Dziś w Szkole Podstawowej nr 30 im. Karola Miarki w Rudzie Śląskiej zainaugurowano akcję "Różowa Skrzyneczka". W ramach tego przedsięwzięcia wszystkie szkoły w Rudzie Śląskiej zostały wyposażone w skrzyneczki z materiałami higienicznymi dla dziewcząt. Celem jest walka z tabu menstruacyjnym, edukacja oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej, aby każda dziewczyna, bez względu na sytuację materialną, mogła czuć się komfortowo w szkole.
Różowe skrzyneczki w rudzkich szkołach
Wszystkie szkoły w Rudzie Śląskiej otrzymały specjalne "Różowe Skrzyneczki", które zostały zamontowane w toaletach dla dziewcząt. Zakup 50 skrzynek na materiały higieniczne sfinansowało miasto, natomiast każda z placówek oświatowych we własnym zakresie zainstalowała je w toaletach. Do akcji włączyły się lokalne fundacje: Godula Hope i Aktywni My, a także Bank PKO BP, który sfinansował zakup artykułów higienicznych.
Skrzyneczki stanowią awaryjne wsparcie dla uczennic, które nie mają ze sobą materiałów higienicznych, a także dla tych, które z powodu trudnej sytuacji materialnej nie mogą sobie pozwolić na ich zakup. Zgodnie z hasłem inicjatywy "Weź, jeśli potrzebujesz. Zostaw, jeśli masz nadmiar", środki higieniczne są dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Uczennice mogą nie tylko skorzystać z nich, ale również podzielić się materiałami, wkładając do skrzyneczek nowe podpaski i tampony.
Inauguracja akcji miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 30 im. Karola Miarki, w której podobny projekt funkcjonuje od września 2024 roku.
- Początkowo w naszej szkole pojawiły się kartonowe skrzyneczki, które były odpowiedzią na potrzeby uczennic, które zgłaszały się z problemem braku materiałów higienicznych. To moment, kiedy menstruacja pojawia się po raz pierwszy, co bywa stresującym doświadczeniem. Dziewczęta często prosiły wychowawczynie o pomoc, a niektóre wymieniały się materiałami między sobą. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie skrzyneczek, w których widniał napis 'Weź, jeśli potrzebujesz'. Skrzyneczki są małe, dyskretne i nie kontrolujemy, kto bierze, a kto oddaje – powiedziała dyrektor szkoły - Beata Koszek. - Cieszymy się, że możemy wspierać młodzież w tym trudnym etapie dojrzewania – dodała.
W spotkaniu udział wzięli m.in.:
- Anna Krzysteczko - wiceprezydent miasta Ruda Śląska,
- Elżbieta Modrzewska – wicekurator w Kuratorium Oświaty w Katowicach,
- lek. med. Ewa Janowska–Tyc – Fundacja Godula Hope,
- Katarzyna Kinder – prezes Fundacji Aktywni My.
Poprowadziła je Izabela Koźmińska-Życzkowska, prezes Fundacji Godula Hope, która przedstawiła zaskakujące statystyki.
- Proszę państwa, statystyki są wstrząsające. Czy zdajecie sobie sprawę, że co piąta uczennica w Polsce opuszcza zajęcia lekcyjne z powodu braku podpaski, a co dziesiąta nie wychodzi z domu podczas miesiączki? Menstruacja to naturalny proces, który dotyczy ponad połowy społeczeństwa. Trudno mi uwierzyć, że pół miliona osób w naszym kraju nie stać na zakup podpasek czy tamponów. Takie są wyniki statystyk prowadzonych przez organizatorów akcji 'Różowa Skrzyneczka' – mówiła Izabela Koźmińska-Życzkowska.
Dodała, że takie liczby pokazują, jak ważne jest poprawienie dostępu do materiałów higienicznych, szczególnie w przestrzeni publicznej.
- Musimy zrobić wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo kobiet w takich sytuacjach i edukować na temat menstruacji. To temat, który nie ma w sobie niczego wstydliwego ani krępującego. Działania, które dzisiaj prezentujemy, mają na celu nie tylko poprawę dostępu do materiałów higienicznych, ale również zmianę społeczną, która pozwala młodym dziewczętom czuć się komfortowo – podkreśliła.
Ważna edukacja i wsparcie dla młodych kobiet
Zastępca Kuratora Śląskiego, Elżbieta Modrzewska, zwróciła uwagę na wyjątkowy charakter tego wydarzenia oraz na ogromne znaczenie tej inicjatywy.
- Przede wszystkim chciałabym serdecznie podziękować za zaproszenie – to naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Cieszę się, że mogę być częścią tego spotkania. To, co dzieje się w Rudzie Śląskiej, zasługuje na szczególne uznanie. Inicjatywy takie jak ta, realizowane na szeroką skalę, we współpracy z fundacjami, są absolutnie wyjątkowe. Gratuluję Pani Prezydent za wprowadzenie tej akcji i dziękuję w imieniu wszystkich uczennic fundacji – powiedziała.
Natomiast wiceprezydent miasta Ruda Śląska, Anna Krzysteczko, zapowiedziała, że miasto nie zamierza poprzestać na promowaniu akcji jedynie na szkołach.
- Dziś zainaugurowaliśmy akcję „Różowa Skrzyneczka”, w której wyposażyliśmy wszystkie szkoły w skrzyneczki na materiały higieniczne dla dziewcząt, aby walczyć z menstruacyjnym tabu, edukować i zapewnić szeroki dostęp do bezpłatnych podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej. Cieszę się, że w inauguracji uczestniczyły uczennice i nauczycielki, które zadbają o akcję na terenie swoich szkół. Dziś edukowaliśmy dziewczyny, ale udało mi się na ten ważny temat porozmawiać też z chłopcami - mówiła Anna Krzysteczko. - W Rudzie Śląskiej „Różowe Skrzyneczki” pojawiły się w 50 lokalizacjach. Dzięki wsparciu Fundacji Aktywni My i Banku PKO we wszystkich znajdą się materiały higieniczne. Fundacja Godula Hope zadba o edukację w szkołach na terenie miasta. Naszym kolejnym krokiem będzie wyposażenie w różowe skrzyneczki kolejnych miejsc, takich jak Szpital Miejski czy przychodnie.
– dodała wiceprezydent.
Co sądzicie o tej akcji?