W poniedziałek odbyło się kolejne z cyklu spotkań władz miasta z mieszkańcami. Tym razem omawiane były problemy mieszkańców Kochłowic. Podczas pierwszej części spotkania na pytania odpowiadała jedynie wiceprezydent Anna Krzysteczko, do której później dołączył wiceprezydent Michał Pierończyk. Jak przekazali z powodu nieprzewidzianych okoliczności na spotkaniu nie pojawili się Grażyna Dziedzic i Krzysztof Mejer.
Na początku spotkania przedstawiono planowane zadania, które mają zostać zrealizowane w dzielnicy. Było to m.in.:
- przebudowa ul. Reja
- modernizacja oświetlenia ulicznego przy ul. Chełmońskiego, Dunikowskiego, Malczewskiego, Kamiennej, Wschodniej i Brzozowej
- rozbudowa ul. Zjednoczenia
- modernizacja placu zabaw Miejskiego Przedszkola nr 42 przy ul. Brzozowej
- modernizacja placu zabaw Miejskiego Przedszkola nr 32 przy ul. Tunkla
- opracowanie dokumentacji dla budowy dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości (ul. Tunkla, Świętochłowicka, Wirecka, rozbudowa ul. Kaszubskiej i Rogozińskiego)
- opracowanie dokumentacji budowy obwodnicy Kochłowic
- opracowanie dokumentacji przebudowy ul. Bałtyckiej
- opracowanie dokumentacji projektowej budowy ścieżki rowerowej przy ul. Kochłowickiej od ul. Oświęcimskiej do wiaduktu autostrady A4
- opracowanie dokumentacji rozbudowy ul. Siewnej
- opracowanie dokumentacji rozbudowy ul. Kamiennej
Później głos zabrali mieszkańcy. Najczęściej zgłaszanymi problemami były utrudnienia w ruchu, brak miejsc parkingowych oraz wycinki drzew.
Pierwsze pytanie, jakie padło dziś w kochłowickim liceum dotyczyło wycinki drzew, jaka prowadzona jest w pobliskich lasach.
– Już teraz lasy są niesamowicie przerzedzone. I cały czas trwa wycinka. Nie ma co się dziwić, że dziki podchodzą pod nasze domy, skoro niszczymy ich naturalny ekosystem – mówiła Ewa Chmielewska, prezes Fundacji Aktywni Społecznie AS. – Poprosiłam nadleśnictwo o wyjaśnienie przyczyny dotychczasowych wycinek oraz podanie miejsc planowanych wycinek w przyszłości. Niestety, niektóre oznaczenia drzew w rzeczywistości nie pokrywają się z odpowiedzią, jaką otrzymałam. Dlatego proszę władze miasta o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami nadleśnictwa celem wyjaśnienia wszystkich nieścisłości – apelowała Chmielewska.
Anna Krzysteczko zapewniła, że miasto dołoży wszelkich starań, by takie spotkanie się odbyło.
Tradycyjnie, podczas spotkania nie zabrakło też pytań dotyczących dróg. Jedna z mieszkanek Kochłowic pytała o remont ul. Świętochłowickiej. Zaznaczała, że najpierw ulicę rozjeżdżały samochody z kopalni, teraz niszczą ją samochody ciężarowe z okolicznej budowy nowych domów.
– Musimy zaczekać, aż ustaną trwające w tym rejonie prace budowlane i wtedy wyremontujemy drogę. W obecnych warunkach remont mija się z celem – tłumaczyła Barbara Mikołajek – Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów.
Jedna z mieszkanek dopytywała o zasadność wnoszenia opłaty za psa i możliwości kontroli jej uiszczania.
- Wpływy z opłaty od posiadania psów zostają przeznaczone na część wydatków związanych z utrzymaniem schroniska dla zwierząt, zakupem torebek na psie odchody i usługą czipowania psów. W ubiegłym roku z tego tytułu do urzędu miasta wpłynęło 206 300 zł – przypomniał wiceprezydent Michał Pierończyk.
– Nie jest to podatek, tylko opłata, dlatego nie możemy skontrolować wszystkich, czy taką opłatę wnieśli. W tym przypadku liczymy na uczciwość samych właścicieli. Ponadto, jeżeli do straży miejskiej wpłynie informacja, że ktoś nie zgłosił psa, jesteśmy w stanie to sprawdzić - wyjaśniła wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Jedno z ostatnich pytań, jakie padły w auli ZSO nr 3 dotyczyło potencjalnej budowy żłobków publicznych w mieście. Jeden z mieszkańców wyraził swoje niezadowolenie z powodu zbyt małej ilości miejsc w miejskich żłobkach.
– W mieście powstają żłobki niepubliczne otwierane przez organizacje i przedsiębiorców, miasto zaś dofinansowuje utrzymanie w nich dzieci. Ta opcja jest finansowo dla miasta dogodniejsza – tłumaczyła Anna Krzysteczko.
Następne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 23 kwietnia o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69. Skierowane będzie do mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia.