RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przeciekający dach sali gimnastycznej w SP nr 16. Zamiast naprawy - wiadra na deszczówkę

 • Dodano: 2020-02-10 14:00, aktualizacja: 2020-02-17 12:00

Zamiast naprawy dachu - wiadra na deszczówkę - tak z obfitymi opadami deszczu radzi sobie Szkoła Podstawowa nr 16 w Rudzie Śląskiej. W sali gimnastycznej zlokalizowanej przy ul. Kukułczej przecieka dach. Dyrekcja placówki od kilku lat stara się o środki na remont dachu. Przedstawiciele magistratu twierdzą jednak, że pieniędzy na ten cel w kasie miasta nie ma.

O sprawie w ubiegłym tygodniu poinformowała nas jedna z mieszkanek Rudy Śląskiej.

- Od kilku lat Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Kukułczej "walczy" z przeciekającym dachem. Jako rodzice jesteśmy bezradni, a dyrekcja zasłania się brakiem funduszy.
Sala jest czynna, oprócz lekcji WF odbywają się tam także zajęcia pozalekcyjne takie jak: judo, piłka nożna itp. Gdy pada deszcz, zajęcia prowadzone są "na szmatach" i w "towarzystwie" wiader. Pomijając fakt, że leje się woda, to nie wiadomo, w jakim stanie jest konstrukcja dachu - pisała zatroskana mama, której dziecko uczęszcza do SP nr 16.

Zamiast naprawy dachu - wiadra na deszczówkę

W mailu wysłanym do redakcji zostały załączone zdjęcia, na których widać kilkanaście wiader rozstawionych na sali gimnastycznej. Zdjęcia zostały wykonane 4 lutego. Obfite opady deszczu tego dnia, spowodowały większe przecieki dachu w sali gimnastycznej.

- Z tego powodu podjęłam decyzję o wyłączeniu sali gimnastycznej z zajęć w czasie występowania opadów deszczu. Realizację zajęć w sali gimnastycznej wznowiono w dn. 6 lutego. Mimo tego, że parkiet w sali gimnastycznej jest zniszczony zużyciem, to na podłodze leżą nowe maty, które gwarantują bezpieczne i higieniczne warunki odbywania zajęć. Nie doszło do zdarzenia związanego z przewróceniem się żadnego ucznia na mokrej podłodze - mówiła Anna Sekta dyrektor SP 16 w Rudzie Śląskiej.

Dyrektor podkreśla, że corocznie odbywają się techniczne przeglądy budynku szkoły i w protokołach tych przeglądów nigdy nie stwierdzono, by w szkole występowały warunki zagrażające bezpieczeństwu i higienie pracy uczniów.

- Na co dzień sala gimnastyczna zapewnia uczniom bezpieczne warunki odbywania zajęć ruchowych. Jeśli tak nie jest, wówczas pomieszczenie jest wyłączane z użytkowania. Rada Rodziców na bieżąco jest informowana o wszelkich sprawach związanych z organizacją pracy szkoły, w tym o potrzebach remontowych, a także wykonanych inwestycjach lub pozyskanych środkach pozabudżetowych - mówiła Anna Sekta.

Szkoła zmaga się z problemem już długo

Podczas intensywnych opadów deszczu dach przecieka. Jak zapewnia dyrektor placówki, jego konstrukcja nikomu jednak nie zagraża. Kilkukrotnie w ciągu sześciu lat zwracała uwagę na konieczność naprawy dachu władzom miasta. Te zapewniały, że środki na remont są zaplanowane, a jednak do tej pory nie udało się ich dokonać.

- W 2014 roku złożyłam do Prezydenta Miasta Ruda Śląska wniosek o dokonanie kompleksowego remontu dachu wraz z przygotowanym kosztorysem inwestorskim na kwotę 278 041,70 zł netto. W otrzymanej odpowiedzi organ prowadzący zapewnił, że zadanie związane z remontem dachu zostało wpisane do harmonogramu prac remontowych placówek oświatowych Miasta Ruda Śląska - mówiła Anna Sekta dyrektor SP 16 w Rudzie Śląskiej. - Kolejny wniosek w tej sprawie dyrekcja placówki złożyła w 2017 roku. W piśmie otrzymanym z Wydziału Oświaty poinformowano, że nie zaplanowano środków finansowych na wskazane zadanie. Jednocześnie zapewniono, że zadanie zostało wpisane na listę prac koniecznych, jakie należy przeprowadzić w placówkach oświatowych Miasta Ruda Śląska - dodała.

W tym czasie szkoła własnymi sposobami dokonywała napraw poszycia dachu nad salą gimnastyczną. Kolejny wniosek w sprawie remontu dyrekcja złożyła w ubiegłym roku. W odpowiedzi Wydział Oświaty zapewniał, że zadanie zostało wpisane na listę prac koniecznych, jakie należy przeprowadzić w placówkach oświatowych Miasta Ruda Śląska. Jak informuje Anna Sekta, do dzisiaj nie ustalono terminu realizacji remontu z powodu braku środków finansowych na inwestycje oświatowe w Rudzie Śląskiej.

"Remont zostanie przeprowadzony z chwilą pozyskania środków finansowych"

Co na to władze miasta? Przedstawiciele magistratu twierdzą jednak, że remont zostanie przeprowadzony z chwilą pozyskania środków finansowych.

- Remont dachu chcieliśmy zaplanować z jednoczesnym zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej. W trakcie przygotowywania projektu tej instalacji stwierdzono, że korzystniejszy będzie montaż paneli na innej części obiektu szkoły. W związku z powyższym zaszła konieczność przesunięcia terminu remontu dachu. Remont zostanie przeprowadzony z chwilą pozyskania środków finansowych - mówił Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Co więcej, rzecznik Urzędu Miasta zapewnia, że obecnie stan techniczny dachu nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników sali gimnastycznej.

