30 stycznia br. (czwartek) w kościele ewangelicko-augsburskim w dzielnicy Wirek odbędzie się II Rudzkie Kolędowanie na Ficinusie.
– Zapraszam mieszkańców na koncert w wykonaniu rudzkich artystów oraz do wspólnego śpiewania kolęd i przeżywania radości Świąt Bożego Narodzenia – mówi Michał Pierończyk, prezydent Miasta Ruda Śląska.
II Rudzkie Kolędowanie na Ficinusie
30 stycznia (czwartek) będzie jedną z ostatnich okazji do wspólnego rodzinnego kolędowania. O godz. 18:00 w kościele ewangelicko-augsburskim w dzielnicy Wirek (wejście od strony ul. Kubiny) rozpocznie się koncert kolęd w wykonaniu rudzkich artystów. Uczniowie i nauczyciele kierunku technik realizacji nagrań z Zespołu Szkół nr 4 zaprezentują kolędy, pastorałki i świąteczne utwory ze swojej płyty, którą wydali tuż przed świętami.
– W ramach wyjątkowego projektu stworzyliśmy świąteczną płytę pełną kolęd, pastorałek i magicznych utworów, które wprowadzają w niepowtarzalny nastrój świąt. Będzie nam niezmiernie miło podzielić się efektami naszej pracy – mówi Agnieszka Sus, nauczyciel z ZS 4.
Zespół TOŁSTOJ BAND tworzą:
- Kinga Matusiak,
- Nazar Petrusenko,
- Krzysztof Kulawik,
- Paweł Michalik,
- Filip Smolarski,
- Kamil Skowronek,
- Wiktor Oleś.
Ponadto wystąpią:
- Monika Biegańska,
- Mariusz Kral,
- Kacper Popiel,
- Lidia i Krzysztof Drożniewicz,
- Patrycja Zając,
- Martyna i Marek Hadrian
- oraz Klaudia Fredrych.
Gościem koncertu będzie też Monika Konopka. Ta pochodząca z Rudy Śląskiej piosenkarka ma na swoim koncie cztery wydane płyty oraz kilka własnych teledysków. Jest nie tylko piosenkarką, ale też autorką tekstów. Podczas wieczoru będzie można wysłuchać znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek, a także włączyć się do wspólnego śpiewania z młodymi rudzkimi artystami.
Historyczne miejsce z wyjątkową atmosferą
Kolędowanie odbędzie się w zabytkowym kościele ewangelicko-augsburskim, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Pawła Kubiny z ulicą 1 Maja. Został on wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1901-1902 według projektu architekta Feliksa Henry,ego z Wrocławia. We wnętrzu zwraca uwagę ołtarz połączony z amboną oraz chórem z prospektem organowym.
– Dzięki gościnności parafii możemy spotkać się w miejscu, którego historia związana jest z zabytkowym osiedlem robotniczym Ficinus – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
- To najstarsze osiedle patronackie w regionie znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki od początku jego istnienia – dodaje.