Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prace przy Wielkim Piecu w Rudzie Śląskiej nabierają tempa

  • Dodano: 2025-06-25 11:30, aktualizacja: 2025-06-25 14:28

Przebudowa Wielkiego Pieca – jednej z ikon przemysłowego dziedzictwa Rudy Śląskiej – dynamicznie posuwa się naprzód. Prezydent Michał Pierończyk podzielił się z mieszkańcami najnowszymi postępami, które dają nadzieję na rychłe przywrócenie tego unikatowego obiektu do życia w nowej, odświeżonej formie.

Rusztowania już stoją

Jak informuje prezydent Rudy Śląskiej, w ostatnich dniach wokół konstrukcji pieca pojawiły się rusztowania.

– Pozwolą one na pełny zakres robót związanych z naprawą konstrukcji stalowych pomostów, schodów i pozostałych elementów obiektu – wyjaśnia Pierończyk.

To ważny krok na drodze do zachowania oryginalnych elementów pieca, przy jednoczesnym zapewnieniu ich bezpieczeństwa i trwałości.

Z placu budowy wywieziono też znaczną ilość ziemi z wykopu, co otwiera drogę do dalszych prac ziemnych i konstrukcyjnych. Przygotowany teren umożliwia teraz prowadzenie kolejnych robót – zarówno podziemnych, jak i naziemnych.

Skomplikowane przyłącza wykonane z sukcesem

Szczególnie wymagającym elementem był montaż przyłączy zewnętrznych.

– Wykonawca z sukcesem zrealizował przewiert pod ul. Niedurnego i podłączył obiekt do miejskich sieci, co stanowiło wyzwanie w tak mocno uzbrojonym terenie – relacjonuje prezydent.

To kluczowy moment, który pozwoli na późniejsze funkcjonowanie obiektu zgodnie z obowiązującymi standardami.

Nowy budynek już w produkcji

Równolegle, w zakładzie zewnętrznym trwa produkcja stalowej konstrukcji nowego budynku, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Niedurnego. Obiekt ten będzie uzupełnieniem modernizowanego kompleksu i ma służyć celom kulturalnym oraz edukacyjnym.

– Z niecierpliwością czekamy na kolejne wieści z budowy – podsumowuje Michał Pierończyk.

Historia Wielkiego Pieca Huty "Pokój"

Wielki Piec Huty „Pokój” został przejęty przez miasto w 2018 r. Po kilku miesiącach już w 2019 r. został ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji jego zagospodarowania, do którego zgłosiło się 96 pracowni projektowych i architektów. Autorem najlepszego projektu okazała się „eM4. Pracownia Architektury. Brataniec” z Krakowa, której powierzono wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca. Kolejnym etapem było uzyskanie dofinansowania na realizację inwestycji. Udało się je pozyskać ze środków unijnych w ramach działania 10.09 – „Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu, w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021- 2027” oraz z budżetu państwa. W lutym tego roku podpisano umowę w tej sprawie. Kolejnym działaniem było przeprowadzenie przetargu na wykonanie projektu, który rozstrzygnął się w ubiegłym miesiącu.

Wielki Piec wchodził pierwotnie w skład zabudowań nowobytomskiej Huty „Pokój”, która została założona w 1840 roku. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że szybko stała się ona największym tego typu zakładem w okolicy. W 1907 roku huta posiadała już 6 wielkich pieców. W latach powojennych była największym zakładem metalurgicznym w Polsce.

Wielki Piec uruchomiono w 1968 roku. Wzniesiono go w głębi zakładu, a następnie przesunięto na docelową lokalizację za pomocą stalowych lin. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania obiekt okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Zmieniono wówczas profil produkcyjny urządzenia, przekształcając produkcję na wytop żelazomanganu. Huta „Pokój” była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu.

Kolejna modernizacja urządzenia nastąpiła w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 roku. Obiekt przejęło wówczas Konsorcjum „Eurostal Inwestycje” przekształcone wkrótce w Stalmag Sp. z o.o. Wysoka awaryjność urządzenia oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko przeważyły o jego ostatecznym wygaszeniu, co nastąpiło w lutym 2005 roku. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Wielki Piec został wpisany do rejestru zabytków.

Przekształcenie w dziedzictwo przemysłowe

Sześć lat później formalnym właścicielem obiektu wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą zostało miasto. Stało się tak dzięki zamianie nieruchomości ze spółką Stalmag, która otrzymała prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku Bramy II, czyli byłej portierni Huty „Pokój”. Różnica w wartościach obu nieruchomości wynosiła ponad 90 tys. zł, które miasto musiało uregulować. Od 2020 roku Wielki Piec Huty „Pokój” jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego - ERIH (European Route of Industrial Heritage).

Prace przy Wielkim Piecu w Rudzie Śląskiej nabierają tempa

Komentarze (4)    dodaj »

  • emeryt hutniczy

    Ta konstrukcja musi mieć rozwieszone siatki bezpieczeństwa. Wspaniała konstrukcja dla samobójców. Opisane tak jakby ten piec miał zacząć działać po tych innowacjach. Lepiej znaleźć inwestorów i przywrócić go do dalszego wytopu stali a nie jako eksponat muzealny nie przynoszący dochodów. Huta to nie muzeum. Ten co to wymyślił nie ma pojęcia o hutnictwie.

  • Obserwator

    Dokładnie, Lora to fanaberia małego karakana. To doskonały przykład marnotrawienia pieniędzy i niegospodarności. Mam nadzieję, że mieszkańcy Rudy Śląskiej kiedyś podziękują za tę głupotę i brak umiejętności zarządzania. To wyraźny przykład braku kompetencji na stanowisku prezydenta.

  • lora

    Pierończyk buduje sobie pomnik, a nie ma pieniędzy na oświatę, sport, kulturę

  • Górnik

    A nawet na pomalowanie zabytkowej "banki"w dzielnicy Chebzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również