Przydomowe oczyszczalnie ścieków są popularnym rozwiązaniem gospodarki ściekowej w miejscach gdzie nie ma kanalizacji zbiorczej. Jednak często pada pytanie czy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków możliwy jest w każdych warunkach. Nie bez znaczenia jest też wielkość działki, ponieważ musimy zachować odpowiednie odległości przydomowej oczyszczalni ścieków od różnych obiektów i granicy działki.
Najłatwiejszy jest montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na dużej działce o sprzyjających warunkach gruntowo-wodnych, gdzie podłoże jest piaszczyste oraz niski poziom wód gruntowych lub ich brak. Takie warunki pozwalają odprowadzić oczyszczone ścieki na terenie własnej posesji z zachowaniem wymaganej odległości 1,5 m między miejscem odprowadzenia ścieków, a najwyższym użytkowym poziomem wód podziemnych.
Problemy zaczynają się, kiedy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków odbywa się w trudnych warunkach terenowych. Jeżeli badania geologiczne lub test perkolacyjny wykażą, że mamy do czynienia z gruntem nieprzepuszczalnym, a wody gruntowe występują płytko. W przypadku gdy poziom wód gruntowych jest niski, kłopoty zaczynają się już przy posadowieniu przydomowej oczyszczalni ścieków w wykopie. Wymaga to odprowadzenia wody wykopu i zastosowania kotwienia zbiornika do płyty betonowej. Należy pamiętać, że taka oczyszczalnia będzie narażona na działanie sił wyporu wód gruntowych. Dlatego decydując się na urządzenie powinniśmy wybrać mocny zbiornik z wieloletnią gwarancją. Problem jest również z odprowadzeniem oczyszczonych ścieków. Montaż systemu odprowadzającego oczyszczone ścieki nie jest możliwy w rodzimym gruncie. Konieczna jest zatem wymiana gruntu na odpowiednio przepuszczalny oraz wykonanie kopca filtracyjnego.
Niektóre działki posiadają dostąp do cieku wodnego np. potok, rzeka, rów melioracyjny. Biologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków oczyszczają ścieki w ponad 90%. Zgodnie z przepisami tak oczyszczone wody pościelowe możemy odprowadzić bezpośrednio do cieku wodnego. Należy pamiętać, że odprowadzenie oczyszczonych ścieków poza teren własnej działki wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Przed montażem musimy zapoznać się z wymaganiami przydomowa oczyszczalnia ścieków, a odległości od obiektów i granic działki. W myśl Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa (DzU Nr 75/02 r., poz. 690) określone zostały poniższe wymagania:
- 2 m od granicy działki lub drogi,
- 3 m odległości drenażu od drzew,
- 5 m od drenażu do budynku gospodarstwa domowego,
- 30 m od studni z wodą pitną do poletka, na którym ułożone są dreny,
- 15 m od oczyszczalni do ujęcia wody pitnej (studni),
- 1,5 m od rurociągów gazowych i wodociągowych,
- 0,8 m od kabli energetycznych,
- 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych.
Wybierając przydomową oczyszczalnię należy uwzględnić zarówno możliwości montażu jak i wymagania dotyczące zagadnienia przydomowa oczyszczalnia ścieków odległości od obiektów. Doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z problemem małej działki oraz niekorzystnych warunków terenowych proponuje firma Traidenis-Pol w postaci przydomowej oczyszczalni NV. Urządzenie składa się z jednego zbiornika, dzięki czemu wymaga małej powierzchni montażu. W oczyszczani NV zastosowano hybrydową technologie polegająca na wykorzystaniu jednocześnie osadu czynnego oraz złoża biologicznego. Taka technologia gwarantuje wysoką redukcję zanieczyszczeń, bezzapachową pracę oraz odporność na nierównomierny dopływ ścieków (np. okresy urlopowe, tymczasowa większa liczba mieszkańców). Ponadto urządzenie posiada charakterystyczny wygląd- dolna część korpusu jest w kształcie stożka. Unikalna budowa zbiornika sprawia, że siły wyporu wód gruntowy nie działają prostopadle. Dlatego przydomowa oczyszczalnia NV może być montowana na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Zbiornik oczyszczalni jest zbudowany z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Taki materiał gwarantuje dużą wytrzymałość mechaniczną i trwałość zbiornika potwierdzoną 20-sto letnią gwarancją.