Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Projekt specustawy PiS-u pozbawia gminy górnicze prawa głosu

 • Dodano: 2019-09-25 06:30, aktualizacja: 2019-09-25 06:50

Dziś do rozpoczęcia eksploatacji złoża węgla potrzebna jest pozytywna opinia samorządu. Wkrótce może być inaczej.

Zaproponowany przez posłów PiS projekt specustawy zmieniającej Prawo geologiczne i górnicze pozbawia gminy i mieszkańców wpływu na to, czy pod ich domami można wybierać węgiel. Decyzją rządu będzie można określić specjalny obszar wydobycia węgla kamiennego lub brunatnego i bez zgody samorządu rozpocząć wydobycie węgla w nowym, dogodnym miejscu – zarówno pod osiedlem mieszkaniowym czy węzłem autostrad. Ten problem był tematem dzisiejszej konferencji prasowej, zorganizowanej w górniczej gminie Gierałtowice. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic, wójt Gierałtowic - Leszek Żogała oraz prezydent Gliwic - Zygmunt Frankiewicz.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest górnictwo dla naszego miasta – podkreśliła Grażyna Dziedzic. - Współpracujemy i dalej chcemy współpracować z kopalniami, ale musimy myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie naszych mieszkańców. Do tej pory uzgadnialiśmy eksploatację nowych złóż i opiniowaliśmy plany ruchów. Te opinie są w tej chwili brane pod uwagę. Jest dobra współpraca z kopalniami i poszanowanie wzajemnych interesów. Dbamy o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a musimy pamiętać, że Ruda Śląska to przede wszystkim zabudowa wielorodzinna, która jest wyjątkowo narażona na szkody górnicze. Chcemy, aby nasze miasto harmonijnie się rozwijało i żeby szanowane były prawa każdej strony. Niestety proponowane zmiany w prawie zaburzają równowagę między interesami kopalni i mieszkańców – stwierdziła prezydent Rudy Śląskiej.

Nowe przepisy odbiją się także na Gierałtowicach, które są klasyczną gminą górniczą

Eksploatacja węgla trwa na naszym terenie od 100 lat - tłumaczył Leszek Żogała. Wiąże się to oczywiście ze szkodami górniczymi. Niektóre miejsca na terenie naszej gminy obniżyły się o ponad 20 m. Nauczyliśmy się żyć z tym sąsiedztwem. Relacje z kopalniami bywają trudne, ale potrafimy dochodzić do porozumienia. Dla mieszkańców najważniejsze jest, żeby prawo pozwalało na szybkie usuwanie szkód górniczych. Tak właśnie dzieje się wszędzie tam, gdzie wypracowujemy kompromisy bezpośrednio między gminą a kopalnią. W przypadkach takich jak uskok na jezdni, przy której się dzisiaj znajdujemy, gdzie decyzje, jak tłumaczy nam kopalnia, muszą zapaść w Warszawie, problem jest niezałatwiony już od ponad 1,5 roku. Dlatego obawiamy się nowego prawa górniczego, które odbiera nam udział w decyzjach o nowych obszarach wydobycia. Nie chcemy, żeby odbierano nam to pole do kompromisu, do wzajemnego porozumienia i współpracy, na poziomie gminy. Obawiam się, że wszelkie regulacje, które przenoszą decyzje wyżej są ze szkodą dla mieszkańców naszej gminy – mówił wójt Gierałtowic.

W uzasadnieniu projektu zmiany prawa górniczego składający go posłowie PiS napisali, że ma on na celu usunięcie przeszkód prawnych komplikujących realizację inwestycji polegającej na wydobyciu węgla. Trzeba powiedzieć wprost, że te przeszkody to na przykład plany miejscowe, które chronią własność i interesy mieszkańców i inwestorów z innych branż – zauważył prezydent Gliwice Zygmunt Frankiewicz. - Obecne przepisy zapewniają równowagę między pozycją mieszkańców i reprezentujących ich samorządów, a przedsiębiorstwami górniczymi. Na ich podstawie możliwa jest dobra współpraca, która ma miejsce w Gliwicach oraz, jak słyszeliśmy, w Rudzie Śląskiej i Gierałtowicach. Górnictwo jest z pewnością ważne dla naszego regionu, sam bardzo aktywnie zaangażowałem się w obronę kopalni Sośnica, która miała być zlikwidowana 5 lat temu, a dzisiaj dobrze sobie radzi. Proponowane zmiany w prawie odbierające prawa samorządom budzą jednak nasz sprzeciw. Bulwersujący jest również tryb ich procedowania jako projekt poselski, z wyłączeniem konsultacji – dodał Frankiewicz.

Najważniejsze zmiany w opublikowanym na stronie internetowej Sejmu projekcie węglowej specustawy dotyczą tego, że firmy górnicze, zanim dostaną koncesję na wydobycie węgla kamiennego lub brunatnego, będą musiały uzyskać od ministra środowiska decyzję o „utworzeniu obszaru specjalnego przeznaczenia”. Stroną postępowania będzie tylko i wyłącznie firma, która złoży wniosek w tej sprawie. Samorządy będą miały zaledwie 14 dni na wydanie opinii, ale nie będzie ona wiążąca. Jednocześnie kopalnie zostaną zwolnione z obowiązku uzgodnienia wniosku o wydobycie z lokalnym samorządem.

