Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier: luzowanie obostrzeń w gospodarce, wraz z rosnącym wskaźnikiem zaszczepień

  • Dodano: 2021-02-16 06:15, aktualizacja: 2021-02-16 07:28

Wraz z rosnącym wskaźnikiem zaszczepienia będziemy mogli podejmować odważniejsze decyzje w zakresie luzowania obostrzeń w tych sektorach gospodarki, które cały czas podlegają rygorom epidemicznym - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany przez dziennikarzy, jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do poluzowania obostrzeń dla m.in. branż gastronomicznej i fitness.

Jest pięć takich dużych obszarów plus system szczepień: liczba zakażeń, liczba zgonów, liczba łóżek covidowych w ogóle, czy się zmniejsza, czy zajętość ich się zwiększa - akurat ostatnio ona się zmniejsza. To jest dobry sygnał na za dwa, za trzy tygodnie - ale zobaczymy. Ponadto liczba łóżek respiratorowych i ten piąty czynnik to jest sytuacja w krajach europejskich. Tutaj niepokoi nas szczególnie ten zmutowany wirus w wersji brytyjskiej i mutacja południowoafrykańska. Wszystkie te czynniki wraz z Radą Medyczną bierzemy pod uwagę - odpowiedział premier.

Do tego - mówił - dochodzi tempo szczepień, które, jak przekonywał, nie jest zależne od logistyki i dystrybucji szczepionek, która jego zdaniem działa dobrze, ale od dostępności dawek, a to reguluje umowa między KE a dostawcami szczepionek.

I tutaj ciśniemy bardzo mocno Komisję i bardzo głośno i niemal codziennie apelujemy o to, by producenci szczepionek dostarczali jak najwięcej dawek do UE, a w ślad za tym do Polski, bo to - wraz z rosnącym wskaźnikiem zaszczepienia - (sprawi że) będziemy mogli podejmować też odważniejsze decyzje w zakresie luzowania w tych sektorach gospodarki, które jeszcze cały czas podlegają rygorom epidemicznym - oświadczył szef rządu.

Większość dotychczasowych ograniczeń, jak zakaz organizacji wesel, działalność gastronomii tylko na wynos, została ostatnio przedłużona do 28 lutego. Od ubiegłego piątku mogą być otwarte kina, teatry, muzea, filharmonie i opery, baseny i stoki narciarskie. Hotele i pensjonaty mogą udostępniać gościom połowę swoich miejsc noclegowych. 

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Pracownik lutowy

    "Wirus jest w odwrocie, nie bójcie się iść na wybory!" To dzięki wam PiSie mamy o 20% więcej zgonów niż w 2019. Przypomnę, że w Szwecji ten wzrost wyniósł 7,2%, a w Czechach 12,6 względem 2019 roku. Mimochodem wprowadziliście w naszym kraju wariant turbo szwedzki walki z wirusem i jakby zbadać populacje to pewnie z 15-18 mln Polaków już miało korusia. Badania wskazują, że nie ma żadnego uzasadnienia w utrzymywaniu obostrzeń! Także, te lockdowny są tylko po to żebyście trzymali przedsiębiorców i Polaków za gębę, jak stare komuchy. Oby ktoś was kiedyś rozliczył i wysłał na dno rowu mariańskiego.

  • ruda

    Borys Budka-,,Według naszych ekspertyz, wybory można przenieść na jesień , w czasie kiedy nie będzie już pandemii" Grodzki ,,głosowanie korespondencyjne to zabójcze koperty - wysyłacie ludzi na śmierć"w czasie kiedy ilość zakażeń była w porównaniu z jesienią wręcz znikoma.W czasie kiedy ta epidemia panowała ze zdwojoną mocą już mu nie przeszkadzały wybory nawet te tradycyjne, nie przeszkadzało mu ,że nielegalnie zbierano podpisy Trzaskowskiemu.nie przeszkadzały mu tłumy na wiecach (u każdego z kandydujących) Wreszcie on i jemu POdobni nawoływał i POpierał masowe uczestnictwo w manifestacjach ulicznych.Typowa hiPOkryzja oPOzycji i ich zwolenników.,,Badania wskazują, że nie ma żadnego uzasadnienia w utrzymywaniu obostrzeń" - powiadasz ? Sam te badania chyba przeprowadziłeś , skoro na całym świecie takowe w większym lub mniejszym stopniu obowiązują.Daleki jestem od usprawiedliwiania wszystkiego co w życie wprowadza rząd,ale każdy kto śledzi to co dzieje się za granicą widzi ,że z podobnymi a często jeszcze większymi problemami boryka się cały świat......i nie wysyłaj nikogo na dno rowu mariańskiego.

  • Pracownik lutowy

    To odwracanie kota ogonem, znane jak zwykle u wyborców komunistycznej władzy PiS. Czy Borys Budka i PO sprawują władze w naszym kraju? Czy to oni byli odpowiedzialni za organizację wyborów? Co byś zrobił jako konkurencja PiS, w sytuacji gdy PiS oni przeprowadzają kampanie wyborcze i cały ten marketing, siedziałbyś z założonymi rękami na szczęśliwy traf? I wreszcie, kto ma większość w sejmie aby zatwierdzić wybory? Walczenie o swoje prawa, tzn. prawa kobiet to Twoim zdaniem hipokryzja? Jak odpowiesz na te pytania to możemy wrócić do dyskusji. PS Badani są niezależne i polecam zajrzeć do źródeł i można je bez problemu znaleźć, ale co tam wyborca PiS będzie szukał... Władza jaśniepanujących jest nieomylna i cudowna.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.