Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska 8 czerwca otwiera przedszkola

 • Dodano: 2020-06-04 14:45

Od poniedziałku /8 czerwca/ ponownie zostaną uruchomione miejskie przedszkola w Rudzie Śląskiej. Znane są już wyniki badań, które zostały wykonane wśród personelu tych placówek pod kątem koronawirusa.

Do przetestowania było ponad 900 próbek. Wszyscy pracownicy są zdrowi

Zajęcia będą odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, stąd też liczebność grup została ograniczona.

Ogółem do miejskich przedszkoli w Rudzie Śląskiej zapisanych jest prawie 4,5 tys. dzieci. Po uwzględnieniu wszystkich wytycznych sanitarnych będziemy mogli zapewnić 1790 miejsc. Z pierwszego rozeznania, które robiliśmy wśród rodziców wynikało, że opieka musiałaby zostać zapewniona ponad 1,1 tys. dzieci. Sytuacja zmienia się jednak z dnia na dzień, więc podejrzewamy, że liczba ta może ulec zmianie – tłumaczy odpowiedzialna za resort oświaty wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Opieka nad dziećmi będzie zorganizowana zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, które stanowią, że: w grupie może przebywać 12 dzieci (w uzasadnionych przypadkach można zwiększyć o 2); minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna; z sali należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie da się zdezynfekować; poszczególne grupy dzieci nie mogą się ze sobą stykać; jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali; opiekunowie powinni zachować między sobą dystans min. 1,5 m; do grupy podporządkowani mają być ci sami opiekunowie.

Po publikacji wytycznych sanitarnych dla przedszkoli dyrektorzy placówek nadesłali do samorządu zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej, które będą niezbędne do tego, by spełnić wytyczne sanitarne w miejskich przedszkolach. Potrzebnych będzie: ponad 1000 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni; niemal 1000 litrów płynu do dezynfekcji rąk; 70 dozowników do dezynfekcji; prawie 900 przyłbic; ponad 30 tysięcy rękawiczek jednorazowych; 7600 rękawiczek foliowych; ponad 1800 fartuchów ochronnych; prawie 40 spryskiwaczy ciśnieniowych; niemal 40 termometrów bezdotykowych; około 9 tysięcy maseczek ochronnych; 220 ochraniaczy na obuwie; prawie 400 opakowań chusteczek dezynfekujących, a do tego kombinezony ochronne, dozowniki łokciowe, mydła antybakteryjne, preparaty do odkażania zabawek, taśmy zabezpieczające i inne środki.

Zakup materiałów ochronnych to spory wydatek. Według naszych szacunków to kwota rzędu 220 tys. zł. Stąd też dziękuję za każdą okazaną nam pomoc w tym zakresie – mówi wiceprezydent Anna Krzysteczko. Natomiast wykonanie testów wśród pracowników przedszkoli to koszt około 150 tys. zł. Badania finansowane są ze środków miasta.

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej działają już wszystkie miejskie żłobki

Od środy 27 maja został otwarty żłobek w dzielnicy Ruda, a od poniedziałku 1 czerwca ponownie funkcjonuje żłobek w Wirku i Orzegowie. Ogółem placówka w Rudzie dysponuje 45 miejscami, ale ze względu na konieczność zapewnienia ścisłego reżimu sanitarnego liczbę tę trzeba było zmniejszyć do 13. Z kolei żłobek w Wirku może przyjąć 23 dzieci, a w Orzegowie 33. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo podopiecznych władze miasta zdecydowały o przebadaniu całego personelu, czyli 56 osób.

Jak na razie w Rudzie Śląskiej nie będzie zajęć w szkołach podstawowych w klasach I – III.

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Bunia

  Jęczenia o pomoc ciąg dalszy? najpierw społeczeństwo zrzuca się na sprzęt do szpitala, a teraz ma pomóc przedszkola? Gdzie pieniądze które miały zostać przeznaczone na imprezy, które nie odbyły się ze względu na pandemię? Ile zaoszczędziliście nie wyplacając pełnych pensji pracownikom, którzy albo wcale nie pracowali, albo mieli obniżony czas pracy?

 • Zatroskana Matka

  A gdzie pieniadze na rudzki sport? :D:D:D

 • Justyna

  Dobre wieści nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić żeby bez przerwy być na zasiłku chorobowym.

 • Paweł

  Chciałbym żeby moje dziecko chodziło do przedszkola ale drugi rok z rzędu się nie dostało. Za dużo patoli na Halembie

 • Prowda

  Nie opowiadaj bzdur gościu, od kilku lat jest obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu wszystkim dzieciom od lat trzech, ewentualnie królewicz mógł się nie dostać do wybranego...

 • antek

  Opłaco to się w ogóle już teraz te szkoły i przedszkola otwierać skoro za 2 tygodnie i tak wakacje?

 • zzz

  Przedszkola nie są placówkami feryjnymi. Do tej pory niektóre przedszkola były otwarte w czasie wakacji, teraz, by zachować reżim sanitarny, pewnie będzie to większość. Szkół w Rudzie Śląskiej nie otwierają.

 • Ann

  Na razie mają być otwarte tylko te, w których dyżur wakacyjny był zaplanowany. Reszta ma labę, a szkoda.

 • Abcde

  Dostała te wyniki szybciej niż zainteresowani ciekawe jakim cudem...

 • halembianin

  Przedszkola, szkoła wszędzie wytyczne a na boisku 15 w halembie młodzieży max i dzieci, grupki po 30 osób siedzą jakby nic nie było, dzieci w piłkę grają wszystko pełen luz, monitoring jest i nikt nie umi zareagować, wiem że już wszystkim brakuje tego ale za głupią maskę karają a inne rzeczy się niereaguje

 • gb

  A ty reagujesz, czy tylko czekasz aż zrobi to ktoś inny?

 • Mama

  A czy przedszkola będą pracowały w wakacje normalnie tzn. będą wszystkie otwarte tak jak żłobki. Bo to też już trzeba powoli nagłaśniać przecież to jest chore żeby było otwarte w 1 miesiącu tylko 1 przedszkole w dzielnicy Ruda 1 jak mamy ogólnie 5 placówek.

 • Alek

  To dobre wieści. Dzieci rodziców pracujących będą mogły wrócić do przedszkola. Górnicy na zasiłku chętnie wrócą w ramach solidarności i pomogą swoim kolegom, którzy od początku pandemii pracują.

 • Assuntina

  Dobre wieści? Dobrą wieścią jest to że kilkulatek będzie siedział codziennie spędzał kilka godzin w izolacji dwumetrowej od kolejnego dziecka i opiekunek w prawie pustej sali?

 • Www

  Nie powiedziałabym że w pustej sali byłam nie raz u syna w przedszkolu w sali i wcale tam nie ma aż tyle zabawek które trzeba odizolować. Także będzie dobrze

 • assuntina.

  Ja się nie sugeruję ogólnymi wytycznymi, tylko opieram się na konkretnych informacjach, które otrzymałam - a te są co najmniej dołujące.

 • Dryja

  W ramach solidarności... noż to Ci wyszło.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.