Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przerwa wakacyjna w Kinie Patria. Rudzkie kino otworzy swoje podwoje dopiero we wrześniu

 • Dodano: 2024-07-01 12:15

Kino Patria to jedna z perełek Rudy Śląskiej i kulturalna wizytówka miasta. Do dziś kino oferuje starannie wyselekcjonowane filmy. Teraz czas na wakacyjną przerwę. Kino zostało zamknięte dzisiaj 1 lipca. Ponowne otwarcie nastąpi we wrześniu.

Ruda Śląska: Przerwa wakacyjna w Kinie Patria

W Nowym Bytomiu przy ulicy Chorzowskiej 3 od kilkudziesięciu lat działa Kino Patria. Warto przypomnieć, że jego historia sięga aż 1937 roku. Od 2000 roku kino Patria konsekwentnie przekształca się w kino studyjne. W dobie multikin kino, świadome swoich technicznych ograniczeń, zdecydowało wycofać się z komercyjnego repertuaru na rzecz kina ambitnego.

Dzisiaj - 1 lipca - właścicielka Kina Patria poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że z powodu małej frekwencji, kino zostanie zamknięte na najbliższe dwa miesiące.

- 1 lipca 2024 r. kino rozpoczyna swoją przerwę wakacyjną. Ostatnie gorące dni pokazały, że to dobra decyzja. Podładujemy akumulatory, wypoczniemy i nabierzemy dystansu do wielu problemów. W sierpniu rozpocznie się remont przedniej elewacji i myślę, że we wrześniu pokażemy się w nowej odsłonie . Dziękujemy za Waszą obecność w kinie i wiele ciepłych słów. Mamy nadzieję,ż e pomimo wakacyjnej aury trochę za nami zatęsknicie i powrócicie we wrześniu - poinformowała Ewa Brzezińska-Dłóciok, właścicielka Kina Patria. 

Historia kina Patria rozpoczęła się w 1937 roku

Zbudował je i prowadził dziadek obecnej właścicielki - Jan Jasiulek. Jak wspomina pani Ewa Brzezińska-Dłóciok, jej dziadek nie miał w planach wybudowania kina, a to przypadek sprawił, że związał się z kinematografią, tworząc unikatowe miejsce rozrywki w Nowym Bytomiu.

Kiedy szukał odpowiedniej lokalizacji na budowę domu, wezwał go do siebie burmistrz Nowego Bytomia i zaproponował mu interes dla miasta. Powiedział, że sprzeda mu tanio dwie duże działki pod warunkiem, że na jednej wybuduje kino. Jan Jasiulek nigdy nie marzył o prowadzeniu kina, ale zdecydował się na tę propozycję.
Aby poznać specyfikę prowadzenia kina, przodek pani Ewy wyruszył w podróż po kinach znajdujących się na Górnym Śląsku. W końcu zbudował kino, a jakiś czas później, obok niego powstał gmach kamienicy czynszowej. Inauguracja działalności miała miejsce 18 września 1937 roku. Wyświetlono wówczas dwa filmy: polską produkcję "Dyplomatyczna żona" oraz amerykańską „Stawkę o życie”. 

Kino Patria to perełka Rudy Śląskiej. Zachowały się w nim elementy oryginalnego wyposażenia z lat 30. XX wieku. To m.in. zabytkowa kasa czy projektor filmowy. Ściany zdobią archiwalne zdjęcia przypominające o chlubnej przeszłości tego miejsca, ale i o historii założyciela kina. Dzięki wsparciu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w gmachu udało się przeprowadzić kilka remontów, dzięki czemu kino zostało zmodernizowane. Wyremontowano m.in. łazienki, dach czy zakupiono nowe nagłośnienie i projektor. Odbywa się tu m.in. Dyskusyjny Klub Filmowy, a były i przeglądy kina europejskiego oraz pokazy filmów górskich w ramach festiwalu „Lawiny”. W 2000 roku właścicielka zdecydowała się wycofać komercyjny repertuar, na rzecz kina ambitnego, kierowanego do widza o określonej wrażliwości i wymaganiach. Do dziś kino oferuje starannie wyselekcjonowane filmy.

W styczniu br. Rada Miasta Ruda Śląska zadecydowała o przyznaniu 195 tys. zł dotacji z budżetu miasta na renowację elewacji budynku "Kina Patria". Jest to ponad 97 procent całej kwoty, która jest potrzebna, żeby wykonać remont. Prace odbędą się w sierpniu br. 

Komentarze (10)    dodaj »

 • Stan

  Perełka Rudy Śląskiej,dobre! Bo zachowała się kasa i archiwalne zdjęcia.Gdyby nie zlikwidowano wszystkich kin na terenie miasta ,a były poza Chebziem chyba w każdej dzielnicy to tym tokiem myślenia pozbawiono nas wcześniej już podobnych perełek.Gdyby nie było kina w mieście ,to byłby może jakiś problem ,ale mamy i to z kilkoma świecącymi pustkami salami.Kino dyskusyjne?czemu nie .Przecież filmy można wyświetlać przy pomocy projektora dosłownie wszędzie.Np.na stacji biblioteka,muzeum jednym i drugim ,w obiektach oświatowych,kulturalnych ,a nawet kościołach.Utrzymywać kino na siłę jest bez sensu.Przy tym wszystkim rozumiem jej właścicielkę.,Sentyment ,przywiązanie pasja OK. Jeżeli obiekt zarobi na siebie ,to niech ta pani się tym zajmuje.Nawet niech pensję jej płaci miasto.Ale nie pompujmy pieniędzy w relikt przeszłości.

 • 5.19

  A nie dało by się zmienić nazwy miasta .Ruda kojarzy mi się z jednym rudym ,który budzi w wielu z nas bardzo niemiłe skojarzenia

 • Kinoman

  PO tym jak wykazali się projekcją paszkwilu ,,Zielona granica"są nie do ruszenia ,tym bardziej ,że odmówili wyświetlenia oświadczenia przed tym filmem, które miało uświadomić tym którzy oglądać ten gniot ,jaką jest rola żołnierza strzegącego granicę.Teraz będą dostawać dotacje ,bo stanęli po ,,właściwej "stronie.Po zamordowaniu żołnierza na granicy przez tych,,biednych"ludzi coś mam nadzieję jednak zaświtało w głowach tych którzy tak ochoczo walili do kina,a potem jeszcze nagłaśniali to na swoich profilach .To było dopiero żenada.

 • Strzelnica

  To kino to zabytek, ale mimo wszystko już dawno powinno być zlikwidowane.

 • majk

  szkoły zamkniete to i nie mają kogo ściągać. a podobno tak krucho z kasą.

 • elo

  Przerwa to tam jest cały rok.

 • Nb

  Kino więcej zamknięte jak otwarte a w zimę poprosi o dofinansowanie od miasta na opał. W imię czego się pytam!

 • Rudolf

  Ciekawe gdzie teraz kobiety będą spotykać się na ploteczki i dyskretne popijawy.

 • Kobieta

  Zaproś je do siebie. Wypowiadasz się na każdy temat dot.kobiet,samotnych matek itp.więc będziesz mógł się wykazać.

 • Beti

  Mama Rudolfa całe życie jest samotna, i bardzo mu to doskwiera.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również