Wiadomości z Rudy Śląskiej

Praca jako masażysta - gdzie zdobyć odpowiednie wykształcenie w województwie śląskim?

  • Dodano: 2024-05-21 10:15

Choć województwo śląskie jest zdominowane przez silne branże - węglową, hutniczą, czy przemysłową, w regionie nie brakuje pracy również na stanowiskach medycznych. Jednak nie chodzi tu jedynie o lekarzy, czy pielęgniarki. Aby zdobyć zatrudnienie z dobrymi perspektywami w województwie, można też podjąć zawód masażysty. Czy trudno jest uzyskać wykształcenie i umiejętności w tym zakresie? Jak wygląda nauka na kierunkach związanych z masażem?

Praca w województwie śląskim

Rynek pracy w województwie śląskim radzi sobie całkiem dobrze. Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia dla tego regionu w marcu 2024 roku wyniosła 3,8%, osiągając jedną z najniższych wartości w całej Polsce. Jednak miastem, które zasługuje na szczególne wyróżnienie, są Katowice. Ze względu na niskie bezrobocie wynoszące w analizowanym czasie jedynie 1,1% można stwierdzić, że pracę znajdzie tam każdy, kto chce się rozwijać. Dotyczy to także różnych branż, w tym również medycznej, która jeśli chodzi o zatrudnienie, uchodzi za sektor przyszłościowy.

Zdobycie zawodu, który gwarantuje dobrą pracę w Katowicach, nie jest trudne, jeśli weźmiemy pod uwagę również fakt, że wielu z nich można nauczyć się w szkole policealnej. A wybór takich profesji jest naprawdę szeroki. Co więcej, kształcenie w takiej placówce jest elastyczne, a więc można je połączyć z dotychczas wykonywaną pracą lub innymi obowiązkami. Przykładowo kasjer, telemarketer, czy opiekunka w wolnym czasie uczęszczając na zajęcia, a następnie zdając egzamin, staje się masażystą, który może zatrudnić się w wielu placówkach lub działać na własny rachunek, samodzielnie budując bazę klientów.

Masażysta - czy to dobry zawód?

Jedną z branż, o której mówi się, że jest przyszłościowa i zapotrzebowanie na pracowników stale wzrasta, jest sektor medyczny. Jednak w tej kwestii nie tylko lekarz, czy pielęgniarka ma szansę na dynamiczny rozwój zawodowy. Profesją, która również wspiera pacjentów w dochodzeniu do zdrowia, a jednocześnie nie wymaga kilkuletniego, trudnego i żmudnego kształcenia jest masażysta. Jest on potrzebny wielu osobom bez względu na wiek. Współczesne czasy, a więc szybkie tempo życia, ciągły stres i siedzący tryb pracy sprawiają, że na schorzenia związane z kręgosłupem, czy narządem ruchu cierpi coraz więcej ludzi. Masażysta za pomocą odpowiednich technik wykonywania zabiegów może z powodzeniem zmniejszać ból i napięcie, poprawiając komfort życia swoich pacjentów. W Katowicach, gdzie pracownicy obciążeni są trudnymi, fizycznymi pracami taki specjalista będzie miał wiele pracy.

Jak zdobyć tytuł technika masażysty w Katowicach?

Kształcenie w zawodzie masażysty nie jest trudne w porównaniu do innych profesji nie tylko z branży medycznej. Aby uzyskać dostęp do specjalistycznej wiedzy i zdobyć praktyczne umiejętności w kwestii wykonywania masażu nie trzeba iść na studia. W Katowicach zawód masażysty zdobędziesz w Szkole Policealnej GoWork. Będzie to idealna propozycja dla osób kończących liceum i technikum (nawet bez matury), ale też pracowników, którzy szukają nowych perspektywy rozwoju lub chcą się po prostu przebranżowić.

Jak wygląda nauka na kierunku technika masażysty?

Decydując się na naukę w szkole masażu w Katowicach, trzeba przygotować się na intensywne kształcenie przez dwa lata. Kończy się ono zdaniem zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje K1 - świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10).

Warto tu podkreślić, że tryby zajęć są bardzo elastyczne i można z łatwością połączyć je z aktualną pracą lub innymi obowiązkami. Słuchacze mają do wyboru naukę w formie dziennej (minimum 3 dni w tygodniu, od rana do popołudnia), wieczorowej (minimum 3 dni w tygodniu, w godzinach popołudniowych) oraz weekendowej.

Co ważne, kształcenie jest dostępne również w formie bezpłatnej. W takim przypadku słuchacze nie ponoszą kosztów związanych z czesnym, wpisowym, indeksem, czy legitymacją. Muszą oni jedynie we własnym zakresie przygotować oliwki, kremy, podkłady oraz ręczniki. W modelu płatnym koszt miesięczny wynosi jedynie 59 złotych. Wybierając go, to szkoła zapewnia słuchaczowi wszystkie niezbędne kosmetyki i materiały.

Czego można się nauczyć na kierunku technik masażysta w Szkole Policealnej GoWork?

Szkoła Policealna GoWork w Katowicach zapewnia profesjonalne kształcenie na kierunku technika masażysty. Obejmuje ona naukę dotyczącą różnych technik - masaży klasycznych, sportowych, izometrycznych, relaksacyjnych, niemowlęcych i dziecięcych (metodą Shantala), czy wykonywania drenażu limfatycznego. Słuchacze przyswajają wiedzę związaną ze schorzeniami kręgosłupa oraz z doborem techniki odpowiedniej do potrzeb pacjenta. 

Jakie zajęcia prowadzone są na kierunku masażysty? To przedmioty związane są z dziedziną anatomii i fizjologii, bezpieczeństwem i higieną pracy, pierwszą pomocą, teorią masażu, podstawami fizjoterapii, zdrowiem publicznym, czy zagadnieniami klinicznymi. Słuchacze uczą się również komunikacji interpersonalnej, zawodowego języka obcego oraz podstaw przedsiębiorczości. Zajęcia praktyczne odbywają się w nowocześnie wyposażonych pracowniach fizjoterapii i masażu.

Podczas nauki słuchacze korzystają z profesjonalnego sprzętu - materacy, stołów, fantomów do masażu, a także wszelkiego rodzaju wałków, taśm, piłek, klinów, drabinek rehabilitacyjnych, czy zestawów gorących kamieni. Zarówno fachową wiedzę, jak i praktyczne umiejętności są przekazywane przez profesjonalnych masażystów. Służą oni nie tylko swoimi wysokimi kwalifikacjami, ale też własnym doświadczeniem, które dodatkowo pomaga rozwinąć biznes w tej branży.

Perspektywy zatrudnienia w zawodzie masażysty po szkole policealnej

Masażysta ma do wyboru różne ścieżki rozwoju kariery zawodowej. Może on znaleźć pracę w szpitalach, rozmaitych klinikach, czy sanatoriach. Dobre warunki zatrudnienia oferowane są masażystom w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych i SPA. Ogólne zapotrzebowanie na pracowników tego typu jest spore - ofert pracy publikowanych często w serwisach pracy przybywa, ale można też szukać takich propozycji bezpośrednio na stronach internetowych potencjalnych pracodawców. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by masażysta założył także własną działalność gospodarczą i otworzył swoją placówkę lub świadczył usługi mobilne.

A jak wyglądają zarobki w tym zawodzie w Katowicach? Średnio mieszczą się one w zakresie 3-6 tys. w zależności od warunków zatrudnienia, czy wymiaru etatu. Na większe kwoty może liczyć osoba, która dysponuje różnymi certyfikatami lub wybiera prywatne placówki świadczące usługi premium.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.