Prawie 14 670 rudzkich uczniów i około 4450 przedszkolaków rozpoczęło wczoraj nowy rok szkolny! Warto dodać, że 1290 dzieci przekroczyło próg szkoły po raz pierwszy.
Rozpoczęcie roku szkolnego w Rudzie Śląskiej
1 września w Rudzie Śląskiej dzieci rozpoczęły naukę w systemie stacjonarnym. Ze względu na panującą epidemię, większość szkół zdecydowała się, podzielić uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Osobno odbywały się akademie dla starszych dzieci i pierwszoklasistów. Większość szkół wprowadziła zasadę, że z dzieckiem do szkoły może wejść tylko jeden rodzic, obowiązkowa była dezynfekcja rąk, poszczególne klasy miały przypisane sale lekcyjne i wejścia do budynku. Przestrzegania zasad pilnowali pracownicy danej szkoły.
- Choć nie mogłam dziś odwiedzić wszystkich rudzkich placówek oświatowych, to mam nadzieję, że nasi uczniowie oraz przedszkolaki odnajdą w nich wsparcie, przyjaźń i miłą atmosferę. Życzę, by były to miejsca, w których będą mogli nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać swoje pasje i zainteresowania, wzmacniać mocne strony swojego charakteru i pracować nad tym, co może być lepsze. Trzymam kciuki za każdego przedszkolaka i ucznia! - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Serdeczne słowa kieruję również do pracowników rudzkiej oświaty. Przed Państwem kolejny rok wyzwań, nie tylko pedagogicznych. Mam nadzieję, że będzie to czas spokoju i poczucia bezpieczeństwa, a sytuacja epidemiczna pozwoli na realizację zadań bez zakłóceń. Niech praca przynosi Państwu satysfakcję, poczucie zawodowego spełnienia i wiele sukcesów - dodała.
W nowym roku szkolnym naukę w szkołach rozpoczęło prawie 14 670 uczniów
W nowym roku szkolnym naukę w szkołach rozpoczęło prawie 14 670 uczniów, w tym 10 800 dzieci w szkołach podstawowych i około 3900 młodzieży w szkołach ponadpodstawowych. Po raz pierwszy progi szkoły przekroczy 1290 pierwszoklasistów. Z kolei wychowaniem przedszkolnym objętych zostanie około 4450 dzieci.
W Rudzie Śląskiej funkcjonuje:
- 29 ośmioletnich szkół podstawowych /w tym 3 specjalne/,
- 5 liceów ogólnokształcących,
- 6 techników oraz 7 szkół branżowych I stopnia,
- a także 1 szkoła branżowa II stopnia i 1 szkoła przysposabiająca do pracy.
Najmłodsi uczęszczają do 29 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w 8 szkołach podstawowych.
W tradycyjnym pasowaniu pierwszoklasistów na uczniów brali udział przedstawiciele władz miasta. Wiceprezydent Anna Krzysteczko odwiedziła Szkoły Podstawowe nr 17 oraz 23. Natomiast wiceprezydent Krzysztof Mejer zawitał do Szkoły Podstawowej nr 20.
- Około 1,3 tys. uczniów klas pierwszych rozpoczęło dziś naukę w rudzkich szkołach. Niektórym miałem okazję złożyć życzenia i gratulacje. W SP 20 pasowałem pierwszoklasistów na uczniów. Przy okazji przypomniałem sobie mój pierwszy dzień w mojej szkole. Trudno w to uwierzyć, ale było to dokładnie 45 lat temu. Co ciekawe nie pamiętam zakończenia pierwszej klasy, co chyba świadczy o tym, jak ważne było to dla mnie wydarzenie. Mam nadzieję, że tegoroczni pierwszoklasiści również długo będą pamiętać ten dzień - napisał Krzysztof Mejer.
Nauka w czasie pandemii koronawirusa
Główne zasady, które będą obowiązywały w nowym roku szkolnym to dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych.
- Ze względu na konieczność zaplanowania czasu na dezynfekcję i wietrzenie sal nieuniknione jest wydłużenie czasu pracy szkół. Bierzemy również pod uwagę zwiększenie liczby przerw obiadowych oraz ich wydłużenie – tłumaczy Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty. – Będziemy musieli też ostrożnie organizować zajęcia w większości pracowni przedmiotowych, z których korzysta zazwyczaj kilka klas. Ponadto dzieci nie powinny wymieniać się przyborami szkolnymi. Do rozważenia pozostawiamy też dyrektorom naszych placówek zalecenie zakładania maseczek, bowiem MEiN nie wprowadza obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach wspólnych w każdej szkole – dodaje.
Ponadto przebywanie w szkole osób z zewnątrz zostanie ograniczone do niezbędnego minimum i w wyznaczonych obszarach.
Dla przedszkoli nadal obowiązują wytyczne z ubiegłego roku szkolnego m.in. grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonym i stałym pomieszczeniu. Zaleca się również, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie. Z sali, w której przebywają dzieci, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można prać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Podobnie jak w szkołach, jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), to należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować. Trzeba też wietrzyć sale - co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Wiceprezydent Anna Krzysteczko zaznaczyła także, że rudzcy nauczyciele są przygotowani na ewentualny powrót do edukacji zdalnej czy wprowadzenie trybu hybrydowego.
- Jesteśmy przygotowani na ewentualny powrót do edukacji zdalnej czy wprowadzenie trybu hybrydowego. Każdy dyrektor zaplanował pracę swojej placówki tak, by zapewnić maksymalną ochronę dla pracowników i dzieci, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i jednocześnie spełniając wytyczne sanitarne – wyjaśnia Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta odpowiedzialna za oświatę. – Dlatego już teraz apeluję do uczniów i rodziców o stosowanie się do zaostrzonych procedur bezpieczeństwa, bo tylko dobra współpraca pomiędzy szkołą, uczniem i rodzicami pozwoli na zminimalizowanie zagrożenia – dodaje.