- Przeciekanie dachu występuje w kilku jego punktach jedynie w sytuacji bardzo intensywnych opadów. Jednocześnie chcemy zapewnić, że w sali gimnastycznej nie prowadzi się wtedy szkolnych zajęć dydaktycznych z uczniami - dodał Adam Nowak.

Radni zaangażowali się w sprawę

Sprawą przeciekającego dachu w Szkole Podstawowej nr 16 zainteresowali się też rudzcy radni. Łukasz Wodarski poinformował kilka dni temu, że problem ten zostanie poruszony na następnej Komisji Oświaty.

- Problem dachu budynku SP nr 16 przy ulicy Kukułczej na pewno pojawi się na najbliższej Komisji Oświaty, która odbędzie się w środę o 14.30 w SP nr 17. Niestety takich budynków oświatowych, wymagających natychmiastowych działań jest w naszym mieście o wiele więcej - napisał radny na swoim Facebook'u.

Komentarze (21)    dodaj »

 • Rudzki

  Jest kasa na bezużyteczne bieżnie, boiska na Westerplatte ale na remont przeciekajacego od kilku lat dachu na Kukulek kasy nie ma...

 • abcde

  Zapewnienie Rzecznika UM, że w czasie deszczu nie są prowadzone zajęcia w sali to chyba jakiś żart...po to właśnie ona powstała - zastępuje wtedy boisko. Jak on tę fuchę załapał?!

 • Stanisław

  remontu tam ni bydzie Mejer tam ni biego

 • Zbigniew

  Czyli tak na szkolny dach nie ma, a potem trzeba będzie remontować i salę. Ale na saunarium, wielki piec i florianke rzeczy zupełnie zbędne jest kasa?

 • Axelmixer

  Ten dach to symboliczny obraz całej Rudy Śląskiej. Od tego jesteście (władze RŚL), żeby dzieciom nie kapało na głowę jak ćwiczą na WFie. Dworzec remontowany już kolejny raz a na podstawowe rzeczy nie ma kasy. Wstyd ! Jak macie trochę honoru to powiedzcie, że nie potraficie i podajcie się do dymisji. REFERENDUM !?

 • Zbigniew

  Jedna rzecz, czy dyrektor szkoły dysponujący budżetem jest w stanie cokolwiek innego zrobić jak tylko "prosić miasto o remont"? To po co komu taki dyrektor? Druga rzecz, że w tym mieście jest wiecznie ta sama melodia - nie ma środków. No to wszyscy won!

 • Woźny

  Zbigniew! Szkoła może robić remonty do pewnej kwoty! przy większej wartości robi to Miasto!!!!

 • Zbigniew

  To co przez lata zostało zrobione ze strony szkoły?

 • cdf

  A co miało być zrobione? Poza tym, kto miał to zrobić, w jaki sposób i z jakich środków? Może nas oświecisz w tym względzie?

 • Kiki

  2 kible lepiku i hausmajster niech sie wykaże. Po to chyba sie zatrudnia woźnego, do drobnych napraw i remontów

 • Piter

  Z ust urzędników RŚl słychać tylko "nie ma środków finansowych". To ja się pytam, co wy w tym urzędzie robicie ? W każdej, dobrze zarządzanej firmie zatrudnia się osoby, które poprzez swoją szeroko pojętą "kreatywnością" przyczyniają się do tego aby dochody, wpływy, itp. były możliwie największe. W urzędzie RŚl pracują osoby, które chciałyby aby pieniądze spływały z nieba. Zero pomysłów, innowacyjnego podejścia w temacie pozyskania, znalezienia innych źródeł dochodu Miasta. Tylko narzekanie. Taki Mejer w normalnej firmie (nie budżetówce) wyleciał by na zbity pysk po 3 miesiącach próbnych, zresztą nie tylko on, a wszyscy tzw. "zarządzający" naszym Miastem (nieroby) ... tyle w temacie. Problem w tym, że ewentualni ich następcy, będą tacy sami.

 • Kasai

  Mam wrażenie że już nie ogarniają. Trzeba te towarzystwo zmienić.

 • Mieszkanka

  I nie doczekacie się remontu bo Pani Prezydent już dawno skończyła edukację i jej przyjaciele z NrŚL też więc nie ma sensu :/ Poza tym co tam jedna szkoła skoro zamyka się świetlice (socjoterapeutyczne dla dzieci) i zabiera się kasę klubom sportowym gdzie także trenują dzieci i młodzież. Ważne, że urzędasom się powodzi bo dzieci i młodzież e naszym mieście nie jest ważna. Wstyd! WSTYD

 • Inna mieszkanka

  A Wy dalej to samo? Dzieci mogą trenować za kasę rodziców a nie liczyć na kasę podatników! Więc dajcie ludzie spokój. Jedno i to samo.

 • vv

  Chyba od tego jest 500+ a nie żeby ratę na auto zapłacić.

 • Kamil Zdebel

  Panie radny Wodarski problem jest Panu doskonale znany od lat i teraz nagle działanie? To smutne. Tego żech sie nie spodziewoł (chociaż

 • rudzianin

  kupić kolejny wielki piecwiecie jak jest nowa nazwa naszego miasta : Ruda Mejer Śląska

 • Jo

  Jest przecież rozwiązanie. Mejer będzie wnioskował o podwyżkę za śmieci i się kasa na remont znajdzie :)

 • Ala

  Niech se te śmierci wsadzi, nie powiem gdzie. Rozbój w biały dzień!

 • miastem rządzi m

  No brawo;)byle na remont pieca (złomu) w hucie jest;)

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.