Kino Patria to jedna z perełek Rudy Śląskiej i kulturalna wizytówka miasta. Do dziś kino oferuje starannie wyselekcjonowane filmy. Teraz czas na wakacyjną przerwę. Kino zostało zamknięte dzisiaj 1 lipca. Ponowne otwarcie nastąpi we wrześniu.
Ruda Śląska: Przerwa wakacyjna w Kinie Patria
W Nowym Bytomiu przy ulicy Chorzowskiej 3 od kilkudziesięciu lat działa Kino Patria. Warto przypomnieć, że jego historia sięga aż 1937 roku. Od 2000 roku kino Patria konsekwentnie przekształca się w kino studyjne. W dobie multikin kino, świadome swoich technicznych ograniczeń, zdecydowało wycofać się z komercyjnego repertuaru na rzecz kina ambitnego.
Dzisiaj - 1 lipca - właścicielka Kina Patria poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że z powodu małej frekwencji, kino zostanie zamknięte na najbliższe dwa miesiące.
- 1 lipca 2024 r. kino rozpoczyna swoją przerwę wakacyjną. Ostatnie gorące dni pokazały, że to dobra decyzja. Podładujemy akumulatory, wypoczniemy i nabierzemy dystansu do wielu problemów. W sierpniu rozpocznie się remont przedniej elewacji i myślę, że we wrześniu pokażemy się w nowej odsłonie . Dziękujemy za Waszą obecność w kinie i wiele ciepłych słów. Mamy nadzieję,ż e pomimo wakacyjnej aury trochę za nami zatęsknicie i powrócicie we wrześniu - poinformowała Ewa Brzezińska-Dłóciok, właścicielka Kina Patria.
Historia kina Patria rozpoczęła się w 1937 roku
Zbudował je i prowadził dziadek obecnej właścicielki - Jan Jasiulek. Jak wspomina pani Ewa Brzezińska-Dłóciok, jej dziadek nie miał w planach wybudowania kina, a to przypadek sprawił, że związał się z kinematografią, tworząc unikatowe miejsce rozrywki w Nowym Bytomiu.
Kiedy szukał odpowiedniej lokalizacji na budowę domu, wezwał go do siebie burmistrz Nowego Bytomia i zaproponował mu interes dla miasta. Powiedział, że sprzeda mu tanio dwie duże działki pod warunkiem, że na jednej wybuduje kino. Jan Jasiulek nigdy nie marzył o prowadzeniu kina, ale zdecydował się na tę propozycję.
Aby poznać specyfikę prowadzenia kina, przodek pani Ewy wyruszył w podróż po kinach znajdujących się na Górnym Śląsku. W końcu zbudował kino, a jakiś czas później, obok niego powstał gmach kamienicy czynszowej. Inauguracja działalności miała miejsce 18 września 1937 roku. Wyświetlono wówczas dwa filmy: polską produkcję "Dyplomatyczna żona" oraz amerykańską „Stawkę o życie”.
Kino Patria to perełka Rudy Śląskiej. Zachowały się w nim elementy oryginalnego wyposażenia z lat 30. XX wieku. To m.in. zabytkowa kasa czy projektor filmowy. Ściany zdobią archiwalne zdjęcia przypominające o chlubnej przeszłości tego miejsca, ale i o historii założyciela kina. Dzięki wsparciu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w gmachu udało się przeprowadzić kilka remontów, dzięki czemu kino zostało zmodernizowane. Wyremontowano m.in. łazienki, dach czy zakupiono nowe nagłośnienie i projektor. Odbywa się tu m.in. Dyskusyjny Klub Filmowy, a były i przeglądy kina europejskiego oraz pokazy filmów górskich w ramach festiwalu „Lawiny”. W 2000 roku właścicielka zdecydowała się wycofać komercyjny repertuar, na rzecz kina ambitnego, kierowanego do widza o określonej wrażliwości i wymaganiach. Do dziś kino oferuje starannie wyselekcjonowane filmy.
W styczniu br. Rada Miasta Ruda Śląska zadecydowała o przyznaniu 195 tys. zł dotacji z budżetu miasta na renowację elewacji budynku "Kina Patria". Jest to ponad 97 procent całej kwoty, która jest potrzebna, żeby wykonać remont. Prace odbędą się w sierpniu br.