Decyzja o utworzeniu obszaru specjalnego przeznaczenia ma podlegać natychmiastowemu wykonaniu

Projekt ustawy nakazuje samorządom uwzględnienie jej w studiach uwarunkowania rozwoju oraz planach zagospodarowania przestrzennego. I nie będzie od tego odwołania. Miasta i gminy będą musiały wyznaczyć miejsce pod wydobycie, a jeśli tego nie zrobią, uczyni to za radnych wojewoda.

Spółka górnicza koncesję na wydobycie węgla dostanie w ciągu 21 dni od złożenia wniosku w tej sprawie. „Zaproponowane zmiany wychodzą naprzeciw postulatom przedsiębiorców zajmujących się wydobywaniem węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złóż” – głosi uzasadnieniu ustawy.

Mieszkańcy śląskich miast i gmin stracą jakikolwiek wpływ na to, gdzie wydobywany będzie węgiel. Zagrożone są nie tylko tereny obecnie zamieszkałe. Decyzją ministra zmieniane będą plany zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że właściciele działek położonych na „obszarach specjalnego przeznaczenia” muszą liczyć się ze znacznym spadkiem ich wartości, a o ewentualne odszkodowanie z tego tytułu będą musieli występować do przedsiębiorcy górniczego. Możliwość takiej ingerencji w plan miejscowy będzie zniechęcać przedsiębiorców do lokowania nowych inwestycji w naszym regionie, znacząco podnosząc ryzyko wiążące się z takimi planami.

Tak ważna zmiana przepisów przedkładana jest jako projekt poselski

Oznacza to, że przy jej procedowaniu można całkowicie pominąć konsultacje społeczne i opinię samorządów zrzeszonych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt został złożony 9 września i ma być procedowany już na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 15-16 października.

Projekt wywołuje protesty środowisk samorządowych. Jednoznacznie negatywną opinię o nim wyraził w swoim stanowisku Związek Miast Polskich.

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • ZEFEL

  A DZIEDZICZKA SZŁA RAMIĘ W RAMIĘ Z TOBISZOWSKIM I ZWIĄZKAMI PRZECIW PO, PiS ZAPOWIADAŁO ZMIANY NA LEPSZE- NIE LIKWIDUJĄC ŻADNEJ KOPALNI, W TYM KWK POKÓJ,, I CO?? TAK SIĘ OBRABIA LUDZI BEZ ROZUMU,,,

 • gość

  Dlaczego na spotkaniu nie było jachiry albo scerby ???

 • Mariusz

  Za sto lat wegla nie bedzie i koniec z smokami nad miastami.

 • Łysek

  Osiedlić posłów i senatorów na terenach gdzie się fedruje.

 • Radny

  Zamknąć kopalnie niech zostaną tylko same biedronki

 • Ernest_Vitczok

  Można się było spodziewać takiej ustawy. Chyba z dwa lata temu mówił o tym minister Tchórzewski na Barbórce to mu wtedy brać górnicza owacje zgotowała, a on jasno mówił, że nie powinno się mieszkać nad wyrobiskami, wtedy nie będzie problemu ze szkodami itp.. Na tej samej Barbórce była też Prezydent Dziedzic i też jakoś nie protestowała.... A interesów miasta należy bronić...

 • neger

  To niech mi odszkodują działkę, pod którą będą fedrować. Chętnie się stąd wyprowadzę.

 • giekar

  Co to za posłowie, proszę podać z imienia i nazwiska. Chcecie mieć IV Powstanie Śląskie ?

 • brikiet

  Jasne kogo majom pytac,trzeba słuchac pracowac,kasa kasowac anie mondrowac,ibasta

 • boluś

  To tak jak P. Dziedzic mieszkańców miasta , na spotkaniach na które zaprasza . MOGOM WALIĆ WAZELINA TYLKO [...]OWŁAZY. Terozk FAJTUŁAPY SAMORZĄDOWO-UKŁADOWE poczują jak to jest być olewanym. W dodatku nic nie zarobić ani ukraść,bo i jak ? jak sie niy mo wpływu !

 • Tadek

  Idealnie . Ograbic slask i mieszkac na zielonych terenach. Autonomia dlaSlaska

 • wujek

  Cały świat powoli odchodzi od węgla a my dalej babramy się w tym shicie.

 • Greg

  Mosz dowody na to

 • edek

  To nie oglądaj już tvn24 bo cię oszukują

 • RB

  fajnie ci sie na kopalni robi? zalatwiona przez tatusia posadka

 • edek

  a kto ci powiedział że na kopalni pracuje ojciec też nigdy nie pracował co żal du pę ci ściska

 • ciocia

  Jakoś dziwne bo Niemcy w całej UE mają największe zużycie węgla i inwestycje w nowe kopalnie węgla brunatnego.

 • kwiatowe

  To na podstawie reportarzu TVP, prawda? :D otoz to Niemcow jest dwa razy wiecej, a ich gospodarka jest 7mio ktrotnie wieksza od naszej. Proporcjonalnie to Niemcy robia grilla, a my palimy w piecu.

 • rabatka

  innym karzą zamykać a sami nowe otwierają

 • xx

  nie tvn

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.