Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przepełnione kontenery na odpady w Kochłowicach

 • Dodano: 2018-05-02 11:15

Ogromna ilość śmieci jest ostatnio jednym z najczęściej poruszanych problemów w Rudzie Śląskiej. Pisaliśmy ostatnio o zaśmieconym cmentarzu w Czarnym Lesie, a problem nielegalnych wysypisk jest poruszany, na nemal każdym, spotkaniu władz miasta z mieszkańcami. Ostatnio niepokojące doniesienia płyną także od działkowiczów.

- Co się dzieje Rudzie Śląskiej przy ulicy Pomorskiej z wywozem śmieci, przy ogródkach działkowych? Góry śmieci leżą w kontenerach i obok nich. W tamtym roku śmieci były wywożone co tydzień i nie było takiego problemu – pisał pan Jan na jednym z forów internetowych.

Za odbiór odpadów komunalnych z ogródków działkowych odpowiedzialne jest Miasto, które realizuje ten obowiązek poprzez przedsiębiorcę odbierającego odpady wyłonionego w postępowaniu przetargowym. Odbiór odpadów komunalnych z terenu ogródków działkowych w okresie letnim  odbywa się jeden raz na dwa tygodnie, czyli tak jak w zabudowie jednorodzinnej. W okresie zimowym tj. w styczniu, lutym oraz grudniu jeden raz w miesiącu.

- Wielkość pojemników na odpady komunalne dostosowana jest do ilości ogródków działkowych w danej lokalizacji. Założono, że na jednym ogródku działkowym w okresie dwóch tygodni zostanie wytworzone 60 l odpadów komunalnych – mówiła Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Katarzyna Kuberek.

Większa ilość odpadów z pewnością spowodowana jest rozpoczęciem sezonu działkowego. Pogoda jest coraz ładniejsza, przez co działkowicze więcej czasu spędzają na ogródkach. Ale czy to jedyny powód powstania góry smieci? Tak, jak w przypadku nielegalnych wysypisk to mieszkańcy, również z innych miast, mogą być odpowiedzialni za tę sytuację.

- Z nieruchomości niezamieszkałych, do których należą między innymi ogródki działkowe, nie są odbierane odpady wielkogabarytowe (meble), jak również gruz. Podczas przeprowadzanych wizji w terenie niejednokrotnie stwierdza się, że wokół pojemników na odpady składowane są odpady, które z nieruchomości niezamieszkałych nie powinny być odbierane (odpady wielkogabarytowe, gruz), a są prawdopodobnie podrzucane przez osoby nie będące dzierżawcami ogródków. W przypadkach stwierdzenia nagromadzenia się tego typu odpadów interwencyjnie są one usuwane przez przedsiębiorcę odbierającego odpady, a koszty ich usuwania ponoszą wszyscy mieszkańcy – dodała Katarzyna Kuberek.

Wszyscy mieszkańcy, którzy będą świadkami nielegalnego wyrzucania śmieci, proszeni są o kontakt ze Strażą Miejską. 

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • Mikron

  Na resztki poremontowe, gruz należy się raz do roku kontener lub worek nieodpłatnie. Niestety trzeba się po to pofatygować do Tonsmeier, a to już za wiele dla naszych wielmożnych państwa rudzian. Odpady wielkogabarytowe mają swoje zbiórki darmowe. Niestety trzeba czekać i się zainteresować, a to już za wiele dla naszych wielmożnych państwa rudzian. Zużyte opony wymagają oddania do zakładów wulkanizacji, który je zutylizuje, ale za to trzeba kupić tam nowe lub zapłacić niewielką sumę za ich utylizację. To niestety już za wiele dla naszych wielmożnych państwa rudzian. Odpady elektroniczne za darmo można oddać w punktach do tego przeznaczonych. Niestety znowu trzeba sie tam pofatygować, a to już za wiele dla wielmożnych państwa rudzian.

 • Bartes

  Kolego na ogrodkach dzialkowych nie ma darmowych big bagow ,nie odbieraja wielogabarytow ,takze do informuj sie a potem daj komentarz ,i nie odpisuj mi bo i tak tego nie przeczytam

 • realistka

  Widać wszystko bez problemu, kwestia samoorganizacji według Ciebie. Śmieci wielkogabarytowe czasowo są odbierane stąd leżą na śmietnikach tygodniami i takie zdjęcia ktoś wstawia. Elektrośmieci samemu się nie zawiezie, jeżeli nie dysponuje się samochodem, a na taxi go nie stać. A co do gruzu poremontowego należy się raz na rok worek parciany, a nie kontener. Za niego trzeba już zapłacić.

 • Zenobiusz

  Worek parciany jak mieszkasz w bloku a kontener jak mieszkasz w domku jednorodzinnym, trudne do ogarnięcia "realistko"?

 • Zoka

  Ludziom leniwym, niedouczonym, dyletantom i prostakom zawsze coś nie pasuje. A to nie ma samochodu, a to go noga boli, a to on wymaga i będzie wyrzucał wszystko co mu się żywnie podoba. jednocześnie oczywiście krytykuje, wymaga czystości, przestrzegania prawa i wszelkich innych zasad. Nie znam się, ale chętnie się wypowiem! Wy[...]ę wszystko jak leci, bo przecież płacę podatki i mi się należy!

