Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przebudowa ul. Piastowskiej zakończona. Modernizacja ulicy kosztowała prawie 29 mln zł

 • Dodano: 2019-12-30 09:00, aktualizacja: 2019-12-30 11:26

Prawie 29 mln zł kosztowała modernizacja ul. Piastowskiej w Rudzie Śląskiej. W ubiegłym tygodniu odbył się odbiór tej inwestycji.

- To było spore przedsięwzięcie, ale przy tym bardzo ważne, bo zwiększyło bezpieczeństwo ruchu drogowego, zarówno z punktu widzenia kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. Wiem, że prowadzone roboty wiązały się z utrudnieniami dla mieszkańców, dlatego dziękuję za zrozumienie i cierpliwość – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

W ramach inwestycji w dzielnicy Ruda na odcinku prawie 2 kilometrów wymieniona została nawierzchnia, powstał nowy most nad rzeką Bytomką, chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i postojowe, oświetlenie LED oraz zbiorniki retencyjne. Poza tym wykonana została kanalizacja deszczowa i sanitarna, a także przebudowano sieć wodociągową, gazową i teletechniczną oraz linię energetyczną. Zakres prac objął także likwidację torowiska po dawnej linii tramwajowej nr 18.

Na część inwestycji, która dotyczyła budowy nowego mostu nad Bytomką, Ruda Śląska otrzymała 1,8 mln zł dotacji z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z puli Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Natomiast wykonanie kanalizacji deszczowej zostało dofinansowane kwotą około 5 mln zł z programu "Zagospodarowanie wód opadowych wraz z monitoringiem środowiskowym w mieście Ruda Śląska – Chronimy Krople Deszczu – Etap I". Wykonane przy tej okazji zbiorniki pozwolą na gromadzenie wody opadowej z ul. Piastowskiej, która będzie mogła być m.in. wykorzystywana przez służby miejskie do pielęgnacji zieleni. Takie sztuczne zbiorniki wodne odgrywają niebagatelną rolę.

- Z jednej strony pozwalają na magazynowanie wody, którą można potem wykorzystać, z drugiej wpływają na rozwój bioróżnorodności w okolicy, mają także wpływ na klimat poprzez obniżanie temperatury w czasie upałów – wymienia zalety takich budowli Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa.

Według umowy prace miały zakończyć się w marcu 2020 roku. Jednak wykonawcy udało się zakończyć wszystkie prace przed tym terminem. Radości z tego faktu nie kryją mieszkańcy Rudy.

- Bardzo się cieszę, że ten remont wreszcie się zakończył. Nie ma co ukrywać, że przez kilka miesięcy prace na tym odcinku drogi, utrudniały nam życie, ale teraz gdy kurz i emocje już opadły, trzeba przyznać, że droga wygląda bardzo ładnie - mówił pan Krzysztof mieszkaniec Rudy.

Jak zapowiadają władze miasta, w najbliższych latach w Rudzie planowane są kolejne inwestycje. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej kompleksowej przebudowy ulicy Wolności. To droga powiatowa o długości 1,7 km, pełniąca ważną funkcję w układzie drogowym miasta jako łącznik centrum dzielnicy Ruda z drogami wojewódzkimi nr 925 i 902 (Drogowa Trasa Średnicowa). Do 14 lutego 2015 r. w ciągu ulicy Wolności przebiegała jednotorowa linia tramwajowa, obecnie wzdłuż ulicy przebiegają jedynie linie autobusowe. Rozpoczęcie przebudowy planowane jest na lata następne.

W budżecie miasta w 2019 roku na inwestycje zarezerwowano prawie 118 mln zł, w tym ponad 44 mln zł na zadania drogowe.

Komentarze (11)    dodaj »

 • JO

  Szkoda że zdjęc z bliska nie ma jakie tam jest fatalne wykonanie , ale plebs się cieszy.

 • myśliwy

  a dlaczego Guliki sa na tej drodze? dlaczego na nowym asfalcie juz sa zadbane gule i jedzie sie jak po dziurach? nie możecie tego w chodniku zrobić skoro cala kanaliza bywa wymieniona to co za problem to w chodnik daj? a po DRUGIE co za BA...N zrobil ta ciagla linie autobusy sie gramolą nie maja zatoczki i sie tworzą korki a co gorsza niebezpieczeństwo bo sa tacy co maja gdzie podwujna ciągła CO ZA CEP TO WYMYSLIL nas tu projekt robiła firma z Hongkongu?

 • boluś

  Wybudowali se chaty z kominkami na Halymbie to i trza było zrobić zapas drewna. Fto najmondrzejszym i najpiknieszym "władcom" Rudy zabroni ?

 • kotus

  masz na myśli to ulice na końcowe co to i droga wokol szeregowi jest z miasta a nie wspolwlasnosc jak u innych deweloperów

 • orwo

  Ile drzew wycięto w związku z tą inwestycją i czy dzisiaj - po wykonaniu inwestycji - możemy ocenić czy każda z tych wycinek była zasadna?

 • żal

  Byłam, widziałam o zgrozo! Ile drzew zostało wyciętych. Najwięcej na Kuźnicy to cieli, same grube, stare drzewa.

 • lrwz

  Drzewami się przejmujesz, ale pewnie sam ani jednego nie zasadziłeś. A w piecu czym palisz?

 • jo

  Oby z 2020 rokiem brakowało takich marudów :/ tak źle tak niedobrze :/

 • jo

  Oby z 2020 rokiem brakowało takich marudów :/ tak źle tak niedobrze :/

 • ja

  Bardzo ładnie. Dobra robota

 • czarny chleb, czarna kawa....

  Hip hip hura, hura, hura. Na cześć Grażyny D. hura, hura, hura! Na cześć mondrego Krzysztofa hura, hura, hura...

  • czarny chleb, czarna kawa....
   2019-12-30 12:28
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również