Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przed nami Kakauszale - V Fest Literacki

  • Dodano: 2020-10-29 08:15, aktualizacja: 2020-10-29 06:21

Piąta edycja Festu Literackiego „Kakauszale” przed nami. W tym roku, z powodu stanu epidemii, impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej, odbędzie się w wirtualnej formie. Organizatorzy zadbali jednak o to, żeby dostarczyć miłośnikom śląskości i śląskiej literatury wielu wrażeń. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek (29 października) o godz. 14:00 i będzie można śledzić je na stronie internetowej biblioteki, na profilu Facebook oraz na YouTube.

Można powiedzieć, że „Kakauszale” to już taka nasza rudzka tradycja, która od pierwszej edycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej i innych miast. Dzięki tej imprezie chcemy promować śląskie książki i otworzyć się na to, co dzieje się poza granicami danego miasta, bo są książki, które powstają np. w Chorzowie, a mogą zainteresować wszystkich czytelników naszej aglomeracji czy też całego województwa śląskiego. Należy bowiem zauważyć, iż  do tego typu dokumentów niszowych w kontekście takim, że nie są promowane przez centralne media, trudno dotrzeć, a niejednokrotnie są to propozycje bardzo wartościowe – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – Niestety w tym roku koronawirus pokrzyżował nasze plany, dlatego nie możemy spotkać się we wspólnym gronie. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku już wszystko wróci do normy i wszyscy razem spotkamy się w  Stacji Biblioteka, żeby kontynuować tę piękną literacką tradycję  – dodaje.

Uczestnicy tegorocznej edycji „Kakauszale” wezmą udział w podsumowaniu XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. Ks. Norberta Bonczyka.

Konkurs ten wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, gdyż ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu – uważa Gałuszka.

Kolejne wydarzenia to wernisaż „Gałuszka@Pilawa” i targi śląskiej książki, które będą polegały na prezentacji poszczególnych instytucji związanych ze śląską literaturą.

Podczas wirtualnego „Kakauszale” nie zabraknie też uroczystości wręczenia „Tabulki”, czyli honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz przyznania tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX”. Wydarzenie to zostanie połączone z recitalem piosenki poetyckiej w  wykonaniu Wiktorii Mrugacz. Kto w tym roku zostanie laureatem „Tabulki”? Tego można będzie się dowiedzieć o godz. 14:30.

Warto dodać, że każdego roku motywem Festu są tzw. kakauszale, czyli łuski kawowe, z których naparu  można było skosztować podczas poprzednich edycji wydarzenia.

Swym „oldschoolowym” charakterem kakauszale zawsze podkreślają ideę spotkania książkowego. W dzisiejszych czasach  picie kakauszali nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej. Namawiam wszystkich do zaparzenia łuski kakaowej i wspólnego delektowania się napojem w domowych pieleszach podczas śledzenia wydarzeń festiwalowych w Internecie – powiedział Krystian Gałuszka.

Inauguracyjna transmisja będzie dostępna będzie na stronie domowej biblioteki oraz na fanpage’u, a także na kanale YouTube.

Szczegółowy program czwartkowego wydarzenia online:

- godz. 14. 00 – Finał XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka,

- godz. 14.30 – uroczystość wręczenia „Tabulki”, honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz przyznanie tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX” połączone  z recitalem piosenki poetyckiej w wykonaniu Wiktorii Mrugacz,

- godz. 15.30 – prezentacje autorskie: Wernisaż poetycki Gałuszka@Pilawa  (prowadzenie red. Jacek Maczuch, gość specjalny Maciej M. Szczawiński),

- godz. 16.30 – targi śląskiej książki online  (prezentacje: Biblioteka Śląska, Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Księgarnia Św. Jacka, Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskie, Polski Związek Filatelistyczny oddział Ruda Śląska, Silesia Progres, Śląsk Wydawnictwo Naukowe, Śląski Klub Fantastyki, Wydawnictwo Śląskie ABC – Marek Szołtysek).

Przed nami Kakauszale - V Fest Literacki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.