 • Mikron

  Nie, nie trzeba za kontener płacić (swoją drogą do niego wchodzi tak olbrzymia ilość odpadów, że zazwyczaj worek wystarcza). Oczywiście, na parkingach nie ma miejsca, każda rodzina ma po dwa, trzy samochody, ale jak trzeba zawieźć stary telewizor do punktu to już nikogo na to nie stać. Gabaryty także mogą zostać wywiezione na zgłoszenie, a już opony skrzętnie pominięte, co?

 • realistka

  Prawda jest taka, że każdy człowiek wytwarza śmieci. Ustawa jasno określa, iż każdy powinien segregować śmieci i ma zagwarantowane miejsce na odpady. Jeżeli komuś nazbierają się dużej ilości śmieci (np. opony, resztki poremontowe, meble itp.) można zamówić kontener z PUKu za jedyne... 600 zł. Kogo na to stać? I co zrobić z tymi śmieciami? Wystawia się je obok kontenerów, bo prawo tak nakazuje. I robi się syf.

 • Zenobiusz

  Bredzisz kobieto i to bardzo. Każdemu mieszkańcowi który płaci za śmieci przysługuje raz do roku worek na gruz jak mieszka w bloku i kontener jak mieszka w domku jednorodzinnym. Opony możesz zostawić za grosze w mechanika który ci opony wymienia. O reszcie napisał Mikron, ale przecież myślenie boli pani realistko. Prawda?

 • realistka

  Mieszkam w domku jednorodzinnym. Puk na gruz podczas remontu za darmo zaproponował mi jedynie worek. Kontener był dodatkowo płatny. Zenobiuszu kultura wypowiedzi widać nie jest Twoją mocną stroną. Za to uwielbiasz górować swoją wypowiedzią, nawet jeżeli wychodzi z Ciebie chamstwo. Uważam, iż jeżeli ustawa zmusza nas do segregowania śmieci i daje prawo do możliwości pozbycia się śmieci to dlaczego mam dodatkowo ponosić koszty u mechanika, u którego zostawiam opony? Dla Ciebie to może grosze, a dla mnie może to być koszt. Wszystko zależy od zasobności portfela. Natomiast dodatkowy kontener na śmieci nie segregowane, które uzbierały się w domu przez lata to koszt 600 zł w PUKu. W Czerwonym Hasioku 550zł. Dla mnie to połowa mojej pensji. A co mam zrobić? Wystawiać na śmietnik przy blokach? A jakim prawem?

 • Mikron

  Sama cytowałaś ustawę i teraz nie znasz jej zapisów? Kontener się należy, z tym zastrzeżeniem, że przeznaczony jest na odpady po remontowe, a nie na twoje graty, które uzbierały ci się przez LATA. Jakim trzeba być gospodarzem, żeby zbierać śmieci latami? Ta dyskusja schodzi na jakieś kuriozalne tory. Jeżeli zbierasz śmieci przez lata to trzeba było odkładać miesięcznie po 5 zł i wtedy zapłacić. Żaden normalny człowiek nie chce wywozić naraz zużytych opon, gruzu, mebli i co tam jeszcze. A jeśli chce to musi i liczy się z wyższymi kosztami. Jak z ciebie realistka?

 • Mikron

  Kontener, raz w roku, darmowo należy się także w bloku.

 • realistka

  To dlaczego kazali mi płacić 600 zł za kontener?

 • Mikron

  Mnie pytasz?

 • Zoka

  Prawda jest taka, że nie wiesz o czym mówisz, ale masz pokusę, żeby to zrobić.

 • Mikron

  Na resztki poremontowe, gruz należy się raz do roku kontener lub worek nieodpłatnie. Niestety trzeba się po to pofatygować do Tonsmeier, a to już za wiele dla naszych wielmożnych państwa rudzian. Odpady wielkogabarytowe mają swoje zbiórki darmowe. Niestety trzeba czekać i się zainteresować, a to już za wiele dla naszych wielmożnych państwa rudzian. Zużyte opony wymagają oddania do zakładów wulkanizacji, który je zutylizuje, ale za to trzeba kupić tam nowe lub zapłacić niewielką sumę za ich utylizację. To niestety już za wiele dla naszych wielmożnych państwa rudzian. Odpady elektroniczne za darmo można oddać w punktach do tego przeznaczonych. Niestety znowu trzeba sie tam pofatygować, a to już za wiele dla wielmożnych państwa rudzian.

 • majowy

  Mało tego całaBykowina os smierdzi,działki kopcom wendzom grilujom,smieci walom mnogo koło pojemników,kto nato pozwala.

 • pol

  Jak PUk dzaiłałał bez miasta problemów nie było.

 • Gość

  Słownik poprawnej polszczyzny proponuję zakupić ;) Miłego dnia :)

 • Alojz

  Kazdy dba o swoj ogrodek reszta juz nikogo nie obchodzi. Typowo polskie mieszkanie na smietniku. Bo inni posprzataja

 • halymbiorz

  Dlatego na ogrodach działkowych nie powinno być smietników , każdy powinnien zabierac swoje smieci ze sobą ( przynajmniej ja tak robię )

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.