Prosektoria są niezbędne do kształcenia lekarzy, bez wykonywanych w nich sekcji często niemożliwe byłoby ustalenie przyczyny zgonu, a wykonywana w nich kosmetyka ciała umożliwia przygotowanie zmarłego do godnego pochówku. Dowiedz się, dlaczego bez prosektorium nie obędzie się uczelnia medyczna, szpital czy cmentarz.
Początki prosektoriów
Doniesienia o pierwszych sekcjach zwłok pochodzą ze średniowiecza, a dokładniej z XIV w., kiedy to wykonywano je publicznie na ciałach skazańców. Te kontrowersyjne z punktu widzenia współczesnego człowieka pokazy miały jednak ważki cel – naukę anatomii prawidłowej. Publiczne „teatry anatomiczne” działały do XVII-XVIII w. – po zakazaniu tego procederu, sekcje zwłok zaczęto wykonywać w pomieszczeniach podobnych do współczesnych prosektoriów przyuczelnianych.
Prosektorium dziś
Współcześnie, prosektoria nadal stanowią ważne oddziały wyższych uczelni medycznych, umożliwiające kształcenie przyszłych lekarzy zakresu anatomii prawidłowej człowieka. Prosektoria znajdują się również w szpitalach, instytutach badawczych oraz przy największych cmentarzach. Głównym celem ich działalności jest zapewnienie odpowiednich warunków do przeprowadzenia sekcji zwłok. W prosektoriach przeprowadza się sekcje w różnym celu – podstawowo, wyróżnić można:
- sekcje naukowo-lekarskie, służące do diagnostyki pośmiertnej, podczas których ustala się naturalną przyczynę zgonu,
- sekcje sądowo-lekarskie, wykonywane w przypadku podejrzenia zgonu z winy osób trzecich,
- sekcje badawcze i dydaktyczne, wykonywane w instytutach badawczych i na uczelniach, m.in. jako element nauki anatomii prawidłowej.
Prosektorium to jednak nie tylko pomieszczenie sekcyjne – obecne, każde z nich wyposażone jest również w kostnicę, a w przypadku większych prosektoriów również w pracownię rentgenowską oraz laboratorium, umożliwiające wykonanie badań mikrobiologicznych, histopatologicznych, toksykologicznych czy DNA. Ważnym elementem prosektorium są także pomieszczenia pogrzebowe i sale ekspozycji zwłok, kojarzone przede wszystkim z prosektoriami przycmentarnymi.
Co wyróżnia prosektorium przy cmentarzu?
Podobnie jak w przypadku prosektoriów działających przy szpitalach czy uczelniach, również tych znajdujących się przy cmentarzach wykonuje się sekcje zwłok. To jednak nie jedyna rola przycmentarnych prosektoriów. Przede wszystkim, przygotowuje się w nich ciało do pochówku – wykonuje się toaletę i kosmetykę pośmiertną, a także ubiera zmarłego.