, który musiał liczyć się z tym, że zastępuje legendę. Przez kolejne lata zespół w odświeżonym składzie występował na festiwalach, w klubach i amfiteatrach.
Pomimo zyskania nowej energii w 2001 roku doszło do kolejnej zmiany w składzie Dżemu. Miejsce Dewódzkiego zajął nowy wokalista Maciej Balcar, który po raz pierwszy z zespołem wystąpił na dużym koncercie podczas Tyskiego Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla. Impreza stała się także regularnie odbywającym się festiwalem Dżemu. W następnych latach głównie przez powody zdrowotne, ale i przez tragiczną śmierci Pawła Bergera, dochodziło do kolejnych zmian w składzie zespołu. Pomimo licznych zmian zespół w dalszym ciągu odnosił sukcesy. Muzycy nagrywali nowe utwory i koncertowali. Udało im się także wrócić po 23 latach na Rawa Blues. Artyści pomimo tego, że przeszłość jest dla nich bardzo ważna, wciąż mają nowe plany na przyszłość.
Obecny skład zespołu Dżem
Po wielu zmianach, które zachodziły w składzie zespołu, obecni członkowie to:
- Maciej Balcar – śpiew, fortepian, harmonijka ustna (w zespole od 2001)
- Adam Otręba – gitara solowa, śpiew (w zespole od 1973–1982 oraz od 1983 do dziś)
- Benedykt „Beno” Otręba – gitara basowa, śpiew (w zespole od 1973 – 1976 oraz od 1980 do dziś)
- Jerzy Styczyński – gitara solowa (w zespole od 1979–1981 oraz od 1981 do dziś)
- Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe, organy Hammonda (w zespole od 2005)
- Zbigniew Szczerbiński – perkusja (w zespole od 1992)
Koncert Dżemu będzie stanowił zakończenie tegorocznych Dni Rudy Śląskiej. Zespół wystąpi na terenie wireckiego targu w niedzielę, 4 czerwca o godzinie 20:30.
Dajcie znać w komentarzach, na którą gwiazdę Dni Rudy Śląskiej czekacie najbardziej!