Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prąd i tak zdrożeje? Ustawa prądowa do poprawki

 • Dodano: 2019-02-19 08:45, aktualizacja: 2019-02-19 09:16

W resorcie energii trwają gorączkowe prace nad nowelizacją ustawy blokującej ceny energii, która funkcjonuje zaledwie od kilku tygodni. Do ustawy wciąż nie ma rozporządzeń, są za to zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku tzw. "ustawa prądowa” została przeprowadzona przez parlament w ekspresowym tempie. Celem ustawy było zablokowanie podwyżek rachunków za energię elektryczną spowodowanych skokowym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, czyli innymi słowy parapodatku nałożonego przez Unię Europejską na energetykę konwencjonalną.

Spółki energetyczne ponoszące koszty unijnej polityki klimatycznej, aby uniknąć strat wnioskowały o zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na podwyżki cen prądu o ok. 30 proc. Tak drastyczny wzrost cen byłby trudny do zaakceptowania przez społeczeństwo i bardzo niewygodny dla obozu rządzącego w perspektywie zbliżających się wyborów do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu.

4 miliardy dla energetyki

Ustawa przyjęta przez posłów 28 grudnia ubiegłego roku zakłada zamrożenie cen energii na poziomie z 30 czerwca 2018 roku dzięki zastosowaniu kilku instrumentów. Pierwszy z nich to obniżka akcyzy na energię elektryczną 20 zł/MWh do 5 zł/MWh oraz obniżenie o 95 proc. opłaty przejściowej, którą wszyscy płacimy w rachunkach za prąd.

Kolejny instrument to rekompensata strat spółek energetycznych spowodowanych zamrożeniem cen za pomocą specjalnie utworzonego w tym celu Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Fundusz ma zostać zasilony pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży przez rząd w 2019 roku dodatkowych uprawnień do emisji CO2.

Resort energii oszacował, że rekompensaty będą kosztować 4 mld zł. Sposób i tryb wypłaty tych środków miało określić rozporządzenie Ministra Energii. Jednak choć od wejścia w życie "ustawy prądowej” minęło już półtora miesiąca, rozporządzenia wciąż nie ma.

Unia wywróci ustawę?

Rekompensaty dla spółek energetycznych budzą zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że Bruksela ma wątpliwości, czy nie będą stanowić one niedozwolonej pomocy publicznej. 28 stycznia minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się w sprawie "ustawy prądowej” z unijnym komisarzem ds. energii Miguelem Ariasem Canetem. Choć szczegóły spotkania nie zostały podane do publicznej wiadomości, wiadomo, że KE oczekuje od strony polskiej dalszych wyjaśnień.

– Komisja Europejska może wywrócić tę ustawę, co byłoby bardzo niebezpieczne dla stabilności polskiego sektora energetycznego. Solidarność od początku ostrzegała, że ten dokument zawiera mnóstwo luk i błędów. Ryzyko związane z niedozwoloną pomocą publiczną to tylko jeden z wielu elementów budzących zastrzeżenia – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Jak podkreśla przewodniczący, nawet jeśli ustawa nie zostanie zakwestionowana przez unijnych komisarzy i rzeczywiście uda się w tym roku uniknąć podwyżek rachunków za energię dla gospodarstw domowych, dla przedsiębiorstw ceny energii i tak najprawdopodobniej wzrosną, a wraz z nimi ceny większości towarów i usług.

- Ustawa w obecnym kształcie zamraża ceny na poziomie z 30 czerwca ubiegłego roku. Rzecz w tym, że wiele przedsiębiorstw płaciło za energię mniej, np. dzięki wynegocjowanym rabatom czy umowom długoterminowym. Teraz zapłacą drożej, a te podwyżki na pewno przerzucą na swoich klientów, czyli na nas wszystkich. Pozostaje mieć nadzieję, że ta kwestia zostanie rozwiązana w nowelizacji ustawy, nad którą pracuje resort energii - tłumaczy Kolorz.

Prąd i tak zdrożeje

Z kolei już w przyszłym roku podwyżek nie da się raczej uniknąć ani dla przedsiębiorstw, ani dla gospodarstw domowych, bo na rekompensaty dla spółek energetycznych przewidziane w ustawie zwyczajnie zabraknie pieniędzy.

- Unijni komisarze nie ukrywają, że docelowo ceny uprawnień emisyjnych w ramach systemu EU ETS mają wynosić nie ok. 20-25 euro za tonę CO2jak obecnie, ale 30 euro lub więcej. W związku z powyższym polskie elektrownie będą musiały zapłacić jeszcze więcej tego parapodatku. Jednocześnie liczba uprawnień, które polski rząd będzie mógł sprzedać, będzie znacznie mniejsza, a tym samym skurczą się środki zasilające Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - wyjaśnia szef śląsko-dąbrowskiej "S”.


 

Czy Biedroń pozamyka kopalnie? TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS

Komentarze (4)    dodaj »

 • Dolas

  Rząd robi co może. Przeciąga ile się da. Malkontenci i tak narzekają.

 • andre

  Przecież ta cała heca w sejmie z prądem była dla "ciemnego ludu" (cytat za Kurskim - prezesem TVPiS). Nikt inteligentny w to nie uwierzył.

 • markfranc67

  JEŚLI UE WYWRÓCI USTAWĘ TO TYLKO DZIĘKI RYŻEMU TUSKOWI I PLATFORMIE . PEOWCY WSZYSTKO ZROBIĄ ŻEBY SZKALOWAĆ RZĄD . I WSZYSTKO W TEMACIE !!!!!!

 • filip

  markfranc67 masz rację!!! A ciemny lud dalej ślepo ufa ryżemu, który włazi w cztery litery Merkel. Polacy obudźcie się.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również